Siyah Saç Kimlere Daha Çok Yakışır?

Günümüzde daha renkli saçlarla çok daha sık karşılaşıyor olmamıza karşın siyahın asaleti halen daha varlığını sürdürüyor. Kadınlar arasında da popülaritesini hiç kaybetmeyen bir saç tipi olduğunu vurgulamak gerek. Siyah saçın kimlere daha çok yakıştığı ile ilgili de pek çok farklı görüş var. Bunları kıyaslarken potansiyel olarak hangi yüz tiplerinin, hangi tenin ve diğer özelliklerin siyah saçı daha net gösterdiğine yakından bakacağız.

Siyah Saçın Gittiği Kişilerin Ortak Özellikleri

Siyah saç tercih edenlerin neden bu renge dönüş yaptıkları her zaman sorulmaktadır. Öncelikle bakımının pek çok renge göre daha kolay olması ve aynı zamanda çok asil bir görüntü sağlaması burada öne çıkıyor. Estetik anlamda da siyah saçın kadınlarda çok daha çekici bir cazibe yarattığı biliniyor.

  • Beyaz Ten

Beyaz ten muhtemelen pek çok koyu renk tercihinde en önemli etkendir. Örneğin kızıl saç için de olduğu gibi siyah saçı da daha çekici hale getiren en temel etken beyaz ya da buğday tendir. Yine beyaz tende siyah saç tercih edenler gece mavisi ile harmanlayarak bunu bir üst noktaya taşıyabilirler.

  • Koyu Göz Rengi

Koyu göz rengini tamamlayıcı bir unsur olarak bir üst noktaya taşıyan saç tonu siyahtır. Özellikle kahverengi ve etkileyici gözler için bu kaçınılmazdır. Ancak ela, mavi, yeşil gibi göz renkleriyle de siyah saç inanılmaz bir uyum içerisinde olabilir. Yani aslında koyu göz rengi için ideal gibi gözüküyor ve lanse ediliyor olsa da açık göz renklerinde de siyah saç tamamlayıcılığını ortaya koymaktadır.

  • Renkli Göz

Bilhassa mavi gözlerle beraber siyah saçın müthiş bir uyumu ortaya çıkabiliyor. Bunu bir üst noktaya taşıyacak olan bir diğer etken ise tabii ki beyaz tendir. Beyaz ten, renkli göz ve siyah saç birbirini müthiş şekilde tamamlayabilir.

  • Gece Mavisinin Siyahla Uyumu

Gece mavisi özellikle siyah saça gölge şeklinde atıldığında mükemmel sonuçlar verebiliyor. Dolayısıyla aslında renkli kişiliklerinin yanı sıra ciddiyeti de elden bırakmayanlar siyah saçlarıyla beraber gece mavisini de tercih edebilirler.

Siyah Saçlara Özel Saç Bakım Tavsiyeleri

Her ne kadar siyah saç bakımı en kolay saç türü olarak ele alınsa da siyah saçlara özel bazı bakım rutinlerinden söz etmek gerekiyor. Örneğin herkesin bilmediği bazı özel yöntemler saçlarınızı daha hacimli, daha sağlıklı ve ışıl ışıl hale getirebilir.

  • Doğal Yağlarla Bakım

Bilhassa Hindistan cevizi yağı ve badem yağı saç bakımının önemli bir kozudur. Saçlarınıza bu doğal yağlarla güzel bir masaj yaparak onları besleyebilirsiniz. Saçlarınızın siyah tonunu kaybetmemesi, yıpranmasını önlemek ve tekrar tekrar boyatmaya gerek duymamak için doğal yağlarla saç bakımı yapmaya özen göstermelisiniz. Okaliptüs yağı ile de dairesel hareketlerle saç masajı yapmanız saçlarınızın beslenmesi için önemlidir.

  • Su İçmek

Her ne kadar kulağa garip geliyor olsa da yeteri kadar su tüketmeyen insanların saç sağlığını koruyabilmesi mümkün değildir. Saçlarınızın ışıltılı ve daha dinç olmasını istiyorsanız önerilen su miktarını tüketmeniz gerek. Her gün 2-3 litre aralığında su içmek genel sağlığınızın yanı sıra saçlarınız için de müthiş bir etki yaratacaktır.

  • Şampuan Seçimi

Saçlarınız siyah olduğu için siyah saçlara özel şampuanlar kullanmanız önerilir. Keza renkli saçlara özel tasarlanmış şampuanlar saçlarınızın çabuk yıpranmasına yol açabilir.

  • Saç Yıkama Rutininiz

Herkes temiz saçlara sahip olmak ister. Fakat bunu her gün saçlarınızı yıkayarak yapmaya çalışırsanız saçlarınızın nem dengesi bozulacağı gibi yıpranmalar baş gösterecektir. Haftada maksimum saç yıkama sayısının 3 olduğunu unutmamanız gerekiyor. Hatta uzmanlara göre haftada 2 kez yıkamak daha uygundur. Ancak iş hayatı ve sosyal hayat neticesinde haftada 3 kez yıkanmasında da çok büyük bir sakınca görülmüyor. Dolayısıyla saç yıkama rutininizi bu dengede tutmak, siyah saçlar için özel şampuanlar ve saç kremleri kullanmak, doğal yağlarla masaj yaparak saç bakımınızı aksatmamak önemlidir.

19091