Şistozomiazis Bulaşıcı mıdır? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi ve Korunma Yolları

Şistozomiazis Bulaşıcı mıdır? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi ve Korunma Yolları Şistomiazis hijyenik olmayan sulardan insanlara bulaşır. Deride kızarıklık belirtisidir. İlaçla tedavi edilir, korunma için su temiz olmalıdır.

Şistozomiazis

Şistozomiazis Bulaşıcı İsmi fazla bilinmeyen Şistozomiazis seyahat hastalıklarından birisi olarak tarif edilebilir. Tatlı sularda yaşayan bir salyangoz bu hastalığı yayan paraziti vücudunda taşır. Salyangozun vücudundan suya yapılan bu parazit suya temas edenlere geçer.

İçeriğimizde ve Şistozomiazis Bulaşıcı Belirtileri Tedavisi Korunma Yolları Hastalık Enfeksi detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Özellikle yurt dışına çok seyahat eden insanların başına gelen bu hastalık en çok Afrika kaynaklı olarak biliniyor. Bu hastalığa yakalanan insanların pek çoğu Afrika seyahatinde ya da orada iken bu hastalığı kapmıştır.

Bugün bütün dünyada yaklaşık olarak 200 ya da 250 milyon insanın bu paraziti kapmış olduğu tahmin ediliyor. Bu insanların 80 milyonu ise paraziti Orta Doğu’dan ya da Afrika’dan kapmıştır. Brezilya da hastalığın kaynağı olarak kabul edilen ülkelerden birisidir.

Bu ülkelerde tatlı sulara girmek ve de yüzmek tehlikelidir. Seyahat edilen yabancı ülkelerde de tatlı sulardan kaçınmak gerekir. Şistozomiazis nedir sorusu oldukça merak edilen bir sorudur.

Şistomiazis İnsanlara Nasıl Bulaşır?

İçerisinde salyangoz bulunan bir tatlı suya girmek Şistozomiazis paraziti kapmanıza neden olabiliyor. Bu yüzden özellikle Orta Doğu ya da Afrika’ya ilk defa gidenlere güvenli olduğundan emin olmadıkları tatlı sulara girmemeleri öneriliyor. Yabancı bir ülkedeyken nehir ya da derelerden uzak durmak hastalığa yakalanma olasılığını azaltıyor.

Aynı zamanda Şistozomiazis paraziti kapmış olan insanların dışkı ve idrarlarının sulara karışması ile tekrar devir daim yapabiliyor. Böyle durumlarda sular, atılan bu idrar ve dışkıyla tekrar kontamine olabiliyor.

Kontamine olduktan sonra da çatlayan parazit yumurtaları bazı salyangozlarda parazit larvalarının gelişmesine neden oluyor. Ama Şistozomiazis paraziti larvaları salyangozların vücudunda uzun bir süre yaşayamıyor. S

adece iki gün onlarda kaldıktan sonra suya karışıyor. Böyle kontamine olmuş bir suda çıplak ayakla dolaşma, yıkanma ya da her türlü temas da parazitin insan vücuduna geçmesine neden oluyor.

İnsan vücuduna yerleşen parazitler bir kaç hafta içinde bağırsaklara ve mesaneye dağılıyor. Kısa bir sürede kan damarlarının içlerine yerleşerek daha fazla üreyebilecek büyük solucanlar olarak hayatta kalmaya devam ediyorlar. İdrar yoluyla atılsalar bile üreyerek insan vücudunda kalıyorlar. Bu devir daimden kurtulabilmek için hastanın mutlaka tedavi olması gerekiyor. 

Şistozomiazis Bulaşıcı

Şistomiazis Hastalığının Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Şistozomiazis vücuda girer girmez temasın olduğu yerde bir kızarıklık oluşur. Ancak bu kızarıklık hemen fark edilmeyebilir. Ardından bir hafta içersinde hastanın vücudunda döküntüler meydana gelir. Vücudumuza giren her yabancıya bedenimiz önce ateşlenerek karşılık verir.

Bilindiği gibi aşısı olmayan her virüs ve parazit karşısında ateşleniriz. Bu ateşe halsizlik ve kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler de eklenebilir. Yorgunluk belirtilerinin artmasına sindirim sorunları eşlik eder. Paraziti kapan hasta ishal olur ve idrarında kan görülebilir.

Kısa bir sürede müdahale edilmezse ve anlaşılmazsa hastalığın belirtileri kronikleşir. Eğer parazitler ve yeni yumurtalar sindirim sisteminde kalıcı bir hal alırsa hasta ya ishal ya da kabız olabilir. Bunların devamında hastanın bağırsakları da tıkanabilir.

Parazitlerin karaciğere yerleşmesi durumunda ise ki bu hastalığın en çok yerleştiği yerlerden birisidir, hasta sonuçta yüksek tansiyon hastalığına da yakalanabilir. Eğer hastalık böbreklere yerleşirse böbrek yetmezliği ile de sonuçlanabilir. Bütün bu sonuçların engellenmesi için erken tanı önemlidir.

Hasta herhangi bir belirtiyi görür görmez doktora gitmelidir. Vücudunda farklı bir kızarıklık ve döküntü fark eden herkes de hemen doktora göstermelidir. Şistozomiazis nedir sorusu kadar belirtilerinin ne olduğu da önemlidir.

Şistozomiazis Bulaşıcı

Şistomiazis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şistomiazis hastalığının ilk belirtisi ciltteki kızarıklık ve döküntüler, ikinci belirtisi ise yüksek ateştir. Bu belirtiler kısa bir süre içerisinde halsizlik ve yoğunluğa dönüşür. Şistozomiazis özellikleri ve belirtileri en çok sindirim sistemine yerleşen bir hastalıktır.

Karaciğer ya da böbreklere ulaşması ve mesaneyle yerleşmesiyle birlikte ishal, kabız ya da mide ağrıları şeklinde de kendisini gösterebilir. Hasta bir süre sonra idrarında kan görebilir. Bütün adelelerde genel bir ağrı hissetme de hastalığın belirtilerinden birisidir.

Hasta ne kadar erken doktora gider ve hastanın tedavisi ne kadar erken başlarsa o kadar hızla iyileşebilir. Çünkü hastalığın yayılması halinde hastalığın hemen kronik hale gelmesi söz konusu olduğu için daha çabuk önlem alınmalıdır. Çabuk önlem alınmazsa Şistomiazis paraziti organlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olur. 

Şistomiazis Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Şistozomiazis nedir yanıtı kadar bu hastalığın tedavisi de önemlidir. Doktora gittikten sonra hastalığın tanısının konması süreci için paraziti kaptıktan sonra iki hafta geçmesi gerekir. Yani hasta hemen fark edip gitmişse parazit yumurtaları mikroskopla hemen görünmez.

Ancak kan testi, idrar testi ve dışkı testi ile hastalık hakkında erken bir tanı konması da mümkündür. Önemli olan ateş ve döküntü gibi iki belirtiyi fark eden hastanın bir an önce doktora görünmesidir. 

İki hafta geçmiş olsa bile hastalığın tedavisi için geç kalınmış sayılmaz. Doktor hemen parazit karşıtı bir ilaç önerebilir.

Yumurtaları görmeden önce de verilebilen bu ilaç prazikuantel adlı bir ilaçtır. Dünya çapında bu ilacın hastalık üzerindeki en etkili ilaç olduğu kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü temiz içme suyuna ulaşılamayan bazı bölgelerde ilacı parasız dağıtıyor.

Hastalığa karşı doktorların önerebileceği farklı ilaçlar da var. Ancak bunların ne kadar etkili olduğu tartışmalı bir konudur ve praziantel şu ana kadar etkisi ispatlanan en iyi ilaçtır. Diğer antibiyotik ve parazit karşıtı ilaçlar doktorların yetkisi dâhilinde kullanılır.

Tedavi sürecinde hastanın bağışıklığının korunması için dinlenmesi ve iyi beslenmesi de önerilir. Hastalığın ne kadar zamanda iyileşeceği tanının ne zaman konduğuna ve tedavinin ne zaman başladığına göre değişir. Şistozomiazis özellikleri birçok kişiyi tedirgin ediyor.

Şistomiazis Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapmalıdır?

Şistomiazis hastalığı dünyanın temiz içme suyuna kolay ulaşılamayan yerlerinde yaygın olan bir hastalıktır. Buralarda yaşanan en önemli sorun bazen içme suyunun güvenli olmayan tatlı sulardan elde edilmesidir.

Aynı zamanda nehirde yıkanma ya da çamaşır yıkama gibi sebepler de hastalığın yayılmasına neden olur. Hastalığın önünün kesilmesi için bu konuda sorun yaşayan ülkelerde tatlı suları ıslah etme çalışmaları yürütülmeli ve herkesin temiz içme suyuna kavuşması sağlanmalıdır. Ancak böyle bir durum gerçekleşinceye kadar da güvenilir olmayan sulara girilmemesi gerekir.

Böyle bir bölgede yaşayan ya da kısa süreliğine ziyarete gelmiş olan kişiler bilmedikleri sularla temas etmemeye çalışmalıdır. Kanalizasyon atıklarının suya karıştığı görülen yerlerde de suya girilmemesi gerekir. Salyangozlar her tatlı suda yaşayabilir ve paraziti taşıyabilir.

Önlem almak için kesinlikle bu sulara girilmemesi, buralarda yüzülmemesi ya da gezilmemesi gerekir. Buralardan su içmek ise zaten çok tehlikeli başka sorunlara da yol açabilir. Şistozomiazis özellikleri bakımından dikkate alınması gereken bir hastalıktır.

41171