Sigorta Firmaları 20 Milyardan Fazla Ödeme Yaptı

Sigorta Firmaları 20 Milyardan Fazla Ödeme Yaptı Farklı alanlara hitap eden sigorta sektöründe yani emeklilik, otomobil, riskten, kıymetli verilen eşyalara kadar her yeni alanda sigorta bölümü büyümeye devam etmektedir. Tek Türkiye sınırları içeresinde değil dünya genelinde artış mevcuttur.

Senelerdir aynı alanda avantajlı yenilikler ve bunlara ek olarak ilave alanlarında geliştirilen sigorta şirketleri, yeni açıklanan bilgilere göre 2022 yılının son çeyreğin de toplam da 21 milyar Türk lirası tazminat ödemesi gerçekleştirdi. Ülkenin önemli ve istikrarlı bir yeri olan sigorta bölümünün geçen senelere göre kıyasla %22 oran da artış gösterdi.

Hayat Sigortası Yaptıranlar Her Gün Artıyor!
Hayat Sigortası Yaptıranlar Her Gün Artıyor!

 Sigortanın en önemli unsuru olan tazminat ödemelerinin büyüklüğü gibi sigorta prim ödemesin de yükselişi baş gösteriyor. Bu alanda hayat sigortasına dönmeler fazla olmaktadır. Hayat sigortasına ilgi artış gösteriyor. 2016 yılının son zamanlarındaki oranla %49,2 ile artış oldu. Hayat sigortanın prim üretimi ile toplamda 5 milyar Türk lirası seviyesine ulaştı.

Sigorta Firmaları Diğer Bölümlerin Yükselişleri de Devam Etmektedir

Sigorta Firmaları Diğer Bölümlerin Yükselişleri de Devam Etmektedir

Sigorta Firmaları Diğer Bölümlerin Yükselişleri de Devam Etmektedir. Hayat sigortasındaki yükselmelerle birlikte diğer bölümlerdeki yükselmelerde sigorta sektörünün gelişmesini gösteriyor. Hayat dışı sigorta bölümde 2022 yılının son zamanlarının toplam prim üretimi 28,4 milyar Türk lirası büyüklüğüne ulaşmıştır. %10, 4 oranda büyüme ile sonuçlandırdı.

Bu belirtilen değerlerle sigorta bölümünün toplam prim üretimi de 33,4 milyar Türk lirası düzeyini çıkış yaptı. Bankaların vermiş olduğu kredi hacimlerinin büyümesi hayat sigortasının da yükselmesini sağladır. Hayat sigortası dışında kalan bölümlerde de düşük de olsa büyüme gösteriyor. Bu alanda büyük söz sahibi olan trafik sigortasının tavan ücret uygulaması etki ediyor. 

Başka İçerik:  Sigortacılık Sektörü 2022 Yılında Yükselişe Geçti

Bireysel Emeklilik Sistemi Gücünü Korumaya Devam Ediyor

Bireysel Emeklilik Sistemi Gücünü Korumaya Devam Ediyor

 Bireysel Emeklilik Sistemi kısaltılmış hali ile BES verileri de kendi alanında yükselişte olduğu görülüyor. 6 Aralık 2022 tarihi baz alınarak BES de yer alan katılımcı sayısı orana 6,9 milyonu bulmuştur. Sistemin toplam fon miktarı da devlet tarafından yapılan katkılarla birlikte 75,9 milyar Türk lirası bulmuştur. 

Bireysel emeklilik sisteminde farklı bir uygulamaya gidilmiştir. Bu sene yeni başlayan kişilerin otomatik katılım uygulamasında ise sisteme yeni dahil olan 7,9 milyon aktif olanlarla birlikte 3,5 milyon kişi de sisteme devam ederken yüzde 54 oranda cayma gerçekleşti.

Bu belirtilen 3,5 milyon kişinin toplamda 1,6 milyar Türk lirası değerine artış gösterdi. Sigorta, reasürans ve emeklilik bölümünde boy gösteren şirketlerin bugüne kadar aktif büyüklüğü 2022 yılının son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla %24 artış göstererek 143,8 milyar Türk lirası olmuştur.

Şirketlerin toplam öz sermaye toplamında 20 milyar Türk lirası seviyesine ulaştır. Dönem içinde toplam karı ise 2,7 milyar Türk lirası olan Sigorta sektörünün şirketlerin karının 1,5 milyarlık kısmını hayat ve emeklilik şirketleri kapsamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap