Sen de mi brütüs deyimi ne anlama gelir? Kısaca hikâyesi

Sen de mi Brütüs deyimi genelde espri anlamında söylense de biz sizlere gerçekten ne demek olduğunu ve bu deyimin hikayesini anlatacağız. 

Yazımızda ve Sen de mi Brütüs Deyim Anlamı Kısaca Hikâye Brütüs Julius Caesar İ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sen de mi Brütüs deyiminin anlamı, ne zaman kullanılır?

Hiç beklemediğimiz, en değer verdiğimiz, sevdiğimiz; dost, akraba ve en yakınlarımızdan ihanet gördüğümüzü anlatılan böyle zamanlarda kullanılan deyimdir. 

Sen
Sen de mi brütüs deyimi ne anlama gelir? Kısaca hikâyesi

Sen de mi brütüs deyimi nasıl ortaya çıktı? Hikayesi 

Yunus, yaratılanları hoş gör Yaratandan ötürü der. Kendimiz dışındaki insanları da sevmeyi bilmek, aslında Rabbimizi sevmek anlamı taşır. Tabii, sadece sevmekle değil, insanlara destek vermeyi bilmeli, iyiliklerde bulunmalıyız. Tabii, iyilik eden iyilik bulur derler ama ne yazık ki bazı kötü insanlar ne kadar iyilik görseler de ihanet edebilirler. Böylesi durumda bizde onları yanımızda görmek istemeyiz, sohbeti keseriz. 

İmparator Sezar’ı seven kadar sevmeye de vardı. Cumhuriyet kanadı O’nu ortadan kaldırmak için özel bir komite hazırlar. Brütüs, Sezar’ın en iyi adamıdır, O’nu özel olarak eğitmiştir ve komitenin içindeki isimlerden biri de O’dur. 

Günler gelir geçer, 15 Mart zamanı Sezar’ın artık ölme vakti gelmiştir. Sezar her şeyden habersiz, normal günlerde olduğu gibi tahtına kurulur. 

Sezar, yapacağı işleri incelerken bir anda her tarafında adamlar görür. Kalabalıktan bir kişi kardeşinin suçunun affedilmesini talep eder. Etrafındaki bütün adamların bir isteği olduğunu tahmin eder, adamın söylediklerini dinlediği sırada kalabalıkta diğer kişiler hançerle Sezar’ın üstüne gelmeye başlarlar. Sezar, can havliyle kendini kurtarmak ister ve kalabalıkta Brütüs’ün olduğunu da görür ve bağırır Sen de mi Brütüs! der ve elleriyle yüzünü kapatır. Tam 23 hançer vücuduna girer ve hayatını kaybeder.  

Yediğinizin içtiğinizin ayrı gitmediği, çok samimi olduğunuz, hatta yetiştirip büyüttüğünüz kişiler dahi size ihanet edebilir. İşte o anlarda Sen de mi Brütüs deyimi kullanılır. 

  • İyilik et, at denize,
  • Balık bilmese, Halık bilir.
  • Güvenme sen Brütüs’e,
  • Bir gün çıkar sana kıyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir