Sarımsak Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Soğangillerden olan sarımsak, öncelikle her yemeğe mükemmel lezzet katar ve antibiyotik etkisi vardır. Doğal ilaç olarak bilinen sarımsak, üst solunum yolu has..

Soğangillerden olan sarımsak, öncelikle her yemeğe mükemmel lezzet katar ve antibiyotik etkisi vardır. Doğal ilaç olarak bilinen sarımsak, üst solunum yolu hastalıklarından saçkıran tedavisinde en etkili sonuçlara kadar, insan vücudunda birçok hastalığın ilacıdır. Ayrıca tansiyon için de bire birdir. Her yemekte kullanılabilen sarımsakla yemekler hem daha lezzetli, hem de sağlıklı yemekler hazırlanabilir.

 Sarımsak hangi yemeklere lezzet katar?

Ana yemeklerde kullanım yeri

Sarımsak etlerin lezzetine lezzet katmak için kullanılabilir. Özellikle taze baharatlarla ve zeytinyağıyla karıştığında daha lezzetli bir hal alır. Fasulyegillerden olan her türlü sebzeye, köfteye kısacası zeytinyağın yakıştığı her türlü ana yemekte sarımsak istenildiği kadar kullanılabilir. Bazı yörelerde sadece sarımsağı mangalda pişirerek misafirlere ikram edilir. Özellikle Tokat yöresinde bunu sıkça görürüz. Mangalda pişmiş sarımsak Tokatlıların vazgeçilmezidir. Mantı sevenler iyi bilirler ki sarımsaklı yoğurtla mantı bambaşka bir şeydir. Deniz börülcesi, musakka barbunya gibi yemeklerin olmazsa olmazıdır. Baharatı nasıl ilave ediyorsanız sarımsak da o sıklıkla her yemekte kullanılır. Soğan kavrulurken içine atılan sarımsakla evinizi muhteşem bir koku sarar.

Çorbalarda kullanılan sarımsak

Sarımsağın şifalı olduğunu, her derde deva olduğunu söylemiştik. Özellikle çorbanın hastayken baş tacı yemeğimiz olduğunu biliriz. İçinde sarımsak olan çorba, sağlıklı aynı zamanda lezzetli hale gelir. Örneğin kelle paça, işkembe, Bünyan çorbası gibi çorbalar, içinde bulunan hücre yenileyiciler ile sarımsak karıştığında bomba etkisi yaratır ve hastayken tüketildiğinde oldukça iyi hissetmenizi sağlar.

Meze ve salatalarda sarımsak

Mezelerin çoğu sarımsak olmadan olmaz. Özellikle taze sarımsağın yeşil soğana benzer yeşil kısımları mezelerin içine kıyılarak, mezeye hoş bir aroma verir ve inanılmaz yakışır. Sarımsağın kendi turşusu da yapılabildiği gibi, her hangi bir sebze ya da meyvenin turşusu içinde sarımsak olmazsa olmazdır. Bolca sarımsak konulan bir turşu daha lezzetli olur. Sarımsak normal haliyle de humus, tarator, cacık, çılbır gibi mezelerin ya da salatalara da güzel bir tat verir.

Soslarda sarımsak

Sarımsak ve domatesin uyumu herkes tarafından bilinir. Domatesin kullanıldığı her sosta mutlaka sarımsak kullanılır ya da kullanılmalıdır. Normal salata soslarına ya da kızartma yaptığınızda domatesli sosa bolca sarımsak eklendiğinde etkileyici bir tat oluşur. 10271