Sarı Kantoran Çayının Faydaları Nelerdir

Uzun ömürlü olan Sarı Kantaron bitkisi Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da yetişmekte olup yıldızı andıran sarıçiçekleri vardır. Özel bir bakım..

Uzun ömürlü olan Sarı Kantaron bitkisi Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da yetişmekte olup yıldızı andıran sarıçiçekleri vardır. Özel bir bakıma ihtiyaç duymadan yetişmekte olan sarı kantaron, yabani bir bitkidir. Bu özelliğinden dolayı oldukça dayanıklıdır. Özellikle son dönemlerde Amerika’da çay olarak tüketilmeye başlayan sarı kantaron bitkisi, tarih boyunca yara ve yanık tedavisi, gut hastalığının tedavisi, yatak ıslatma sorunlarının tedavisi birçok hastalığın tedavisinde yoğun olarak kullanılmıştır.

Sarı Kantaron Bitkisi Çayı Nasıl hazırlanır? 

Sarı kantaron çayı, bitkinin kabuk, tohum ve hem de taze kurutulmuş yapraklarından hazırlanabilmektedir. Ama en çok tercih edileni taze kurtulmuş yapraklardan yapılanıdır. 250 mm kadar kaynatılmış olan suyun içeresine 2 yâda 3 kaşık kadar sarı kantaron otu koyulur. Sonrasında 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlenen çay arzu edildiği takdirde sıcak tüketilebildiği gibi istenirse soğutularak ta tüketilebilmektedir. Çayın daha lezzetli bir hal almasını istiyor isek içeresine birkaç damla bal yâda limon suyu ekleyebiliriz.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron Çayı genelde depresyon tedavisinde kullanılmakta olup depresyon ve psikiyatrik hastalıklar üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Buna ilave olarak menopoz, akut eklem romatizması, sinek ısırığı gibi kaşıntı yaratan problemlere de iyi gelmektedir. Çeşitli kazalarda oluşan yaralanmaların ağrılarının hafifletilmesine iyi gelmektedir. Bel ağrısının giderilmesinde etkilidir, Cildin pürüzlü yapısının düzeltilmesinde etkilidir, Migren ağrılarına iyi gelmektedir, Stresi azalttığı gibi sakinleşmede etkilidir. Anemi tedavisinde takviye olarak eklenebilmektedir, hepatit a ve hepatit b tedavisinde etkilidir, eklem ve göğüs ağrılarına iyi gelmektedir, uykusuzluk sorununa iyi gelmekte olup rahatlatıcı etkisi vardır. Sarı kantaron çayının tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki o da günlük tüketim dozudur. Fazlaya kaçıldığı takdirde bir takım yan etkiler gösterebilmektedir. Mide spazmları, aşırı yorgunluk, huzursuzluk, ağız kuruluğu, anormal dalgınlık hali gibi yan etkileri söz konusu olabilmektedir. Alzheimer hastaları da doktor denetiminde olmak koşulu ile bu çayı güvenle tüketebilmektedirler. 47864