Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Ne İşe Yarar? Teknolojik gelişmelerin bankacılık sektörünü etkisi altına almasıyla birlikte kartlar için yeni bir dönem başlamıştır. Sanal kartlar, ödeme seçenekleri sunan bir yöntemdir. Sanal kart nedir sorusunun en iyi yanıtı olarak ödeme seçeneklerini müşterilerine sunmak verebilir. Sanal kartları bankalar müşterilerine yönelik olarak çıkarmaktadır ve talep edilmesi halinde kullanılmaktadır.

Sanal kartlar tıpkı fiziki kartlar gibi CVC, kart numarası ve son kullanma tarihine sahiptir. Sanal kart oluşturma işlemleri ise bankalar tarafından gerçekleştirilir ve pek çok açıdan avantajı müşterilerine sunabilir. Sanal kartlar kredi kartları gibi belirli bir limite sahiptir ve limitin seviyesini müşteriler kendileri belirlemektedir.

Sanal Kartlar Ne İşe Yarar?

Daha önce sanal kart kullanmamış olan kişilerin en çok merak ettiği soru sanal kart ne işe yarar sorudur. Sanal kart faydaları sahip oldukları avantajlı özelliklerini müşterilerine sunmaktadır. Fiziki kartlar ile internet üzerinden yapılan alışverişler güvenlik problemlerinin ortaya çıkması gibi problemleri beraberinde getirebilmektedir. Sanal kartlar müşterileri yaşayabileceği bu gibi güvenlik sorunlarının önüne geçmektedir.

Sanal kartlar müşterilerin güvenli şekilde alışveriş yapmasına imkan sağlarken daha güvenli bir ortamın sağlanmasına yardımcı olur. Kullanıcıların ilk kez alışveriş işleminde bulunduğu internet sitelerine karşı daha güvenli yaklaşılmasına imkan sağlanır. Sanal kart faydaları arasında yer alan bir diğer nokta ise yapılan alışverişe göre kart limitinin ayarlanabilmesidir.

Sanal Kart Oluşturulması Nasıl Yapılır?

Sanal Kart Oluşturulması Nasıl Yapılır?

Sanal kart faydaları çeşitli şekillerde olduğu için sanal kartlara olan ilgi sürekli olarak artmaktadır. Sanal kart oluşturmak isteyen kişilerin ise öncelikli olarak bir bankanın müşterisi olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Müşterisi olunan banka ile iletişime geçerek sanal kart talebinde bulunulması mümkün olmaktadır. Daha sonra müşterilerin isteklerine göre bankalar tarafından sanal kartlar oluşturulmaktadır.

Öncelikli olarak bir banka üzerinden karta sahip olan kişilerin taleplerini belirtmiş olması gerekir. Sanal kartlara olan ilginin artmasıyla birlikte müşterilerin en çok aklına takılan bir diğer soru ise sanal kartlar ücretli mi sorusudur. Sanal kartlar bankalar tarafından müşterilerine sunulduğu için herhangi bir ücrete tabi değildir. Bankaların kart kuralları gereği aylık veya yıllık olan kesintiler haricinde sanal kart oluşturma aşamasında ödenmesi gereken bir ücret bulunmamaktadır.

Sanal Kart Kullanımı Nasıl Olur?

Sanal Kart Kullanımı Nasıl Olur?

Sanal kartı yeni kullanmaya başlayan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri sanal kart nasıl kullanılır sorusudur. Sanal kartların kullanımına geçilebilmesi için öncelikli olarak izlenmesi gereken adımlar bulunur. Sanal kartların kullanımı için gerekli olan bilgiler ise şu şekildedir:

  • Sanal karttan isteyen kişilerin öncelikli olarak bir bankaya başvuruda bulunmuş olması gerekir.
  • Bankaların sahip olduğu mobil uygulama veya internet sitelerinin ziyaret edilmesi ve hesap oluşturulması gerekir.
  • Daha sonra izlenmesi gereken adım ‘kartlarım’ yazan seçeneğe tıklanmasıdır.
  • Sanal kartlarım yazısına tıklanması ve sanal kart oluştur seçeneğinin işaretlenmesi ile birlikte diğer adıma geçilir.
  • Sanal kart oluşturabilmek için son adımı gerekli olan bilgilerin form üzerinden eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış olması oluşturur.

Sanal kartların kullanımına listelenen adımların izlenmesi ile birlikte başlanabilir. Ancak sanal kart faydalarından online olarak değil de diğer yöntemleri izleyerek yararlanmak isteyen kişiler için de seçenek bulunur. Online işlemlerden sonra en kolay yöntemler arasında müşteri hizmetlerinin aranması yer alır.

Sanal Kartın Sağladığı Avantajları Nelerdir?

Sanal kart faydaları oldukça çeşitli şekilde müşterilerinin kullanımına sunulmaktadır. Sanal kartlar internet üzerinden yapılan tüm alışverişler içim güvenli bir alanı oluşturmaktadır. En büyük avantajınıda müşterilerinin kart bilgilerini koruyarak sunmaktadır. Sanal kartları daha önce kullanmamış olan kişilerin sanal kart güvenli mi sorusuna verilecek cevap ise oldukça güvenli olduğudur.

Bankalar tarafından sağlanması nedeniyle sanal kartların güvenliği aynı banka tarafından sağlanan güvenlik şartlarından oluşur. En büyük sanal kart faydaları ise alışveriş esnasında veya alışverişten önce kartların limitlerinin belirlenebilir olmasıdır. Müşteriler bütçe planladı doğrultusunda alışveriş için ayırdıkları miktarda parayı limit belirleyerek harcayabilmektedir.

Sanal kartların diğer bir avantajı ise fiziki olmamasıdır. Bu sayede müşterilerin taşıma, çalınma veya kart bilgilerini kaybetme gibi durumlarla karşılaşma ihtimali oldukça düşüktür. Sanal kart faydaları nedeniyle ve bankaların teknolojik gelişmeleri kabul edip geliştirmeleri nedeniyle her geçen gün kullanım isteğinin arttığı bir alandır. Teknolojiye uyum sağlamak isteyen tüm müşteriler sanal kartları kullanmaya başlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap