Samsung Galaxy Modellerinde Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Samsung

Samsung pek çok teknolojik ürünün üreticisi olmakla beraber aynı zamanda akıllı telefon sektöründe de en önemli markalar konumunda. Sahip olduğu Galaxy serisiyle ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Pek çok açıdan da önemli adımlar atmaya devam ediyor. Geliştirmeler arasında kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkaran yenilikler var.

Bu makalede ve Samsung Galaxy Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır Samsung Galaxy Modelleri Ekran Görüntüsü Alma Samsung Galaxy hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Samsung
Samsung Galaxy Modellerinde Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Samsung Galaxy ekran görüntüsü alma yöntemleri bile bunu açık bir biçimde kanıtlıyor. Örneğin sesli asistan sistemi Bixby kullanılarak ekran görüntüsü alınabiliyor. Son zamanlarda fiziksel hareketlerle ekran görüntüsü yakalama özelliği Samsung tarafından da tercih ediliyor. Üstelik kullanıcılar da bu seçeneği oldukça revaçta görüyor. Samsung Galaxy screenshot alma seçeneği olarak şu sıralar en çok el hareketi tercih ediliyor.

Samsung Galaxy Serisinde Ekran Görüntüsü Alma Yolları

Samsung Galaxy ss alma işlemini aslında önceki sürümlerden başlayarak ele almak daha doğru olacaktır. Geçmişte cihazlarda ekseriyetle tek bir ekran tuşu bulunurdu. Home tuşu adı verilen bu düğme ekranın alt kısmında tam ortada konumlanırdı. Menü dahil pek çok işlem için de fonksiyonel özelliklere sahipti. Ekran görüntüsü için de kullanılabilirliği yüksekti.

  • Eski Samsung Galaxy Modellerinde Home Tuşu İle Ekran Görüntüsü

Özellikle seriye damga vurmuş ve Home tuşu halen daha kullanılan Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S7 modellerinde ekran görüntüsü almak için güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basmak gerekiyor. Bu kombinasyon ile deklanşör sesini duyduğunuzda ekran görüntüsünü almış oluyorsunuz.

  • Samsung Galaxy Modellerinde Fiziksel Tuşlarla Ekran Görüntüsü

Standart bir biçimde hemen hemen tüm Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda ekran görüntüsünü fiziksel düğmelerle alabilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken tuş kombinasyonu güç tuşu ve ses kısma tuşudur. Samsung Galaxy A serisi, Samsung Galaxy M serisi, Samsung Galaxy S serisi bu şekilde ekran görüntüsü almaya uygundur. Hatta son amiral gemileri arasında yer alan Samsung Galaxy S21 dahil.

  • Samsung Galaxy Modellerinde El Hareketiyle Ekran Görüntüsü

Artık pek çok akıllı telefon üreticisi pratik bir el hareketiyle ekran görüntüsü yakalamayı mümkün hale getirdi. Buna bağlı olarak Samsung Galaxy serisinin son modellerinde de elinizi telefonla paralel olarak dikey tutarak sağdan sola veyahut soldan sağa kaydırarak ekran görüntüsünü yakalayabiliyorsunuz. Samsung Galaxy ss alma özelliği olarak el hareketini kullanmak istiyorsanız Ayarlar kısmından Gelişmiş Özelliklere geçerek buradan da Hareketler ve İşaretler sekmesine tıklamanız gerekiyor. Açılan menüde Ekranı Yakalamak İçin Elinizin Kenarını Kaydırın seçeneğini aktif ettikten sonra bu şekilde screenshot alabilirsiniz.

  • Samsung Galaxy Modellerinde Sesli Asistan Bixby ile Ekran Görüntüsü

Tıpkı Apple tarafından geliştirilmiş Siri gibi Samsung tarafından da sesli asistan olarak Bixby geliştiriliyor. Tabii ki henüz Türkçe asistan desteği çok sınırlı seviyelerde geliştirilmiş olduğundan stabil olarak kullanılamayabiliyor. Ancak Bixby asistanı açtıktan sonra ‘’Take a screenshot’’ demeniz durumunda ekran görüntüsü otomatik olarak alınıyor. Bixby asistanın dediğinizi algılayabilmesi için İngilizce okunuşu telaffuz etmeniz şart. Dolayısıyla okunuşunu ‘’Teyk e sıkrinşat’’ olarak yapmanız gerekecektir.

Samsung Galaxy Uzun Ekran Görüntüsü Almak

Bazen bir web sitesinde yayınlanan içeriğin tamamını ekran görüntüsü almak isteyebiliriz. Bunu bazen Whatsapp mesajı için de tercih etmek mümkün. Yani bir şekilde ekranı aşağıya kadar kaydırıp tüm görüntünün bir kopyasını almak sıradanlaştı. Samsung Galaxy uzun ekran görüntüsü almak isteyenlere ise pratik bir yol sunuyor.

Herhangi bir ekran görüntüsü alma yöntemini kullandıktan sonra aşağıda yer alan bir yatay ikon göreceksiniz. Burada dilerseniz aldığınız ekran görüntüsünü hemen düzenleyebileceğiniz ya da paylaşacağınız ikonlar yer alıyor. İkonların başında da uzun ekran görüntüsü almanızı sağlayacak bir sembol var. Buna tıklamanız durumunda Samsung ss alma işlemini uzun ekran olarak seçmiş olacaksınız. Normal veya uzun ekran görüntüleriniz Samsung Galaxy cihazınızın Galeri bölümünde yer alan Ekran Görüntüleri ya da Screenshot klasöründe bulunabilir.

aGJTws0P

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir