Şahit, Nezir ve Beşir Kavramları ve Anlamları

Hayatımız boyunca dönem dönem şahit, Beşir ve Nezir kavramlarını duyarız. Özellikle şahit artık gündelik hayatta çok daha sık kullanılmaktadır. Anlamlarına bakıldığında da son derece derin bir manaya rastlamak mümkündür.

Bu yazıda ve Şahit Nezir Beşir Kavramlar Anlamları Dini Terimler İslam Dini detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Şahit,
Şahit, Nezir ve Beşir Kavramları ve Anlamları

Şahit Ne Demek?

Eş anlamlısı tanık olan şahit kelimesi herhangi bir olaya ya da bir duruma tanıklık eden kişi anlamına gelir. O an gördüklerini ya da duyduklarını anlatan kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Tarafların olduğu bir olayda o durumu bilen ve iki taraf için de aydınlatıcı şekilde beyanat veren kişilere şahit denmektedir. Günümüzde de adalet için mahkemelerde yasal olarak şahitler konuşmaktadır. Ayrıca tanıklık gönüllü bir biçimde de herhangi bir olayın aydınlatılabilmesi için yapılabilmektedir. Yalnızca bilgisine başvurulması ile de kişi şahitlik yapabilir ve bu bilgiler ışığında doğru karara erişilebilir.

Nezir Ne Demek?

Nezir üç farklı anlama sahiptir. Bunlardan birincisi birisini doğruya sevk etmek için korkutmaktır. Yani gözdağı vererek kişiyi yanlış yoldan alıp doğru yola sokmak anlamında kullanılır. Aynı zamanda peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in isimlerinden birisidir. Ayrıca adaklık kurbanlar da Nezir olarak anılır.

Beşir Ne Demek?

Beşir güler yüzlü olanlara denir. Güleç anlamında kullanılır. Aynı zamanda herhangi bir şeyi müjdeleyen anlamı da vardır. Dolayısıyla müjde getiren olarak aktarıldığı kaynaklara da rastlamak mümkündür. Dini açıdan da yaratılan anlamındadır. Bu nedendir ki Beşir(a.s) olarak anıldığına şahit olunabilir.

BA2EQGdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir