Ruşur Taşı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Ruşur taşı, İran’da bulunan Sefitab isimli bir mağaradan elde edilir. Yapısı çok sert değil, bastırdığınızda bir şeylerin altında kaldığında un ufak olabilir. Çeşitliliği çok olan bölgesel aktarlarda bulunabilir. Cilde faydaları olduğu bilinmektedir. Eğer yoksa online satış yapan platformları inceleyebilirsiniz.

Ruşur taşı, bir nevi maske gibi kullanılır. Cilt kuru olduğu zaman sürülmez, hafif suyla yıkadıktan sonra taşı bastırmadan yüzünüze sürebilirsiniz. Birkaç kullanım sonrası faydasını görebilirsiniz.

Yağlı cildi olanlar, ergenlikten yeni çıkmış ya da siyah nokta sorunu yaşayanlar için de ruşur taşı birebirdir. Elinizi cildinizde gezdirdiğiniz zaman pürüzlerin gittiğini ve bebek gibi bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

İran’da çok meşhur olduğu için, o ülkede cilt bakımı için sıklıkla kullanılır ve aslında güzelliklerini de bu taşa borçludurlar. Sadece yüz için değil, bedeninizin diğer bölgelerinde de kullanılabilir. Taşın boyutları farklılık gösterir. Küçükleri 4-5 sefer sürülebilecek boyuttadır. İlk başta az alarak bir deneme yapabilirsiniz.

Ruşur taşları her yerden alınmamalıdır. Çünkü bu taşa benzeyen ama farklı taş satın alabilirsiniz. Güvendiğiniz bir yerden alın. Vücut bölgenize sürüyorsanız küçük taşı üç seferden çok kullanmayın.

Ruşur Taşı Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ruşur taşı için cildin nemli olması gerekir. Çok sıcak olmayan bir suyla duş alıp hafif kurulandıktan sonra taşı küçültün, elinize su dökerek ruşur taşını ıslatın.

Yüzünüze sürecekseniz 2 ya da 3 parmağa taşı sürdükten sonra yüzünüze hafif şekilde masaj yaparak uygulayın. 1-1.5 dakika kadar yüzünüzde dursun ve sonra yıkayın.

Vücudunuz için elinizle sürebileceğiniz gibi kesenin üstüne taşı sürerek de uygulayabilirsiniz.

Ruşur Taşı Kaç Günde Bir Kullanılır?

Ruşur taşı, el sabunları, vücut losyonları gibi düzenli olarak kullanılmaz. Cilde faydaları olsa da aşırısı cildinizi yorabilir.

Ayda 4 – 8 arası kullanım daha uygundur. Hassas bölgelerde az kullanın ama ayak bölgenizdeki sorunlar için gün aşırı da taşı sürebilirsiniz.

Ruşur Taşı Ne İşe Yarar? Güzelleştirir mi?

Ruşur taşı, cildi güzelleştirir ve cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Diğer adı, çıkarıldığı mağaranın da ismi olan Sefitab’tır. İran’daki vatandaşlar bu taşın adına hamam taşı da demektedir. Sınır komşumuzdan gelen bu mucize taşın kullanımı, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Aynaya baktığında kendini iyi hissetmek, güzel görünmek isteyen kadınlar kullanmaktadır.

  • Cildimiz zamanla kirlerden dolayı yıpranmaya başlar, canlılığını kaybeder. Ruşur taşı bu kirli, ölü derileri temizlemeye yardımcıdır. Abartı kullanılmazsa cilde de zarar vermemektedir. Kimyasal peeling yerine tercih edilebilir.
  • Cilt renginden şikayetçi olan, simsiyah oldum diyen kişiler için mükemmel bir taştır. Ciltteki parlamayı fark eder, leke gibi sorunlarınız varsa da giderilmesinde yardımcıdır. Kimyasal olmadığı için de kullanmaktan çekinmenize gerek yoktur.
  • Kirden kapanan gözeneklerinizi temizler, yağlanmanın gitmesiyle beraber pürüzsüz bir cilde kavuşursunuz.
  • Sivilcelerden kurtulamayan, aynaya her baktığında siyah nokta görenlere faydaları vardır.
  • İleri yaşta meydana gelen ya da güneşe karsı hassas ciltlerde oluşan lekelerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Deride bulunan bütün zararlı şeyleri arındırır, cildin eskisi gibi canlanmasını sağlar.
  • Cilde iyi gelmesinin dışında sinirlenmenin de önüne geçer. Hayata daha iyi yönden bakarsınız. Besin değerleri açısından da zengindir.
  • Vücudunuzun her noktasında farklı renk tonları varsa ruşur taşı bu tonları da eşitler. 15 gün ara vererek kullandıktan sonra renk farklılıkların azaldığını görebilirsiniz.
  • Vücudun kararmış yerlerine sürüldükten sonra parlama başlar.
  • Genetik olarak ya da cilt bakımı yeterli yapılması zaman gözenekler genişler. Ruşur taşı sıkılaştırma sağlar ve daha genç bir görünüme kavuşursunuz.

Ruşur Taşının Yan Etkileri, Zararları

Ruşur taşı kullanımı doğru yapmazsanız uyguladığınız bölgelerde kızarmalar, yıpranmalar, pullanmalar görebilirsiniz. Mutlaka cildi nemli tuttuktan sonra sürün.

Küçük yaştakiler ve gebeler için kullanımı zararlıdır.

Alerjisi olan kişilerde ruşur taşı, kırmızı benek gibi yan etkilere neden olabilir.

4883