Rokfor Peyniri Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları

Rokfor pahalı ve küflü bir peynirdir ve soslarda kullanılır. Diş sağlığına iyi gelen faydaları bulunur. Kalorisi yüksek aşırı tüketim zararlıdır.

Rokfor

Tüm dünyada sofraların vazgeçilmez besinlerinden biri olan peynirin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlarda biri de rokfor peyniri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu peynirin bilinen diğer adı danablu olarak bilinir.

Bu içerikte ve Rokfor Peyniri Yemekler Kullanımı Kalori Faydaları Peynir türleri Sağlık detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Hoş kokusu ile bilinen rokfor peyniri küflü bir yapıya sahiptir. İçerisinde bolca yağ barındırır. Bu nedenle eriyen peynirler sınıfı da girmektedir. Bu peynirin üretimi ilk kez Fransa’da yapılmıştır.

Fransa mutfağından birçok ülkeye yayılan bu peynir, yurdumuzda üretilen küflü peynirleri andırmaktadır. Ancak diğer peynirlere kıyasla bambaşka bir lezzete sahiptir. Bu peynir genel olarak larzac adı verilen koyunların sütünden elde edilir.

İç tarafı kavuniçi rengi olan bu peynirin küflü kısımları ise mavi ve yeşil renkte olmaktadır. Rokfor peynirinin küfünü elde etmek için buğday unu, çavdar unu, sirke ve mayayı karıştırıp yoğurmak gerekmektedir. Ardından tüm malzemeler yoğurularak pişirilir.

Bu peynir doğal mağaralarda karanlık ortamlarda 2 ay kadar dinlendirilir. Küfü ile lezzetine böylelikle kavuşması sağlanır. Mağaralarda duran peynir tamamen küflenir.

Rokfor Nasıl Saklanır?

Küflü ve eriyen peynir çeşitlerinden biri olan rokfor peynirini saklama koşulları diğer peynir çeşitlerindeki gibidir. Paketi açılan bu peynirin havayla temasından sonra bakteri oluşumu hızlanır. Bu nedenle de cam saklama kaplarına koyularak buzdolabında uzun bir süre muhafaza edilebilmektedir.

Rokfor Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Fransız mutfağından birçok mutfağa yayılan rokfor peyniri, lezzetinin yanında pahalı olmasıyla ve yapımının emek gerektirmesi ile de bilinir.

Pahalı olması nedeniyle satışı daha çok lüks mekanlarda yapılmaktadır. Bu peyniri satın alırken dikkat edilmesi gereken durumlardan biri küf renginin mavi ya da yeşil olmasıdır.

Hafif tadı ile bilinen bu peynir kırmızı şarap ile tüketilen mükemmel bir atıştırmalıktır. Rokfor peyniri sandviç gibi değişik şekilde hazırlanan aperatiflere lezzet vermek amacıyla kullanılır.

Yemek listelerimizin vazgeçilmez yiyeceği olan ve birçok çeşidini yaptığımız makarnalarda lezzetli bir sos elde etmek için rokfor peyniri harika bir tercih olacaktır.

Bu peynir et ve tavuk ile yapılan kremalı ve domatesli soslara katılabilir. Rokfor peynirinden salata süslemek ve farklı bir tat vermek için de kullanılabilir.

Rokfor Peynirinin Faydaları

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran rokfor peyniri sağlıklı bir gelişim için önemli gıdalar arasında yerini almaktadır. İster ana yemeklerde ister salatalarda isterse de çeşitli soslarda kullanılan rokfor peynirinin faydaları epey çoktur. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

·       Çocukların sağlıklı gelişimleri için tüketmesi gereken protein kaynaklarından birini oluşturur.

·       Kemik yapısını kuvvetlendirir ve seneler sonra ortaya çıkan kemik rahatsızlıkları ile karşılaşma riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

·       İçerdiği kalsiyum sayesinde sağlıklı dişlere sahip olmamızı sağlar.

·       Diğer küflü peynirlerde olduğu gibi rokfor peyniri zararlı bakterilere karşı vücudumuzu korur.

·       Protein deposu olmasının yanı sıra saatlerce tok kalmamıza yardımcı olan besinlerden biridir.

Rokfor Peyniri Nelere İyi Gelir?

Rokfor peyniri çeşitli kullanımı ve kıyaslanamaz lezzetinin yanında içinde bolca kalsiyum içeren bir besin maddesidir. Bu sayede kemik gelişimine katkı sağlar.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren çocukların gelişimleri için tüketmeleri gerekir. Çocukların ileriki senelerde karşılaşabilecekleri kemik sorunlarını önlemek için güçlü bir gıdadır. Barındırdığı vitaminler ve minerallerin yanı sıra rokfor küfü de bakterilere karşı savaşır.

Rokfor Peyniri İçinde Bulunan Vitaminler ve Mineraller

Rokfor peyniri vitamin değeri olarak zengin bir besin kaynağıdır. İçerisinde A, C, D, E, K, B6, B12 gibi çeşitli vitamin değerleri yer alır. Bolca kalsiyum içermesi ile bilinen bu peynir sodyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller de içerir.

Rokfor Peyniri Kalorisi

Protein kaynaklarından biri olan rokfor peynirinin 100 gramında bulunan kalori miktarı 21.4 gr protein vardır. Rokfor peynirinin kalorisi 369 Kcal değerindedir. 42 gram su barındırır. 2.34 gram karbonhidrat, 28.24 gr yağ içermektedir.

Rokfor Peynirinin Zararları

Çeşitli yararlarının yanı sıra zararları da olabilen rokfor peynirinin zararları da görülebilmektedir. Gerekli kurallara uyulmadığı zaman beklenen sonuç elde edilemez.

Bu nedenle tüm vitamini kaybedecek olan bu peynirin zararı devreye girecektir. Uygun ortam ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılması önemli bir husustur.

Hakiki olmayan ya da bozulmuş olan bu peynir türü sindirim sistemi hastalıklarına sebep olur. Sağlıklı ve orijinal olan bu peynir türünün rengi yeşil ya da mavi iken bozulan peynirin rengi kırmızı ya da siyah olmaktadır.

Koşullara uyulmadan elde edilen rokfor peyniri kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Yapım aşamasında zararlı küflere temas etmemelidir. Hamile kadınların tüketmeleri bebek için zararlı olabilir. Bundan dolayı da bir uzman kontrolünde tüketmek gerekir.

 

 

 

48209