Patlıcan Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Patlıcan Dondurucuda Nasıl Saklanır? Ülkemizde yemeklerde en çok tüketilen sebzelerden bir tanesi olan patlıcan tek yıllık bir bitkidir. Ilıman iklimlerde daha..

Patlıcan Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Ülkemizde yemeklerde en çok tüketilen sebzelerden bir tanesi olan patlıcan tek yıllık bir bitkidir. Ilıman iklimlerde daha çok yetişebilen patlıcan genellikle salata yapımlarında ve sulu yemeklerde kullanılır. Ülkemizin mutfağını en iyi şekilde yansıtan imam bayıldı karnıyarık ve kızartma yemeklerinde çokça tüketilir. Her mevsim patlıcan bulmak kolay olmadığından dolayı bazı profesyonel saklama yöntemleri kullanmanız gerekiyor. Bu saklama yöntemleri sayesinde patlıcanları uzun süre muhafaza edebilirsiniz ve yetişmediği dönemlerde de afiyetle tüketebilirsiniz.

Patlıcan nasıl saklanır?

Patlıcan saklamanın püf noktasına Öncelikle saklamaya başlamadan evvel sirkeli su ile yıkanması ve davranması gerekiyor. Bu işlemin ardından doğrulanmamış patlıcanların tuzlu suda acısının çıkması için beklemesi lazım. Patlıcanların Kararmış nemini tamamlayan e kadar bu suda bekletme devam edin. Patlıcanlarınızı dondurucuya yerleştirirken kızartma yönteminden yararlanabilirsiniz. Tüm patlıcanları sirkeli su içerisinde yıkayıp doğradıktan sonra tuzlu suda bekletip, tuzlu sudan çıkınca da süzüp kızartmaya başlayabilirsiniz. Tuzlu suda Çiftlik daha sonra kuru bir bez ile fazla suyunu almanız oldukça önemlidir Yoksa kızartma sırasında büyük problemler ortaya çıkarabilir. Önceden ısıtılmış olduğunuz kızartma yağının içerisine yerleştirdiğiniz patlıcanlarınız hafif bir biçimde kızarana kadar beklenir. Kızartma işleminden sonra soğuyan ve yağı alınan patlıcanlarınız tekrar düzenli bir şekilde buzdolabı poşetlerinin içerisine yerleştirilir ve muhafaza edilmesi için ağzı sıkı bir şekilde kapatılır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus bütün patlıcanların porsiyon olarak buzdolabı poşetinin içerisine koymamaktır. Çünkü ihtiyacınız olduğunda hepsini bir anda çıkartırsınız çözüldükten sonra saklama şansınız bulunmuyor. Dondurucuda saklamanın diğer bir metodu da kavurarak saklamaktır. Yıkayıp doğradıktan Sonra patlıcanları nasıl tekrar tuzlu su içinde bir süre bekletip acısını alıyorsunuz. Ardından kavurmalık şeklinde doğrulan Patlıcanlar sudan süzülerek çıkartılmalıdır. Daha öncesinden biraz sıvıyağ ya da tercihe göre tereyağı ile Sıkmış olduğunuz tencerenin içerisine domateslere eklersiniz. Domatesin suyunu salması ile beraber tekrardan patlıcanların izi tencereye koyar ve kavurma işlemine başlarsınız. Bulma işlemi tamamlandıktan Sonra patlıcanları tencereden çıkartıp, porsiyonlar şeklinde buz dolu poşetlerinin içerisine yerleştirilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra, patlıcan kırmızı uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Yaptığımız bu çalışmalar doğrultusunda patlıcanlarıyaklaşık bir yıl kadar saklamanız mümkündür 33485