Pastörize Süt Nasıl Saklanır?

Gıda sektöründe besin maddelerinin içerisinde bulunan hastalığa neden olacak mikroorganizmalardan arındırılması için besin maddelerini uygulanan Isıtma Sistemi..

Gıda sektöründe besin maddelerinin içerisinde bulunan hastalığa neden olacak mikroorganizmalardan arındırılması için besin maddelerini uygulanan Isıtma Sistemi’nin sonucunda ortaya çıkan işlem inadına pastörizasyon denmektedir. Yaygın olarak genelde sütlerde uygulanan bu sistem içerisinde bakteri ya da zararlı enzim bulunan tüm besteci özellikteki sütlerin aşırı sıcak uygulaması yapılarak bakterilerden arındırılması işleminin adına verilmektedir Bakterilerin üremesini sağlayan şey yüzeye uygulanan sıcaklıkla alakalı olarak değişiklik göstermektedir her besin maddesinde farklı sıcaklık miktar uygulanır. Bu sıcaklık miktarları Ortalama olarak domates suyu için 94 derece olurken turşularda 82v sütlerde de 63 derecede bakteriler ve organizmalar temizlenebilir. Besin maddeleri besin özelliklerine göre uygulamaya Bir haftadan bir yıla kadar dayanıklılık gösterebilmesi için kullanılmaktadır.

Pastörize edilmiş süt nasıl saklanmalı?

Pastörize sütlerin saklaması yapılırken sıcaklığın düşük olması oldukça önemli bir koşuldur. Pastörize süt paketi açıldıktan sonra buzdolabının alt kısmında bulunan bölgede saklama işlemini gerçekleştirir Seniz çok da verimli bir sonuç alırsınız. Buzdolabında saklarken ortam sıcaklığı Kış ayları içerisindeyken ortalama 3 ile 4 derece yaz aylarında ise 2 ile 1 derece aralığında olursa pastörize etmeniz çok daha kolay olacaktır. Oda sıcaklığında pastörize etme imkanınız kesinlikle bulunma. Pastörize süt paketini açtıktan sonra buzdolabına yerleştirir siniz Yaz mevsiminde en fazla bir gün Kış mevsiminde de en fazla üç gün süre taze olarak saklama şansınız bulunuyor. Bu sürelerin üzerine çıktıktan sonra süt hala bitmediyse Kesinlikle tüketmenizi tavsiye etmiyoruz Çünkü süt ve süt ürünlerinin zehirlenme yapması oldukça yüksektir. Pastörize süt paketi açıldıktan sonra hız sağlıklı bir ortamda saklamak için yapacağınız en önemli çalışma temizliğinden Emin olduğunuz bir Cam şişeye aktarmak olabilir. Uzun ömürlü süt paketini henüz açma duysanız Oda sıcaklığını tutmanızı bir sakıncası yok fakat uzun ömürlü süt paketini açtıysanız hemen buzdolabına yerleştirmeniz gerekiyor. Uzun ömürlü süt paketi henüz açılmadıysa oda sıcaklığında Yaklaşık 4 ay kadar muhafaza edebilirsiniz. Mekanın sıcaklığını düşündüğünüz zaman bu sürenin uzaması gibi bir durum söz konusu bulunmamaktadır. 4 aylık tazelik suresinin bitiminde uzun ömürlü süt paketlerinde tüketilmesi zararlı olabilir. 22653