Papatya nasıl saklanır?

Papatya nasıl saklanır? Çok farklı çeşitleri bulunan papatya Asteraceae familyasına ait olan bir bitkidir. Papatya türüne göre beyaz sarı kırmızı pembe ve turu..

Papatya nasıl saklanır?

Bu yazıda ve Papatya Saklama Papatya saklama yöntemleri Papatya bakımı Papatya koruma Papatya saklama koşull konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Çok farklı çeşitleri bulunan papatya Asteraceae familyasına ait olan bir bitkidir. Papatya türüne göre beyaz sarı kırmızı pembe ve turuncu renge bürünebilir. En önemli özellikleri çay yapımında kullanılması ve vücutta sindirimin alakalı olarak oldukça büyük faydalar sağlamasıdır. Sağladığı faydalardan dolayı evlerde genellikle çay şeklinde saklanır.

Papatya çayı sayesinde hem stresten kurtulma vücutta rahatlama gibi psikolojik çözümlerde ortaya çıkarılır. Bilinen en önemli türleri arasında; Bodrum papatyası, Alman papatyası, Köpek papatyası, İngiliz papatyası, Yalancı papatya bulunmaktadır.

Papatya bitkisi yıllık otsu bir bitki olmaktadır ve çiçeğinde bulunan baş bölümleri çay olarak tüketildiği zaman sağlık açısından oldukça önemli etkileri bulunur.

En bilindik özellikleri arasında uyku verme mide salgılarını düzenleme iştah arttırma ve stresi almak gelir. Bu saydığımız özellikleri papatya bitkisinin ortaya çıkardığı olumlu etkilerin sadece birkaç tanesidir.

Birçok rahatsızlıkta kullanılan papatya bitkisi her dönem kullanılabilmesi alınan belli başlı saklama yöntemleri kullanmak gerekiyor.

Papatya nasıl saklanır?


Papatyayı saklayabilmek için kullanılan en başarılı yöntem papatyayı kurutmak tır. Kurutma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle papatya çiçeklerini haziran ve ağustos aylarında toplamak ya da satın almak gerekir.

Satın alma işleminden sonra çiçeklerin kurulması için belirli bir dönemde bekletme yapmanız gerekiyor. Bekletme yapmadığınız takdirde çiçeklerin içeriğinde bozulmalar meydana gelecektir.

Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra bitkinin güneş gören bir yere sevildiğinden emin olmanız lazım. Papatya sarma işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus çiçekçilerin birbiri üzerine gelmemesidir.

Birbirlerinin üzerine gelmeleri papatyaların yapısını bozacak kızışma ve küflenme gibi problemler ortaya çıkartacaktır. Derginin kalınlığı en fazla 4 santim civarında olması gerekir.

Kurutma işlemini kuru bir mekanda nem bulunmayan bir alanda yapmalısınız. Ortalama bir hafta içerisinde rahatlıkla papatyaları müzik unutabilirsiniz. Kuruyan papatyalarınızı cam kavanoz içerisinde ağızını vakumla kapatarak saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Muhafaza ederken senin bir alanda bulundurduğunuzdan emin olun.
Eğer doğru kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz kış aylarında bile papatya hızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sağlığa son derece faydalı olan bu ürünü bol bol tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

22192