Online Motosiklet Sigortası Alırken Bunlara Dikka

Online Motosiklet Sigortası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Her yıl düzenli olarak yenilenmesi gereken Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenmiştir. Bu kanuna göre araçlar ve motosikletlerin düzenli olarak sigortalarının yenilenmesi gerekir.

Bir araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkamaz. Sigorta yaptırmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Yasağı çiğneyen araç sahiplere ceza işlemi uygulanır ve araçları trafikten men edilir. Trafikten men edilen araçlar trafik şube otoparkın çekilir. Bu sebeple hem otopark ücreti ödemeniz gerekir hem de aracınızı trafiğe yeniden çıkarabilmek için çeşitli masraflar yapmanız gerekir. Bu durum da bir hayli uzun sürer.

Hem maddi olarak hem de manevi olarak zarara uğramış olursunuz. Bu yüzden eğer trafik sigortanız yoksa ya trafiğe çıkmayın ya da bir an önce trafik sigortanızı yaptırın. Motosiklet sigortası yaptırmadan çıktığınızda aracınız otoparka çekilebilir. Aracınız otoparka çekilirse eğer E-devlet ya da EGM internet sayfasından bunu öğrenebilirsiniz. Sigortanızın yenilenme tarihi geçmeden yenileme işlemini yapmayı ihmal etmeyin. Bu davranış tamamen sizin aleyhinize olacak bir davranıştır.

Online Motosiklet Sigortası Kapsamı Hakkında 
Online Motosiklet Sigortası Kapsamı Hakkında 

Motosiklet zorunlu trafik sigortası, her motor sahibinin yaptırması gereken zorunlu bir sigorta türüdür. Motosiklet sigortası, bir kazaya sebep olarak karşı tarafın aracına verilen maddi zararların karşılanması için vardır.

Bunun yanı sıra ölümlü ya da yaralının olduğu kazalarda her türlü maddi ve manevi tüm tazminat taleplerinin bedelini sigorta kapsar. Bu yüzden trafik sigortasının yaptırılması gerekir ve trafik sigortası hizmetini satın almadan önce detaylı bir araştırmaya tabi tutmak gerekir. Böylelikle tüm bilinmesi gerekenleri öğrenmiş olursunuz.

Bir şeyi hatırlatmakta fayda var. Motosiklet sigortası, motorunuzda oluşan zararları karşılamaz. Tüm motorlu taşıtlarda da olduğu gibi üçüncü kişiye verilen zararı ya da zararları karşılar. Üçüncü kişiye verilen zarar karşılanmakla yükümlüdür. Maddi zararları, tedavi giderlerini, sakatlanmayı ve hayatını kaybetmesi durumunda ailesine ödeme yapılmalıdır.

Başka İçerik:  Zorunlu Trafik Sigortası Varken Kasko Sigortası Gerekli mi?

Motosiklet Sigortası Üçüncü Kişi Kapsamları

Eğer motor kullanımı sırasında üçüncü şahıs sebebi ile ilgili bir kaza meydana gelmediyse trafik kazasına hava koşulları, motorunuzun kayması, arıza sebebi ve motosiklette görülen bir problem ile motor kullanıcısı motorun kontrolünü kaybettiyse bu durumda bir iddiada bulunulamaz. Sigorta şirketleri bu iddiaları kabul etmeyecektir. Bir motor çalındığında ya da başkası tarafından ele geçirildiğinde, ilgili mercilere durumun bildirilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda üçüncü taraflar maddi veya fiziksel zarar görecektir.

Fakat sigorta şirketleri bu hasarı ödemek zorunda değildir. Bunun yanı sıra hız kurallarına ve trafik kurallarına uyulmaması halinde kazalarda araca ve kişilere zarar verilirse bu da maddi zararlar kapsamının dışında kalır. Aracınız ile patlayıcı ya da yanıcı bir madde taşırken bir hasara sebep olursanız bu durumda sigorta kapsamı dışında yer alır. Eğer bir kazada sakatlık, yaralanma meydana gelirse araç sahibi uzun bir süre bunun etkisinde kalır.

Manevi bir zararı oluşmasına neden olur fakat bu durumda trafik sigortasından manevi bir tazminat talep edemez. Ölüm gibi durumlarda da aile fertleri sigortadan tazminat isteyemez. Online motosiklet sigortası ile aklınıza takılan tüm işlemleri sigorta şirketlerinden öğrenebilirsiniz. İstediğiniz sigorta şirketinden fiyatta teklifi de alabilir ve bütçenize en uygun sigorta şirketini seçebilirsiniz.

Online Motosiklet Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?
Online Motosiklet Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Online Motosiklet Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Araç sahipleri araçlarını zorunlu trafik sigortası yaptırmak istediğinde ilk aklına motosiklet sigortası fiyatları nasıl hesaplanır geliyor. Çünkü insanlar hesapta olmadan para götürdüğünde zor durumda kalabiliyor. Bunun yerine hesaplayarak eksik miktar varsa tamamlayarak trafik sigorta yaptırmaya gidiyor.

Zorunlu trafik sigortasının genel koşulları göz önüne alındığında tüm sigorta şirketleri için koşullar aynıdır. Şirketler birbirlerinden farklılık göstermezler. Fakat motosiklet sigorta fiyatları diğer araç fiyatlarına göre farklı bir şekilde belirlenir ve bazı hususlara dikkate etmek gerekir. İlk olarak motorun hasar kademesi/kaza geçmişi ve motosikletin bulunduğu il tespit edilir.

Başka İçerik:  Araba Yaz Aylarına Nasıl Hazırlanmalıdır?

Buna göre de bir tavan fiyat belirlenir. Motor sahiplerin hasar geçmişi incelenirken motorun hasarına göre kategorilere ayrılır. Bu hasar geçmişi kategorileri 7 kategoriden meydana gelir. Bir araç sahibinin aracı hasarlı ise 1,2 ve 3. Basamaklardan birinde yer alırken; 5,6 ve 7. Basamaklarda yer alan araçlar hasarsız sürücülerin yer aldığı basamaklardır.

4. Basamakta ise ilk kez poliçe sahibi olacak transit sigorta sistemi yer alır. Yani dördüncü basamak trafik sigortasının başlama adımı ve ilk kez trafiğe çıkacak olanların bulunduğu basamaktır. Bu basamakta yer alanlar prim ve indirim artışını içermez. Maksimum fiyatta, tüm primler bu seviyeye göre belirlenir.

 7. Basamakta yer alan araç sahiplerinin araçlarında hiçbir hasar bulunmaz. Bu araç sahiplerinin primleri de buna göre azalır. Her yıl yapılan hasar tesitleri ile hasarı olmayan araçların seviyesi yükseltilir. Yedinci seviyeye kadar yükselen araçlar trafik sigortana daha az prim ödeyecektir.

 Eğer her yıl yapılan tespitlerde araçta hasar tespit edilirse seviye bir basamak aşağı çekilir. Hasar çeşitlerine göre düşürülen kademe sayısı da artabilir. Mesela, aracınız ile bir kaza yaptığınızda bu kaza maddi zararlar ile atlatılmış ise kademenizden 1 basamak düşürülür. Fakat yaptığınız kazada ölüm ya da yaralanmaya varsa kademenizden iki basamak düşürülür. Bunun dışında yer alan ekstralar da fiyatların değişiklik göstermesine sebep olabilir.

Eğer motosiklet sigortası hesaplama işlemini yapmak istiyorsanız motorunuzun markası, modeli, motosikletinizin yaşı, motosikletinizin plakası ve kayıtlı olduğu ilin trafik kazası istatistikleri, motorunuzun kayıtlı olduğu ilin trafik yoğunluğu, trafik sigortası durumu, ruhsata sahip kişinin kaza geçmişi ve sigorta poliçesinin yenilenme zamanına göre bir fiyat belirlenir.

Online Trafik Sigortası Fırsatları Sizleri Bekliyor!
Online Trafik Sigortası Fırsatları Sizleri Bekliyor!

Online Trafik Sigortası Fırsatları Sizleri Bekliyor!

Motor sigorta ödeme işlemi artık çok kolaydır. Günümüzde teknolojinin her nimetlerinden faydalanarak teknolojiyi hayatımızın vazgeçilmezleri arasına koyduk. Teknolojinin bize sağladığı yararlar sayesinde her işimizi online sistemlerden yapmaya başladık. Bunlardan birisi de motor sigorta ödeme işlemidir. İster sigorta ödemesi yapın isterseniz de sigorta şirketlerinden online sigorta fiyatlarını öğrenin.

Başka İçerik:  Kazada Hayvana Çarpınca Ne Yapılır?

Bazı sigorta şirketlerinin indirimlerinden yararlanarak kendinize ve cebinize en uygun tarife sahip olun. Bu sayede bütçenize de katkı da bulunmuş olursunuz. Motosiklet sigorta hesaplaması yapmayı ihmal etmeyin. Sigorta hesaplaması ile trafik sigortası için en uygun fiyatla bir poliçeyi satın alabilirsiniz. Motosiklet sigortası sorgulaması yaparak motorunuzun, trafik sigortanızın ve sigorta şirketinizin kullanma tarihini sorgulayabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için tek yapmanız gereken resmi siteye T.C. kimlik numaranız ve plakanız ile sorgulama yapmak olacaktır. Hayatı kolaylaştıran bu sorgulama ile aracınızın poliçesi yanınızda yer almasa bile hangi sigorta şirketinin ve son kullanma tarihinin ne olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hatta sigorta şirketinizin sigortanızı güncelleyip güncellenmediğini de burada sorgulayabilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bütçe dostu motor sigortaları için sigorta şirketlerinin uygun motosiklet sigortası online tekliflerine bakabilirsiniz.

Bu şekilde vakit ve nakit kaybı yaşamadan bütçenize en uygun sigortayı yaptırabilirsiniz. Olası bir kaza durumunda sigortanın size sağladığı teminat ve güvenceler ile sorun yaşamadan olumsuz durumu olumluya çevirebilirsiniz. Sigorta şirketinin size sunduğu imkanlardan faydalanarak trafik esnasında daha güvende motor kullanabilir, seyahat edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap