Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz ağrısından önce biraz omuz yapısından bahsetmek daha doğru olacaktır. Hayatımızın en önemli parçalarından birisi olan ellerimiz kollarımıza, kollarımız is..

Omuz ağrısından önce biraz omuz yapısından bahsetmek daha doğru olacaktır. Hayatımızın en önemli parçalarından birisi olan ellerimiz kollarımıza, kollarımız ise omuz vasıtasıyla vücudumuza bağlıdır. Damarlar, sinirler ve kaslarla çevrilmiş olan bir grup kesişimin bulunduğu omzumuzu görevi, kolumuzun tüm hareketleri sorunsuz bir biçimde yapmak ve elimizdeki gücü sağlamaktır. Articulatio humerus ismi verilen omuz eklemi çoğu zaman incinmeler ve doku zedelenmelerine bağlı olarak omuz ağrısına neden olur. Umerus ve Scapula ismi verilmiş, halk arasında ise kürek ve pazu olarak bilinen kısımların eklemsi yapının son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira göğüs kafesine bağlı olmasından dolayı oluşacak ağrılar aslında tahmin ettiğinizden çok daha derinlerden gelen bir sinyal olabilir. Ama tüm bunlara karşın omuz ağrısının omuz ağrısının nedenlerine baktığımızda genelde darbe, kaza, travmalar ve doku zedelenmeleri ilk sırada gelmektedir.

Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz ağrısı neden olur diye bakıldığında çok fazla seçenek olmasına karşın orantısal olarak bazı sebepler daha ön plandadır. Omuzda yaşanabilecek ufak bir ezilmenin ya da çıkığın buna sebep olabilmesi mümkündür. Kas yapısıyla önemli kemikleri bağlayan tendon dokularının zarar görmesi, kopması ya da iltihaplanması ciddi omuz ağrıları için birincil faktörler arasındadır.

Kaza, Darbe ve Zedelenmeler

Olası bir travmaya sebep olacak kazalar, kola ve omuz bölgesine alınabilecek darbeler sık sık omuz ağrısı sebebiyle doktora başvuran kişilerde görülen etkenlerdir. Doku zedelenmesine sebep olabilecek bir darbe almak dahi doğrudan omuz ağrısı sebepleri arasında yer edinmiştir.

Tendinit

Tendonlar hareket kabiliyetimiz için çok önemli yapı taşlarıdır. Kaslarla kemikler arasında bulunan ve omuz gibi oynak bölgelerde fazla hareket eden tendonların kopması, yırtılması ve zamanla deformasyona uğraması mümkündür. Tendonlar olmadan hareket edebilmek ise neredeyse imkânsızdır. Tabi ki sayıca çok fazla olmalarından ötürü birçok yıpranma zamanla tamir edilebilir boyuttadır.

Bursit

Vücudumuzun özellikle oynak eklem yerleri başta olmak üzere çoğu bölgesinde rastlanabilen sıvı dolu keseciklerin patlaması ve deforme olması sonucunda sıvının boşalması gözlemlenir. Bu sıvıyı bir anlamda kemiğin eklem üzerindeki hareketini rahat yapabilmesi için bir tampon bölge olarak düşünebilirsiniz. Haliyle bursa olarak anılan bu keseciklerin olmazsa olmaz bir durumları vardır. Bursit ise bu keseciklerin işlevlerini yerine getirmemesi, patlayarak sıvının omurilik ya da ilgili kemiklere dağılmasıyla ortaya çıkan durumdur.

Kırık ve Çıkıklar

Omuz bölgesinde oluşabilecek kırıklar doğrudan müdahale edilmesi gereken durumlar arasındadır. Eğer yanlış kaynarsa ve bunun önünde herhangi bir önlem alınmazsa kesinlikle problem daha da büyüyecektir. Hareket ettiremeyeceğiniz bir hale dahi gelebileceğini vurgulamak gerekiyor. Aynı şekilde çıkık vakalarında da mutlaka bir uzman doktorun görmesi gerekir.

Artrit

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen rahatsızlığın omuz üzerinde de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Osteoartrit olarak bilinen ve yaygın olan bu eklem kireçlenmesinin ciddi sorunlar oluşturduğunu da söylemeden geçmeyelim. Çoğu zaman omuz ağrılarının hele de ileri yaşta tek sebebi denilebilir.

Omuz Sıkışması

Tendon yırtılmalarına ya da bursit teşhisine sebep olabilecek omuz sıkışmaları kolunuzu yukarı yöne doğru hareket ettirdiğinizde yaşayan bir doku sorunudur. Dokunun alt kısmına omzun sivri ve üst kısmının batmasıyla beraber doku zedelenmelerine sebep olabilir. Kemik kısım ise omuz sıkışması olarak adlandırılarak omuz ağrıları ile kendisini belli eder.

Alternatif Hastalıklar ve Omuz Ağrısı Sebepleri

Donuk omuz ve sinirsel yapıda bir zedelenmeden kaynaklanabilen omuz ağrıları çok nadir bir ortalamayla tümör ya da enfeksiyon belirtisi de olabilmektedir.

Omuz Ağrısı Tehlikeli Midir?

Omuz ağrısı birazda hangi şiddette ve ne zamandan beri devam ettiğiyle ilgili bir tehlike barındırır. Yukarıda görüldüğü üzere çok ciddi rahatsızlıklara sebep olacak ağrı türleri arasındadır. Yani olası bir omuz kırığı ya da farkında olmadığınız bir omuz çıkığı daha büyük sorunların ilk adımı olarak düşünülebilir. Bunlar haricinde kireçlenme teşhisinin erken koyulması iyileşme ve daha iyiye gitme eğilimini fazlasıyla arttırmaktadır. Üstelik enfeksiyon ve sinirsel bir rahatsızlığın belirtisi olduğu az gözlemlense de başa gelemeyecek bir durum değildir. Bu sebeple de her ne olursa olsun mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. 35741