Nedime İsminin Anlamı

Nedime İsmi

Nedime İsminin Anlamı Geçmişten günümüze kadar kullanılan ve oldukça fazla kişinin çocuğuna verdiği isimlerden biridir. Genellikle kız çocuklarında kullanılan Arapça kökenli bu isim birbirinden farklı anlamlara gelmektedir. Bu ismi ilk kez duyan kişiler Nedime isminin anlamı nedir? Sorusunu gündeme getirmektedir. Genel bir değerlendirme yapıldığında Nedime ismininin sohbet arkadaşı, kadın arkadaş, güzel hikaye anlatan kişi, güzel konuşan kişi ve zengin bir kadın anlamlarına geldiği görülmektedir.

Bu ismi çocuğuna koymak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer soru ise Nedime ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? sorusu olmaktadır. Çocuğuna caiz bir isim vermek isteyen kişilere sorduğu bu soruya uzmanlar yanıt vermiştir.

Nedime ismi genel olarak değerlendirildiğinde Kuran-ı Kerim içerisinde geçmemektedir. Ancak Kuran-ı Kerim içerisinde geçmemesine rağmen caiz olan isimler arasında yer aldığı söylenebilir. Anlamının güzel olması ve herhangi bir olumsuz özellik taşımaması sebebiyle Nedime isminin çocuklarda kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur.

Türkiye’de Nedime ismi kaç kişide var? sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Genel bir değerlendirme yapıldığında ve 2022 yılının isim verilerine bakıldığında Nedime isminde kaç kişi var? Sorusunun yanıtı bulmak mümkündür. 2022 yılında Türkiye’de 8227 çocuğa nedime ismi verilmiştir. Bu çocuklardan 1519 tanesi İstanbul’da, 375 tanesi Ankara’da, 607 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Genel bir değerlendirme yapıldığında Türkiye sıralamasının 1196. olduğu ve en çok tercih edilen kız isimler listesi arasında ise 572. sırada yer aldığı görülebilir.

Çocuklara Nedime ismi verilmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise olumsuz özellikleri olmalıdır. Nedime ismi hem olumlu özellik hem de olumsuz özellik taşıyan isimler arasında yer alır. Genel bir değerlendirme yapıldığında Nedime isminin olumlu özellikleri arasında cana yakınlık, tutarlılık, insancıllık, geleneğe bağlılık, sağduyulu, entelektüellik ve dışa dönük lük yer almaktadır.

Bütün bunların aksine Nedime isminin olumsuz özellikleri arasında ise otoriterlik, duyguları kontrol altına alma, duygusallıktan uzak olma ve göreve bağlı kalma özellikleri yer almaktadır.   Ebeveynler çocuğuna Nedime ismini vermeden önce bu özellikleri göz önünde bulundurmalı ve olumlu özelliklerin olumsuz özelliklerden fazla olduğunu bilerek Nedime ismini çocuğuna vermelidir.

Aksi bir durumda çocukların olumsuz özelliklerden etkileneceğini bilmek ve karakter oluşumunda ismin önemli bir yere sahip olduğunu bilmek son derece önem taşımaktadır. İsimlerin doğru bir şekilde analiz edilmemesi ve anlamlarını doğru bir şekilde öğrenilmesi sonucunda çocuklar olumsuz özelliklere sahip olabilir. Bu aşamada ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Yeni doğan çocuğuna Nedime ismini vermek isteyen kişiler kimi zaman ikinci bir isim arayış içerisinde olabilmektedir. İkinci bir isim arayışı içerisinde olan kişiler Nedime ismine benzeyen isimler arasından bir seçim gerçekleştirmek isteyebilir. Bizler yazımızın bu kısmında Nedime ismi ile uyumlu olan isimler listesine yer verdik.

Sizler de Nedime ismi ile uyumlu bir isim araştırması içerisindeyseniz bu listeden yardım alabilirsiniz. Listede yer alan tüm isimler Nedime ismi ile uyumlu isimlerdir. Kimi isim ilk üç harfi ile benzerlik gösterirken kimi isim ise son üç harfi ile benzerlik göstermektedir. Bazı isimler erkek isimleri olur iken bazı isimler de kız çocuklarında kullanılabilecek isimler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nedret, Neda, Fadime, Nadime, Kadime, Merdime, Halime, Rahime, Naime, Saime, Fatime, Azime, Selime, Nesime, Nuriye, Naciye, Nazmiye, Nazife, Neşe, Naile, Nazire, Nedim, Nedret, Neda, Nedve, Asime, Nüve, Nilse, Nuhayle isimleri Nedime ismi ile benzeyen isimlerdir.

nedime-isminin-anlami-32649
Nedime İsminin Anlamı

Nedime isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sohbet arkadaşı.
  • 2 – Güzel öykü anlatan, güzel konuşan.
  • 3 – Kadın arkadaş.
  • 4 – [Bakınız: Nedim]. -Zengin veya itibarlı bir kadının arkadaşı. Saray hayatında Sultan hanımlarının yardımcıları

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: nedi:me
Kuran ‘da geçmiyor.

Nedime ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Nedime ismini kullanan 8.227 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Nedime ismini kullanan 1.519 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Nedime ismini kullanan 375 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Nedime ismini kullanan 607 kişi bulunmaktadır.

Nedime isminin Türkiye sıralaması

Nedime en çok kullanılan 1196. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 572. isimdir.

Nedime isminin Harf Analizi

Kişiye Nedime ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Nedime İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Nedime ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Nedime isminin anlamını gözden geçirin!

Nedime İsminin Numerolojisi

Nedime isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
D: beş
İ: on iki
M: on altı
E: altı
TOPLAM: 62

Nedime ismi Türkçe kökenli bir isim olup yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Ancak, belirli ünlü Nedime’ler hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. İşte bazı ünlü Nedime’ler:

  1. Nedime İpek Aşçıoğlu: Türk oyuncu ve modeldir. “Kurtlar Vadisi Pusu” ve “Beyaz Gelincik” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
  2. Nedime Sultan: Osmanlı İmparatorluğu’nun II. Mahmud döneminde yaşayan bir prenstir. Sultan Mahmud’un kızıdır.

Ancak, belirtmek gerekir ki, Nedime ismiyle tanınmış veya yaygın olarak bilinen ünlü kişilere dair sınırlı bilgi bulunmaktadır.

54968