Namaz Tesbihatı Nedir Nasıl Yapılır? Namaz Sonrası Dua ve Zikirler Nelerdir?

ALLAH’a İbadet etmenin, onu her daim dilimizden düşürmemenin yollarından biri de zikirdir. Özellikle farz namazı sonrası yapılan zikirler faziletli olarak bilinir. Camii de toplu olarak da yapılabilir tek başınıza da yapabilirsiniz. Bu sayede ALLAH’u Teâlâ her daim övebiliriz. Namazların ardından tesbih çekerken hangi zikirler çekilir ve anlamları nelerdir, teshibat yapma yolları hakkında bilgileri sizler için derledik. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in yaşamı boyunca yaptıkları şeyler bizim için sünnettir ve biz de O’nu örnek olarak benzer şeyleri yaparak ALLAH’a ibadetlerimizi artırmalıyız. Zikirler ve dualar sayesinde ruhani duygularımızı güçlendirecek ve bizi Yaradan Rabbimize daha yakın hissetmemizi sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere zikirler sürekli yinelenir ve söylenir. Namazın adabına uyumlu şekilde tamamlanmasına da destek olan ibadetlerdendir. Fani dünya işlerine kendimizi kaptırıp ALLAH’ı unutmamak ve cennete bir adım daha yaklaşmak adına yapmamız gerekenlerdendir. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), tesbihat zikirleri çekmek için genellikle namazın bitimini tercih ederdi. Şüphesiz ALLAH’ı anmak için zamanı önemli değil gibi görünse de namaz bitimi en iyi zamanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 

 Nisa Suresi 103. Ayette der ki: Namazı bitirince de Allah’ı ayakta, otururken veya yan yatarken anın. Ancak güvene kavuştuğunuz zaman namazı yeniden kılın. Muhakkak ki namaz müminler üzerine belli vakitlerde bir hüküm olarak hükmolunmuştur.

Namaz Ardından Tesbihte Çekilmesi Gereken Zikirler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sahabeleriyle birlikte hasbihal ettiği sırada hepsinin yüreğine su serpen bir öneri söylemiştir: Sizlere söyleyecek bu sözler sayesinde; sevapta, imanda, dinen sizin önünüzde olanlara hatta bir sonraki nesillerdekiler bile geçebilirsiniz. 

Fazilet olarak da hepsinden üstün olursunuz. Tabii, sizin yaptıklarınızı uygulamış bulunmalıdırlar. Namazları bitiminden sonra 33 defa “Sübhanallah” 33 kez “Elhamdülillah” 33 defa da “ALLAH-u Ekber” sözleri tekrar edip sonra da yani 100. Sözde “Lâilaheillallahü vahdehu lâ şerika leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve âlâ külli şeyin kadir” cümlesini söylerseniz işlediğiniz günahlar, dev denizköpükleri boyutunda bile birikmişse affedilir. 

5 vakit namazını kılan bir Müslüman olsanız dahi bazen namaz sonlanır sonlanmaz fırlar, başka işler peşinde koşturabilirsiniz de burada şeytan yine işe başında demektir. Böyle durumlarda bizi ALLAH’tan uzaklaştırmak isteyen iblise kanmamamız gerekmektedir. O anki vaktinize göre namaz bitiminin ardından tesbihat çekmeyi rutinimiz yapmalıyız. Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: İblis, namaz kılarken size yaklaşır ve vesvese vermeye başlar der ki: Bunları anımsa, düşün… Gerçek veya gerçek dışı şeyler söyler ve namazı bırakana kadar da sürdürür. Bazı kişiler etkilenir ve tesbihat yapmadan namazı bırakır. 

Namaz Tesbihatı Nedir Nasıl Yapılır? Namaz Sonrası Dua ve Zikirler Nelerdir?
Namaz Tesbihatı Nedir Nasıl Yapılır? Namaz Sonrası Dua ve Zikirler Nelerdir?

Namaz Bitimi Sonrası Tesbihat Sünnet midir Farz mıdır?

Bazı kaynaklara göz atıldığında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) namazın ardından tekbir ve tesbih zikirlerini oldukça fazla bir ses tonu ile söylediği rivayet edilir. Hatta Abbas (r.a) şöyle demiştir: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in zikirlerini söylemiş ve demiş ki: Bu zikirleri duyar dıymaz anlarım ki namaz tamamlanmıştır. Ayrıca tekbir duyduğumda da namazın sonlandığını bilirdim demiş. 

Bu rivayetlere baktığımı zaman, tesbihat zikirlerini sünnet olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan amel defterine iyi şeyler yazılmasını sağlayan zikirler, uygulanmadığı takdirde günah olarak geçmemektedir. 

Namaz Sonrası Tesbihte Ne Söylenmeli? Zikirler ve Anlamları Neler?

İlk Zikir Arapça Latince Okunuşu

  “Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy’el kayyûm ve etübü ileyh.”

İlk Zikir Türkçe Meali Anlamı

Yüce ve kendinden başka Yaratanı olmayan Rabbim! Kayyum ve Hay yani: geçmişi ve sonu olmayan, kendiliğinden var olan, kainatta yaratmış olduğu her varlığı kontrol eden ve koruyabilen, tek ve kesin hâkim olan ALLAH’u Teâlâ’ya beni bağışlaması için tövbe ederim. 

Namaz Sonrası Söylenecek İkinci Zikir Arapça Latince Okunuşu

 “Subhânallâhi ve’l-hâmdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhu ekber ve lâ hâvle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîym.”

Namaz Sonrası Söylenecek İkinci Zikir Türkçe Meali Anlamı

Yaradan Rabbimizin eksik hiçbir şeyi yoktur, övülmeler sadece O’nadır. O’ndan başka yaradan ilah bulunmaz ve şüphesiz en büyük olan O’dur. ALLAH’u Teâla’nın dışında kuvvet sahibi varlık yoktur. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in söylendiği geçmişinizde ve geleceğinizdeki herkesi geçersiniz dediği zikirin anlamları

  • 33 defa tekrar edilecek Elhamdülillah Anlamı: “Hamd O’nadır. Yani övülmelere layık olan O’dur.”
  • 33 kere söylenecek ALLAH-u Ekber Meali: “Yaradan Rabbimiz ki O en büyüktür.”
  • 33 kez yinelenecek Sübhanallah Manası: “ALLAH’ın hiçbir eksik yanı yoktur ve onlardan muaftır.”
  • 100.söz: “Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hâmdü ve hüve alâ külli şey’in kadir.”

100. olarak söylenecek zikirin Meali: O ki tektir, eşi benzeri yoktur, O’nun dışında ilah yoktur. Hükmetmek O’na aittir, övülmek yalnızca Rabbimizedir, O’nun kudretinin yetmediği şey yoktur.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tesbihat çekerken sağ parmak boğumlarını kullanırdı. Kaldı ki o dönemlerde tespih yoktu. Bu yüzden zikirleri elinizle yaparsanız sünnet olacaktır. 

El ile zikir nasıl çekilir?

Öncelikle parmak boğumlarının ne olduğundan bahsedelim. Parmaklarınızı hafif kıvırdığınızda çizgiler ve boğum belirginleşir. Parmak çizgilerinin arasında yer alan bölüm boğumdur. Dikkat ederseniz her parmakta 3 boğum yer alır. Sağ elinizle tek seferde 15 defa zikir edebilirsiniz. 2 kere elinizi tamamlayıp tek parmağınızla 3 zikir daha tamamlarsanız 33 kere zikretmiş olursunuz. 

Tesbihler Genelde 33 Kere Çekilir, Nedeni Nedir?

Küçüklüğümüzden bu yana hep 33 rakamını duyarız. Küçük tespihlerde 33 boncuk vardır. Bazı dini kaynaklardaki rivayetlere göz attığımızda genelde zikirlerin 10-11-25-33 olduğunu görüyoruz. Lakin bu kaynaklarda 33 rakamının daha çok zikredilmesi 33’ün de kabul edilmesinde önemli pay sahibidir. Hatta şu anlamda da mantıklı gelir ki: 3 kere 33 zikir tamamladığınızda Esmaül Hüsna, yani ALLAH’ın 99 adını da zikretmiş olursunuz. 

Namaz Ardından Okuduğumuz Faziletli Tesbihatların Arapça Latince ve Türkçe Anlamları

“Allâhumme ente’s-selâmü ve minke’s-selâm, tebârekte yâ zelcelâli ve’l-ikrâm.”

Meali: Yaradan Rabbim! Selam yalnızca sensin. Mutluluk, huzur her şey sendedir. Ulu, Büyük Yüce Rabbim, bütün iyi şeyler ve rızkın çokluğu sensin. 

 “Ala Resulina Muhammedin salavat”

Anlamı: “Salat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) üstüne olsun.”

Zikir Çekmek Neden Önemli? Kur’an’da ve Hadiste Geçiyor mu?

Bize yola gösteren rehber kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alan Ankebut Suresi 45. Ayette Der ki: Ey Muhammed! Kitaptan sana vahiy edileni oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, hayasızlığı ve zulmü yasaklar ve Allah’ı anmak daha büyüktür. Ve Allah, yaptıklarınızı bilir.

Ra’d Suresi 28. Ayette Der ki: Bilmelisiniz ki yürekler yalnızca Yaradan Rabbinizi andığınız anda ferahlar. 

Her zikir önemlidir, faziletlidir, yalnız en değerli olarak geçenlerden biri de: “Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber.” Olarak geçer. 

Anlamı: Hiçbir eksik sıfatı bulunmayan Yaradan Rabbim! Senden başka bir ilah daha bulunmaz, Sen en büyüksün. 

11340