Mücevher Temizliği Nasıl Yapılır?

  Büyük emekler sonucunda sahip olduğumuz ziynet eşyalarına zamanın bıraktığı bir gölge düşebilir. Bu mücevherlerin kararması ya da zamanla görünüm parlak..

Büyük emekler sonucunda sahip olduğumuz ziynet eşyalarına zamanın bıraktığı bir gölge düşebilir. Bu mücevherlerin kararması ya da zamanla görünüm parlaklıklarının düşmesi şeklinde sonuçlanabilir. Mücevher temizliği olarak bilinen uygulama ise son derece sık tercih edilir. Günümüzde kadınlar tarafından elmas, pırlanta, altın ve gümüş temizliği oldukça sık karşımıza çıkan uygulamalardır. Zaman içerisinde gerek çevresel faktörler gerekse kullanım deformasyonları buna sebep olabilir. Parlaklığıyla göz kamaştıran mücevherler temizliği yapılmadığı için solmaya başlayabilir. Bunu eski haline getirmek ve aldığınız ilk günkü ihtişamına döndürmek ise oldukça kolaydır. Mücevher temizliği yapmak sandığınızdan bahis bir uygulama olup herkesin evinde yapabileceği adımlardan oluşmaktadır.

Elmas ve Pırlantalar Nasıl Temizlenir?

Elmas mücevherleriniz için uygulayabileceğiniz iki farklı temizlik şekli bulunuyor. Bunlar doğal yöntemlerle yapabileceğiniz ve takılarınıza zarar vermeyecek düzeyde temizleme amacı güden mücevher temizleme yöntemleridir.

Elmas Mücevher Temizleme Yöntemi

Bu yöntemle birkaç malzemeyi karıştırarak özel bir temizleme jeli hazırlıyoruz.

Malzemeler

1 Tatlı Kaşığı Safran 1 Tatlı Kaşığı Sabun Su

Hazırlanışı

Hazırlığa safran ile bir tatlı kaşığı sabun parçasını bir araya getirip karıştırarak başlıyoruz. Bu ikisini karıştırdıktan sonra ise derince bir kabın içerisine koyarak üzerine su ilave ediyoruz. Ocağın altını açarak tümünü kaynatmak için işe koyulduğumuzda kaynama evresini takip etmemiz önemlidir. Kaynamış vaziyete gelmeden önce mücevher temizliği için takılarınızı kabın içerisine salmayı unutmayın. Kaynama işleminin başlamasıyla beraber elmasları içerisinden çıkartın ve kurumaya bırakın.

Elmas Mücevher Temizleme Yöntemi

Bu yöntem diğerine kıyasla çok daha basittir. Yalnızca mentollü diş macununu mücevherlerinizin üzerine sıkarak güzel bir biçimde temizliğini sağlayabilirsiniz. Etkisini kısa sürede gösterecek olan diş macununun size fazlasıyla parıltılı bir mücevher sunacağından emin olabilirsiniz. Diş macunu uygulamasının adından ılık su kullanmanız önerilir. Durulama işleminde en etkili sonuçları görmek için soğuk ya da sıcak su tercih etmeyiniz. Aynı zamanda inci takı temizliği için kullanılan yöntemin tüm mücevheratçılarda kabak suyu olduğunu belirtmek istiyoruz. İncilerin çizilmesini önlemenin yolunun ayrı bir kesede diğer taşlardan bağımsız tutulması gerektiğini söylemeliyiz. Mercan taşı temizliği içinse zeytinyağı bakımı uygulanabilir. Taşa zeytinyağını sürdükten sonra minimum 48 saat beklemesi yararınıza olacaktır.

Altın Nasıl Temizlenir?

Altınlarımız diğer ziynet eşyalarından çok daha fazladır. En başında sürekli olarak parmağımızda bulunan alyanslar günlük yaşamla birlikte kararabilir. İster sarı altın ister beyaz altın olsun, tümü için bir temizlik karışımının mevcut olduğunu belirtmeliyiz. Altın temizliği yapmak evde uygulayacağınız bu yöntemle çok kolay iken sonuçları muazzam olacak. Ciddi oranda size altının ihtişamını ilk günkü gibi yansıtacaktır.

Malzemeler

1 Tutam Karbonat 1 Tutam Safran Su

Hazırlanışı

Karbonat ile safranı aynı kaba alıp bir arada karıştırdıktan sonra suyu koyacağımız kaba aktaralım. Suyu eklediğimiz kabı kaynatacağımız için buna uygun olmasına özen gösterelim. Ocağın üstüne aldığımız suyun içerisine öncelikle karbonat ve safran karışımını ekleyelim. Tamamen karışmasını sağlayabilmek için karıştırma işlemini sürdürelim. Son olarak ise temizlemek istediğimiz altınları kaynayan suya atarak bekletelim. Bir süre sonra parıldamaya başladıklarını göreceksiniz.

Gümüş Parlatma Yöntemleri

Gümüş parlatmak yıllardır gümüşçülerde yapılan bir eylemdir. Bunun için ekstradan para ödeyerek gümüş takılarınızı parlattırdığınızı biliyoruz. Oysa çok kolay bir yöntemi olduğu için herkesin kendi takılarını kendisini parlatabileceğini söylemek istiyoruz. Bunun için karbonatlı su hazırlayarak gümüşlerimizi içerisine atmamız gerekiyor. Kısa sürede görmek istediğimiz o parlaklığın mümkün olacağına emin olabilirsiniz. Bu sayede gümüş nasıl parlatılır sorununun cevabını almış olarak ekstra önlemler alarak takılarınızın sağlığını devamlı olarak korumaya başlayabilirsiniz. Örneğin gümüşlerinizi tuttuğunuz kesenin içerisine bir tane karanfil ve kafur koyarsanız iki aşamada fayda sağlarsınız. Bunlar hem kokuyu önler hem de olası bir nem dengesizliğinin önüne geçer. Gümüş lekeleri oluşmaz ve lekelerin yarattığı kararmalar gözlenmez.

Takı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Takı temizliği ya da takı parlatmak aslında hepimiz tarafından yapılan bir etkinliktir. Fakat alınan sonuçların her zaman iç açıcı olmadığını söylemeliyiz. Takıların farklı cinslerinin aynı yerde tutulması önerilmez. Aynı zamanda kutu yerine yumuşak dokulu keseler tercih etmeniz tavsiye edilir. Aşağıdaki yöntemleri mücevher temizliğinde asla uygulamayın. Önerileri ise dikkate alın. Çamaşır suyunu mücevherler ve takılar üzerinde kullanmayın. Mücevherleri kesinlikle kaynama noktasındaki suda bırakmayın. Mücevherleri yıkadıktan sonra saf alkol ile durulanır. Kurutma işlemini havluyla silerek yapmayın. Havlunun üzerine bırakın ve süzülmesini bekleyin. 87255