Motosiklet Hırsızlarına Nasıl Engel Olabiliriz

Motosiklet Hırsızlarına Nasıl Engel Olabiliriz Otomobil ve diğer araçlara nazaran motosikletler hırsızlığa daha çok maruz kalmaktalar. Öyle ki alınan onca tedbire rağmen fiyaskoyla sonuçlanmakta. Bu yüzden de oldukça sıkı ve güvenli tedbirleri alarak bu motosiklet hırsızlarından korunmak mümkün.

Her şeyden motosikleti sokağa ya da alelade bir yere değil güvenlikli bir otoparka bırakılmasında yarar vardır.   Bu biraz daha caydırıcı olabiliyor ya da çalınma durumunda daha iyi sonuçlar almayı sağlıyor.

Bu yüzden otoparkları özellikle de kapalı otopark ve garajları seçmek daha akılcı bir çözüm olarak görünüyor. Peki böyle bir imkan yoksa ne yapılmalı? Özel tasarımlı kilit sistemi hakkında bilgi edinerek bunlardan satın alınabilir.

Çünkü diğer sıradan kilitlere oranla koruyuculuğu daha fazla olan bu özel tasarımlı kilit sistemleri ile tüm motosiklet kullanıcılarının içi rahat bir şekilde motosikletini bırakabilir. Sadece gidon kilidiyle bırakıp gitmek hırsıza davetiye çıkarmak gibi bir şey olur. Çok kısa sürede kırılan bu kilitlerin mutlaka disk kilidiyle desteklenmesi gerekir.

Motosiklet Hırsızlarına Karşı Dikkatli Olmakta Fayda Var
Motosiklet Hırsızlarına Karşı Dikkatli Olmakta Fayda Var

Uzun süreli veya uzak bir yere bırakılacaksa eğer motosikletin kesinlikle çift diskli kilit ile hatta gerekirse ilave olarak zincir kilidiyle korunmasında fayda var. Kimi zaman da bir alarm taktırmak hırsızlara karşı caydırıcı özellik taşıdığından yararlı olabilir. GPS cihazı taktırılırsa da çalınma durumunda motosikletin daha kısa sürede bulunmasına yardımcı olur. Bu sisteme sahip olursanız hızlı bir şekilde motosikleti bulma imkanı yaratılabilir. 

Hırsızlar fark ettiğinde GPS cihazını sökmeye çalışırlarsa bu durumda araç sahibini mobil uygulamayla hızlı bir şekilde uyarır.

Bir de düz kontak yöntemini kullanarak motosikleti alıp götürmek isterlerse de bunu engellemek adına özel olarak geliştirilmiş immobilize sistemi ile motosikletin tanımlanmış anahtar dışında başka bir yolla çalıştırılması engellenebilir. Kimi motosikletlerde fabrika çıkışlı olabildiği gibi, isteyenler sonradan da taktırabilir.

Başka İçerik:  İkinci El Araç Garanti Kanunu

Tüm bu önlemlere ek olarak kesinlikle motosiklet hırsızlığı kaskosu yaptırılmalıdır. Bu şekilde hırsızlık önlenemese de sonrasında ortaya çıkacak zararın güvence altına alınması sağlanmış olur.

Motosiklet Hırsızlarına Karşı Aracınızın Teminatını Sağlayın
Motosiklet Hırsızlarına Karşı Aracınızın Teminatını Sağlayın

Motosiklet Hırsızlarına Karşı Aracınızın Teminatını Sağlayın

Sadece otomobil ve araçlarda değil motosikletlerde de kasko yapılması büyük önem arz ediyor. Çünkü motosikletlerin çalınması daha kolay olduğu için daha çok risk altındalar. Ayrıca çeşitli hasar ve zararlara karşı araç ve motosikletler sigortalanırsa diğer araç ve motosikletlere oranla daha avantajlı hale geliyor.

Motosikletlerde kasko çarpma, çarpılma, devrilme, yanma ve çalınmaya karşı teminat sağlıyor. Eğer sürücüler bu teminatlara ilave olarak ek teminatlar talep ederlerse teminata göre birbirinden farklı oranlarla motosiklet kasko değerine yansıyor.

Özel Teminatlar Konusunda

 Bu belirlenen özel teminatlara göre poliçe hazırlanması sayesinde hem sürücü hem de motosiklet için hem ödeme konusunda hem de kaza sonrasında oldukça avantajlı hale geliyor. Motosiklete standartı dışında sonradan aksesuar eklenirse bunları da teminat altına almak mümkün. Poliçede bedeliyle birlikte almaz ise ya da standart olarak yer almıyor ise bu aksesuarların hasar bedelini sigorta şirketi ödemez.

Bunların yanı sıra motosiklet sahipleri eğer isterlerse çanta, kask ve güvenlik ekipmanının da güvence altına alınmasını talep edebilir. Bu şekilde sürücülerin içi daha rahat olur. Hırsızlığa karşı alınan teminatların içinde anahtarın kaybolmasında oluşabilecek hırsızlık vakalarına karşı da teminat bulunuyor. 

Ayrıyeten cam çizilme ve kırılmaları, hatalı akaryakıt dolumu yapılması, kilit mekanizması ile ilgili problemler gibi pek çok zararın karşılanması da ek teminat altında güvence altına alınabiliyor. İstenen bu ek teminatlara göre motosiklet kasko bedeli yeniden belirleniyor. Yalnız zorunlu trafik sigortası ile kaskonun karıştırılmaması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap