Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır? Dişleri Beyazlatır mı? Faziletleri ve Yararları Nelerdir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) misvak kullandığı için bizim de bunu yerine getirmemiz sünnet olacaktır. Tabii, ALLAH’ın Resulü onu kullandıysa bir hikmeti, faydası vardır. Biz de bu yazımızda: Misvak nedir, ne işe yarar, yararları ve faziletleri nelerdir? Gibi en çok merak edilen sorulara yanıt vermeye çalıştık. 

Sünnetlerin farklı uygulanış tarzları vardır. Konuşarak yapılan, eyleme geçirilen ve takrir olarak üç gruba ayrılır. Misvak ile ilgili sünnet ise ilk ikisine dâhildir. Öyle ki ALLAH’ın elçisi şöyle buyurmuştur: Eğer misvak konusunda ümmetime güçlük vermekten kaygı duymasaydım kullanmayı farz kılardım. Yani, kulların sağlığı için elzemdir. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kullandığı için biz de onun ümmeti olduğumuzdan hayatımızın bir noktasına bunu yerleştirmeliyiz. Bazı rivayetlere göre: ALLAH’ın Resulü, yaşadığı yere adım attığı an misvak kullanırdı. Temizlik imandandır ve bu sadece bedenin dış kısmı için değil, ağız içleri de dâhildir. Her şey de olduğu gibi ağız sağlığı için de Kur’an-ı rehbet edinmeliyiz ve misvak kullanımını artırmalıyız. 

Günümüzde diş fırçası ve macun çıktığı için ağız sağlığını onunla sağlıyoruz ama yine de sakıncası olmayacağından kullanarak amel defterimize iyi şeyler yazdırabiliriz. 

Misvak Nedir, Ne İşe Yarıyor? Yararları

Bir rivayete göre, Cebrail (a.s) misvak konusunu öylesine kuvvetli önerdi ki bir an farz kılınacağından çekindim. (İbni Mace)

Misvak, kendi adının da geçtiği Misvak (Erak) ağacından yapılır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kullandığı için kullanıyoruz ama tıp dünyasın da yararlarının olduğunu belgelemiştir. Belki diş macunu kullanıyoruz ama onların içerisinde bulunan kimyasallar uzun vadede zararlı olabilir. Misvak yer alan bazı mineraller ağız içinde bulunan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Ayrıca, bu ağacın dalları lifli olduğundan dişlerden derinlemesine mikropların arınmasını sağlıyor. 

Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır? Dişleri Beyazlatır mı? Faziletleri ve Yararları Nelerdir?
Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır? Dişleri Beyazlatır mı? Faziletleri ve Yararları Nelerdir?

Misvak Faydaları ve Hadisi Şerif

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) misvakı sadece bir şeyler atıştırdıktan sonra değil, namaz öncesinde abdest ardından da kullanırdı ve ümmetine de aynı şeyi yapmalarını önerdi. Erak ağacında bulunan klorür sayesinde yüzlerce yıl sonra bile insanların sorunu olan diş taşlarını engeller ve besinler oluşturduğu lekelerin de geçmesine yardımcı olur. Hatta bir rivayete göre: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) yaşamını yitirmenden önceki son anda bile misvak ile ağzını temizlemiştir. 

Hadisi şerif: Hz. Aişe (r.a) rivayetine göre: Yaradan Rabbimizin bu kuluna nasip ettiği nimetlerden birinde: Peygamber Efendimiz (s.a.v) evime gelmişti ve tam da o gün kucağımda ALLAH O’nu yanına aldı. Ayrıca Rabbim, bu göç etme sırasında ikimizin tükürüğünün birleşmesine de vesile oldu. O sırada yanıma kardeşim gelmişti ve dişlerini temizlemek için misvakı bulunuyordu. 

ALLAH’ın Resulü benden destek alıyordu. Bu sırada Resulullah’ın bakışları birden misvaka doğru yöneldi. Sürekli kullandığını ve misvaka değer verdiğini biliyordum. O ona bakınca getireyim mi diye sual ettim ve oda kafası ile onayladı. Kardeşimden aldığım gibi O’na ilettim. Tabii, çok katı olduğu için işine yaramadı ve yumuşatmamı ister misin diye sordum. Kafası ile yine onayladı ve ben de yumuşattım. ALLAH’ın huzuruna gitmeden önce son kez dişlerini misvakla temizledi. 

Misvak bir ağaçtan yapıldığı için tek işe yarar noktası diş temizlenmesi değildir. Mide rahatsızlığınız varsa su içerisinde ısıtıp tükettiğinizde sindirim sistemi sorunlarının da ortadan kalkmasına yardımcı olur. 

Kısaca Misvak Faydaları

  • Antiseptik özelliğe sahiptir,
  • Yemekler nedeniyle oluşan pis kokuların geçmesini sağlar,
  • Çürüklere neden olan mikropları temizler,
  • Diş etlerinin de zayıflamasına izin vermez, kuvvetlendirir,
  • Ağız içinde kanama varsa onun da azalmasını sağlar,
  • Ağzınız sürekli kuruyorsa misvak kullanınca bu da geçer ve daha seri konuşursunuz,
  • Hayatınızın bir parçası haline getirirseniz sesiniz tonu iyileşir ve cildinize de parlaklık gelir. 
  • Sünnet olduğu için amel defterinize bir iyilik daha yazılır. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Misvakı Nasıl Kullanırdı?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) gece yatmadan evvel, gece namazı için abdest almadan evvel, Cemaat ile birlikte namaz kılacağında mutlaka misvak kullanırdı. 

Misvakı dişlerimize fırça gibi sürterek kullanırız ama çok sert bastırmamakta fayda var. Bir hadisi şerifte şöyle geçer: Misvakı o kadar çok kullanıyorum ki bazen ön kısımda dişlerimin yerinden çıkacağından endişe ediyorum. 

  Misvak ile ilgili Diğer Hadisi Şerifler Nelerdir?

Bir rivayete göre: Abdest ile birlikte misvak kullanırsanız, kullanmayarak namaz kılan bir kuldan 70 misli daha fazla üstün olursunuz. 

Gecenin geç vakitlerinde namaza durmadan evvel misvak kullanın. Melekler kulları dinlemek için ağzının çok yakın bir noktasına kadar gelirler. 

Gelmiş geçmiş bütün peygamberler için bu 4 şey vazgeçilmezdir, sünnettir. Utanma duygusu, güzel kokmak, dişlerin düzenli temizlenmesi ve nikâhtır. 

Müslamanlar! Misvak kullanmayı ihmal etmeyin! Zira ağzınızı arındırdığı gibi Yaradan Rabbinizin rızasını da alırsınız. 

Özellikle oruç zamanda oluşan ağız kokusunun giderilmesi için misvak kullanmak hayırlı işlerden biridir. 

28517