Midede Kalp Gibi Atma Ne Anlama Gelir? Tehlikeli midir? Nedenleri Nelerdir?

Bazen mide, karın bölgesinde hareket hissedilir, kalp atar gibi olur. Genel anlamda baktığımızda sağlığa olumsuz etkisi yoktur. Ender de olsa Abdominal Aort Anevrizması ölümcül bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir.

Bu yazıda ve Midede kalp gibi atma Anlamı Tehlikeli midir Nedenleri Mide rahatsızlıkları Sağlık sorun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Midede
Midede Kalp Gibi Atma Ne Anlama Gelir? Tehlikeli midir? Nedenleri Nelerdir?

Göbek Karın Midede Kalp Atışı Normal midir?

Karın, mide, göbek gibi bölgelerde düzenli bir atma hissedilebilir. Bu sorunla hastaneye gidenlerin büyük çoğunluğunda bir sorun tespit edilmemiştir. Aslında bu kalp atışına benzer olan karın aortundaki nabzı olarak bilinir. Aort, kanı kalbimizde alır ve gerekli yerlere taşır. Bu damar karın, göbek bölgemizden geçmektedir. Kanın bu bölgeden geçişi sırasında bazen kalp atışına benzer durumlar yaşanabilir.

Karındaki Kalp Atışı Ne Zaman Yaşanır?

Karın, mide, göbekteki atmanın dört farklı sebebi olabilir:

  • Yemek yerken veya bittikten sonra
  • Düz bir şekilde uzanma sırasında
  • Gebelikte
  • Mide rahatsızlıklarında

Yemekte neden olur? Yemek yerken ve bittikten sonra kalbimiz; aort damarına, midemize ve bağırsağımıza kan gönderir. Çünkü almış olduğumuz gıdaların emilmesi gerekmektedir. Kanlar giderken bazen karın bölgesinde kalp atışına benzer, düzenli bir atış görülebilir.

Uzanırken neden atar? Uzanma sırasında görülmesi genelde zayıf kişilerde mümkündür. Çünkü bu bölgedeki yağ oranı çok azdır ve o bölgedeki atışlar daha rahat hissedilir.

Gebelik zamanında neden olur? Hamilelik sürecinde vücudun bütün dengesi bozulur. Her şey artmaya başlar. Çünkü iki canlıdır ve ihtiyaç artar. Doğal olarak kan ihtiyacı da daha fazladır. Kan pompalaması artınca karın bölgesinde kalp atışına benzer bir durum yaşanabilir. Gebelikte kadınlar sürekli bu konu hakkındaki sıkıntılarını dile getirir. Kimisi kalp atışı der kimisi içeriden vuruyorlarmış gibi diye söylenir. Bazen, acaba bebeğimin kalp ritimlerini mi duyuyorum diye düşünebilir ama o değildir.

Mide rahatsızlıkları: Midedeki rahatsızlıklar da kalp atışı gibi hissin oluşmasına neden olabilir. Reflü, gastrit ve İBS gibi durumlardan kaynaklanabilir. Gastritin nedeni mide zarının iltihaplanmasından kaynaklanır. Sürekli bir şiş hissetme, yemek yememe isteği, ağızdan gaz çıkarma, istifra ve bulantı gastrit göstergesi olabilir. Gastrit H. Pylori enfeksiyonundan veya bazı ilaçların etkisiyle ortaya çıkar. Ayrıca; sürekli yağlı yiyecekler tüketenler, aşırı alkol alanlar, kafein içerikli besinlerin çok fazla alınması da neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu da midede kalp atışı gibi hissin yaşanmasına neden olur.

Karın Bölgesinde Kalp Atışı Duymak Abdominal Aort Anevrizmasından Kaynaklanabilir mi?

Karın bölgesinde aort damarı bazen o kadar genişlemeye başlar ki o zaman çok tehlikeli durum olan Abdominal Aort Anevrizması yaşanır. Bu rahatsızlıkta ağrı sadece göbekte değil, sırta kadar yayılır ve kişi o bölgede kalp atışına benzer bir durumla karşılaşır.

Bu tehlikeli rahatsızlık kendini hemen belli etmez, çok ani bir şekilde gelerek kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu ciddi hastalık 60 yaşından sonra erkeklerde sıkça görülür. Hiçbir şeyi yoktu, dağ gibi adamdı, birden gitti diye duyuyorsanız Abdominal Aort Anevrizması nedeniyle yaşamını yitirmiş olabilir. Çünkü birdenbire ölümlerde üçüncü sırayı almıştır.

Bu ciddi rahatsızlığın erken tespit edilmesi önemlidir. Ayrıca damaların ne derece genişlediği önemlidir. Tabii, kişinin kaç yaşında olduğu ve sağlık durumu da tedavi için önemli noktalardır.

Damarlar bazen çok fazla genişler, belirli sınırları aşmışsa acilen cerrahi operasyon gerekir. Hepimizin yakından tanıdığı, Dünya’nın en zeki insanı olarak bildiğimiz Einstein’ın bu rahatsızlıktan hayatını kaybettiği biliniyor.

Karın bölgesindeki kalp atışı gibi his başka rahatsızlığın nedeni de olabilir. Eğer bu sadece basit bir atmaysa sıkıntı olmayabilir. Hem atıyor hem de göbek ve çevresinde, sırtta yoğun bir ağrı varsa geç kalmadan bir uzmana görünmek gerekir. Aşağıdaki rahatsızlığı olanlar gecikmeden kontrole gitmelidir.

  • Kan damarı rahatsızlıkları
  • Tansiyon yüksekliği
  • Aort enfeksiyonu öyküsü
  • Genetik olarak aileden aktarılan Abdominal Aort Anevrizması olması
  • Olası bir kaza durumundan sonra hissedilmesi.

KOI8FRpT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir