Menengiç Kahvesinin Özellikleri

Menengiç bitkisi, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin dağlık kesimlerinde kendiliğinden yetişmektedir. Bir tür yabani fıstık olarak da bilinm..

Menengiç bitkisi, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin dağlık kesimlerinde kendiliğinden yetişmektedir. Bir tür yabani fıstık olarak da bilinmektedir. Menengiç meyveleri çiğ ya da kavrulmuş olarak tüketilmektedir. Menengiç yağından ise sabun elde edilmektedir. Türkiye’nin her yöresinde tüketilmeye başlanan Menengiç kahvesi ise Menengiç meyvelerinin kurutulmasıyla elde edilir. Menengiç kahvesinin özellikleri oldukça fazla ilgi çekmektedir ve herkesin damak tadına uymayabilir ancak, kesinlikle tadılması gereken bir kahvedir.

Menengiç kahvesinin üretimi nasıl yapılır?

Kahvenin üretimi için menengiç meyveleri tek tek toplanmaktadır. Oldukça zahmetli bir yöntem olan bu aşamadan sonra menengiçler yıkanır ve güneş altında kuruması için bırakılır. Kuruyan menengiçler kavrulmaya başlanır. Kahverengi olana kadar kavrulur ve ardından da macun kıvamına kadar ezilir. Ortaya çıkan bu macun ile menengiç kahvesi üretilmiş olur.

Menengiç kahvesinin pişirilme yöntemi

Menengiç, sert bir tadı olan kahvedir. Bu yüzden de süt ya da süt tozu katılarak pişirilmektedir. Menengiç kahvesini su ile pişirmek için bir fincan su içine 2 tatlı kaşığı kadar süt tozu ilave edilir. Tamamen süt ile pişirmek isterseniz, su yerine bir fincan süt eklemeniz gerekmektedir. Her bir fincan için bir tatlı kaşığı menengiç kahvesi yeterli olmaktadır. Türk kahvesi gibi kısık ateşte pişirilen Menengiç kahvesine arzuya göre şeker eklenebilir.

Menengiç kahvesinin sağlık açısından faydaları

Menengiç kahvesinin bir çok faydası bulunmaktadır. Öksürüğü keser, balgam söktürür, nefes açar. Bu özelliklerinin yanı sıra antiseptik özelliği taşımaktadır ve göğüsün yumuşatılması ile yaraların tedavisinde, böbrek kumlarının dökümesinde fayda sağlar. Diğer bir özellikleri ile mide ağrılarına iyi gelmesi, ses tellerini sağlıklı hale getirmesi, kolesterolü düşürüp, damar sertliğini önlenmesi ve afrodizyak etkisiyle de bilinmektedir. Zihni ve bedeni güçlendirdiği de bilinen özelliklerindendir. Menengiçten elde edilen yağı ile hamilelik ve diğer cilt çatlakları ile selülitin önlenmesi sağlanmaktadır. Menengiç kahvesinin için yer alan E ve B vitaminleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilimsel olarak açıklanmıştır. Menengiç, protein, yağ, lif, doymamış yağ asitleri ile birlikte çeşitli mineraller bakımından da oldukça zengindir. 78132