Meddi Muttasıl Nedir? Hükmü Nedir?

Meddi muttasıl

Bu makalede ve Meddi Muttasıl Hükmü Meddi Muttasıl anlamı Meddi Muttasıl tanımı Meddi Muttasıl hü konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Kuran-ı Kerim’in okunuşunda kullanılan tilavet için gerekli kurallara tecvid kuralları denilmektedir. Bu kurallar arsında bulunan meddi muttasıl bitişik okumada uzatma anlamına gelmektedir.

Meddi muttasıl okunurken harfi med yani med harfi ile sebebi med yani med oluşmasına neden olan harfin bir kelimede bulunmuş olması gerekmektedir. 

Meddi
Meddi Muttasıl Nedir? Hükmü Nedir?

Tecvid hükmüne göre med harflerinden birinin olması ve ondan sonra gelen harflerin de med oluşmasını sağlaması ile hemze harfinin yer alması ile meddi muttasıl olmaktadır. 

Örnek: جَٓاءَ

Bu örnekte:

Elif ( ا ) med harfidir. Eliften sonra med sebeplerinden hemze ( ءَ ) gelmiştir ve med harfi ile hemze aynı kelimededir.

Bu durumda medd-i muttasıl meydana gelir.

Cim ( ج ) harfi, dört elif miktarı uzatılarak okunur. Dört elif miktarı denildiğinde bir elin parmaklarından dört tanesini kaldıracak süre anlaşılmaktadır. 

Meddi Muttasıl’ın Hükmü Nedir? 

Meddi muttasıl hükmü gereği vacip olmaktadır. Meddi muttasıl oluştuğunda burada geçen harflerin uzatılması ve kıraatın tamamlanması gerekmektedir. Böylece anlam bakımından da bir eksiklik oluşmaması sağlanmaktadır. 

Tilaved kuralarında harflerin dört elif miktarı olarak uzatılması Kuran-ı Kerim’in güzel okunması ve anlaşılması için önemli olduğundan meddi muttasıl olan yerlerde buna riayet etmek gerekmektedir. Böylece tam bir okuma sağlanmış olmaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir