Maca Kökü Nedir, Ne İçin Kullanılır?

İki farklı detayla adından söz ettiren Maca kökü aslında birçok kişinin ülkemizde duymayacağı bitki köklerindendir. Her ne kadar turpgiller arasından çok sayıd..

İki farklı detayla adından söz ettiren Maca kökü aslında birçok kişinin ülkemizde duymayacağı bitki köklerindendir. Her ne kadar turpgiller arasından çok sayıda sebzeyi sofralarımızda kullanıyor olmamıza rağmen bize coğrafi açıdan bir hayli uzak olduğunu söylemeliyiz. Bolivya ve Peru’da üretilen ve yetiştirilen Maca kökü yinede son dönemlerde Sosyete bitkisi olarak anıldığı için herkesin gündeminde. Durum böyle olunca herkesin temin etmek istediği bitkiyi Türkiye’de bulmak biraz daha kolaylaştı. Peru Ginsengi adıyla anılan ve ülkemizde bu yönüyle de çok ses getirmiş bitkinin Lepidium Meyenii ismi de yine popüler olanlardan. Hormon akışını ve dengesini çok iyi ayarlaması sebebiyle insan sağlığında da önemli bir yer kaplamayı başarıyor. Özellikle Peru Ginsengi olarak anılan Maca kökü insan libidosunu maksimum seviyelere taşıyabiliyor. Bu cinsel istek arttırıcı bitkinin yetiştiği bölgelerde zaten afrodizyak tabanlı gıdalar oldukça fazla. Fakat genel anlamda faydaları olsa da en garip özelliği her cinsiyete farklı etkiler göstermesidir.

Maca Kökü Nasıl Kullanılır?

Maca kökü aslında farklı seçenekler dahilinde kullanılabilir. Bu noktada dikkat çeken ayrıntıların başında toz olarak tüketilmesi geliyor. Herkes Maca kökü nasıl kullanılır diye merak ederken aslında bunun ülkemizde servis ediliş şeklinin içeceklere karıştırılmak olduğunu dile getirmek istiyoruz. Yurt dışında kullanılan şekle göre bitkinin kökleri toz haline getirilinceye kadar dövülür. Ülkemizde de kullanım için bunu yapmak gerekmektedir. Ardından ise toz olarak kullanacaklara günlük maksimum üst sınır 3.000 miligram olarak belirlenmiştir. Fakat 1.500 miligram sonrası bile etkili olacaktır. Eğer ilaç haline getirilmiş bir Maca kökü kapsülü yutacaksanız bu limitleri unutmalısınız. Yukarıda yazan limitler doğal olarak kullanılan tozun maksimum miktarıdır. Dolayısıyla doktor gözetiminde kapsül olarak kullanılması mümkün olabilir. Ki ülkemizde yalnızca yemeklere ve içeceklere toz halinde karıştırılarak tüketiliyor. Lezzet açısından birçok kişinin damak tadına uyum sağlamayı başarıyor.

Maca Kökünün Erkekler Üzerindeki Etkileri

Maca kökünün erkeklere faydaları arasında yalnızca cinsellik temelinde olan özellikler yatıyor. Genelde libidoyu yükselterek cinsel isteği arttıran bitkinin buna ek olarak bazı hastalıklara ve rahatsızlıklara şifa olduğunu görebiliyoruz.

Sperm Sayısı

Erkeklerin doğurganlık açısından değerlendirildiği iki noktadan birisi sperm sayısıdır. Dolayısıyla Maca kökü sperm sayısını ve kalitesini arttırarak bu noktada bir avantaj sağlamaktadır.

Erkeklik Hormonu

Erkeklik hormonu salgısı her erkekte farlı seviyelerdedir. Dolayısıyla hormon değişimlerinin asıl kaynağı budur. Bitki bu hormonun yeteri miktarda ve ideal seviyede salgılanmasını sağlar. Haliyle hormon değişimleri ortadan kalkar.

Kan Akışı ve Ereksiyon

Ereksiyon sorunu yaşayanların hemen hepsinde kan akışında bir yavaşlama görülür. Sertleşme sorunları için Maca kökü kan dolaşımını hızlandırır ve doğal yollardan erekte olmanızı sağlar.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisi için erkeklerde uygulanan bitkisel yöntemlerin başında Peru Ginsengi yani Maca kökü gelmektedir.

Cinsel İstek

Cinsel isteği en üst seviyeye çıkararak libidonuzu tavan yaptırır. Böylelikle cinsel hayatınızda ciddi bir dönem yaşamanız sağlanır. Semen hacmini arttıran yapısı vardır.

Maca Kökünün Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Her ne kadar erkeklere nazaran biraz daha cinsel hayattan uzak olsa da Maca kökünün kadınlara faydaları yalnızca kadınsal rahatsızlıkları kapsıyor.

Adet Dönemi Etkileri

Maca kökü hormon üretimini hızlandıran ve yeterli seviyeye ulaştıran bitkilerdendir. Bu adet düzensizliğini ortadan kaldıracağı gibi ileride yaşanacak kadınsal hastalıkları da büyük ölçüde engellemektedir. Ek olarak daha sorunsuz, ağrısız ve sızısız bir regl dönemi mümkün hale gelir.

Psikoloji

Psikolojik olarak kadınlar regl olmadan önce, ilişkiye girerken, ilişkiye girdikten sonra, hamilelikte ve yeni anne olduklarında farklı ruh hallerine bürünebiliyorlar. İşte bu depresif halleri en az seviyeye indirmek için bitkiden yararlanılabilir.

Hormon Dengesi

Hipofiz bezi ile beyin arasını kuvvetlendirdiği için hormonlarda aşırı derecede bir değişim olmasını önler. Bu daha tutarlı olunmasını kolaylaştırır.

Menopoz Etkiler

Özellikle kadınlarda menopoz etkileri olarak bilinen psikolojik sendrom bu bitkinin düzenli kullanımıyla çözüme kavuşturulabilir.

Maca Kökünün Faydaları

Maca kökünün faydaları arasında yalnızca cinsel sorunlar ve cinsellik temalı noktalar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu doğa hediyesinin bizim sağlığımız için çok daha farklı alanlarda yararlar sağladığını söylemeliyiz.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler arasında Maca kökü oldukça ön sıralarda yer alır. Hemen hasta olmaktan sıkıldıysanız bağışıklığınızı güçlendirmek zorundasınız.

Eklem ve Kas Ağrıları

Tüm vücudunuzda artrit ve benzeri eklem sorunlarını, kas ağrılarını ve spazmlarını önler.

Enerji İhtiyacı

Sporcuların doğal olmayan enerji içecekleri yerine Maca kökü tükettiklerini biliyor muydunuz? Bu vücutlarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamalarına olanak tanıyor.

Hormon Dengeleyici

Hormon düzensizliği herkesin ortak sorunu olarak hem fizyolojik hem psikolojik etkileriyle insanları depresyona sürüklüyor. Bitkisel çözümler arasında tüketerek bu konuda sorunları aşabilirsiniz.

Cinsel İsteği Arttırır

Cinsel isteğinizi uç noktalara çıkararak partnerinizle doğal yollardan bulutların üzerinde yaşayacağınız bir yatak performansı sağlar.

Psikolojik Etkenler

Stres, kaygı, üzüntü, endişe, evham gibi birçok depresyon öncesi duyguyu körelterek daha olumlu bakmanızı sağlar. 82962