Letonya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Araba, Yakıt Fiyatları ve Market Alışverişi

Letonya asgari ücret konusunda 500 Euro kadar ücretle biraz geride kalıyor. 2022’de 550-600 Avro olması bekleniyor. Ev kiraları, araba, yakıt ve market fiyatları yazımızda.

Letonya refah seviyesinin yüksek oluşuyla Avrupa’nın dikkat çeken ülkeleri arasına giriyor. Euro para birimini kullanan AB üyesi bir ülke olarak çalışma şartları konusunda da örnek teşkil edecek bir yapıya sahip. Haftalık 40 saati aşmayan, hafta içi ve günlük 8 saat ile sınırlı olan çalışma süreleri ile asgari ücret hak ediliyor.

İçeriğimizde ve Letonya Asgari Ücret 2022 Ev Kiraları Araba Fiyatları Yakıt Fiyatları Market Al hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Aynı zamanda haftalık 40 saati aşan her saat mesai olarak işliyor ve daha yüksek bir saatlik ücret dilimiyle asgari ücrete dahil ediliyor. Ayrıca Letonya asgari ücret ne kadar sorusunun dışında olarak ülkede çok büyük bir çalışan kesimin asgari ücretten daha yüksek aldığını da vurgulamak gerekiyor.

 

Letonya’da Asgari Ücret 2022

 

Letonya asgari ücreti 2021 yılı içerisinde gelen zamlarla birlikte 500 € olarak belirlenmişti. Bir önceki yıla bakıldığında ise yaklaşık olarak 70 € dolaylarında bir artış yaşanmıştı.

Bunun ışığında da günümüz şartları, enflasyon oranı ve pandeminin insanları etkileyişinden ötürü Letonya asgari ücret tutarı 2022 yılında 70 ile 100 € arasında artacak gibi duruyor. Dolayısıyla ortalama olarak 600 € sınırına yaklaşacağı tahminler arasında bulunuyor. Ki ülkede asgari ücretten daha yüksek kazanan kitlenin fazla olması da refah seviyesinin artacağının bir kanıtıdır.

 

Letonya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

 

Letonya’da ev fiyatları için şehir merkezlerinde tek odalı stüdyo daireler için ortalama 328 € bir tutarla karşılaşmak mümkün. Ancak bu tutar ortalama olduğundan dolayı 180 € civarına da stüdyo daire kiralanabiliyor. Eğer aileler için üç odalı bir ev kiralanacaksa şehir merkezlerinde ödenmesi gereken ortalama tutar 612 € seviyelerinde.

Şehir merkezinin dışında kalan lokasyonlar içinse Letonya’da ev kiraları çok daha uygun seviyelerde. Stüdyo daire için ortalama fiyatlar 236 € iken eğer üç odalı bir aile evi kiralayacaksanız 444 € gibi bir ortalama fiyatla karşılaşıyorsunuz.

 

Letonya’da Market Alışverişi

 

Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız ve Letonya’da market alışverişi yapıyorsanız beyaz ete kilogram bazında 5,20 €, kırmızı ete ise kilogram başına 7,60 € ödemeniz gerekiyor. Temel gıda olarak ekmek fiyatlarında ise etiketler 0,86 € ile dikkat çekiyor.

Ayrıca su fiyatlarında 1,5 litrelik pet şişeler için 0,63 € bir bedel ödenmesi gerekiyor. Yine Letonya’da alkol fiyatları ile ilgili birkaç noktaya daha değinelim. Burada ortalama olarak bir şişe şarabın 7 €, ithal biraların 1,40 € ve yerli biraların 1,20 € olduğunu gözlemlemek mümkün.

 

Letonya’da Araba ve Yakıt Fiyatları

 

Yaşam şartlarının uygunluğuyla öne çıkan ülkelerden birisi olduğu için Letonya’da araba fiyatları dikkatinizi çekebilir. Burada Volkswagen Golf 1.4 modeli için ödemeniz gereken tutar birçok Avrupa ülkesinden daha ucuz ve 19.000 € seviyesindedir. Ortalama olarak alınan bu fiyatlarda Toyota Corolla 1.6 için de 18.000 € ödemeniz gerekiyor.

Tabii ki Türkiye’de en merak edilen noktalardan bir diğeri ise Letonya’da benzinin litresi oluyor. Benzinin litre satış fiyatı 1,20 € olup toplu ulaşımda da bunun avantajlarına rastlayabiliyoruz. Örneğin taksimetre açılış ücreti 2 € iken her kilometrede de taksimetreye yansıyan tutar 0,70 € seviyesinde olduğundan ulaşım kolaylığı yaratıyor.

18694