Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da

Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Hint filmleri toplumsal duyarlılığı artırdığından ülkemizde izlenmeye başladı. Özellikle Lagaan yapımı bir zamanlar Hindistan'da hikayesi ile ilgi çekiyor.

Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Lagaan, 2001 yapımı Hint filmidir. Başrollerini Aamir Khan, Gracy Singh ve Rachel Shelley paylaşırken, filmin yönetmenliğini Ashutosh Gowariker yapmıştır. Filmin aynı zamanda çok sayıda Oscar ödülü vardır.

Bu içerikte ve Lagaan Bir Zamanlar Hindistan’da Hindistan Bollywood Film Drama Tarih Kriket Aamir hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Filmin konusu Hindistan’ın Champaner bölgesinde geçiyor. Kent büyük bir kuraklık içerisine girince, köylüler toprak sahiplerinin kapısını çalıyor. Lagaan adı verilen vergilerin bir süre alınmamasını talep ediyorlar. Çünkü kuraklık herkesi etkilemiş ve vergi olarak verebilecekleri hiçbir şeyleri kalmamıştır.

O sıralarda İngiltere himayesinde olan kentin İngiliz yöneticileri, lagaanı kaldırmak için bir şart koşarlar. Vergiyi kaldırmak için, Hintli halkın İngilizleri kriket müsabakasında yenmeleri istenir. Ancak Champaner’de hiç kimse kriket oynamayı bilmiyordur. 

Bhuvan isimli bir genç, İngilizlere meydan okur ve şartı kabul eder. Bu ilginç ve önemli müsabakayı izlemek için birçok yerden insanlar köye gelir. Köylülere kendi halkından başka tek destek veren, İngiliz bir albay olan Russell’in kız kardeşi Elizabeth’dir.

Genellikle Hint filmi konseptli yapımlarda karşımıza çıkan Aamir Khan, oyunculuğu ile yine kendine hayran bırakıyor. Yaklaşık 4 saat süren Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da’nın müzikleri ve oyuncu kalitesi ile muhteşem bir şölen sunuyor.

Lagaan Filminin Anlam ve Önemi

Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da

Aamir Khan, babası tarafından uzak tutulmak istense de, sinemaya girmeyi bir şekilde başarmış ve belki de babasının bile beklemediği bir yükseliş göstermiştir.

Edindiği yer, oyunculuk başarısı, yer aldığı filmlerin konu ve senaryo güzelliği, Aamir Khan’ın oyunculuk kariyerinde hep başarı basamakları olmuştur. Ancak 2001 yılında, kendi film şirketini kurmaya karar vermiştir. Yapacağı ilk film ise, Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’dadır.

Bu film, mükemmel bir kariyeri olan oyuncu için, bu kariyeri bitirmek ve hatta intihar etmekle aynı şeydir. Çünkü Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da filmi, İngiliz sömürgesinin yıllarca Hint halkından zorla aldığı lagaan vergisini, bu vergiyi ödememek için yapılan kriket mücadelesini anlatmaktadır. Hatta mücadele sonucunda, Hint halkı kazandığı takdirde vergi kalkacakken, İngilizler kazanırsa verginin 3 katı ödenecektir.

Tek başına mücadeleye kalkışan bir gencin, yaşlılar, çocuklar ve engellilerden kurduğu bir takım ile mücadeleyi kazanmasını anlatan Lagaan: “Bir Zamanlar Hindistan’da İngilizlerin sömürüsünün yanı sıra, herkesin eğitilebilir ve mücadele edebilir bir durumda olduğunu da insanlara göstermiştir.

Aamir Khan’ın çok büyük bir cesaret örneği göstererek yaptığı bu filmden sonra, Hindistan’ın tarihinde yaşanmış olaylardan, kişilerden ve kesitlerden ortaya koyduğu muhteşem filmlerle Hint filmleri alanında adeta bir devrim yapmıştır. Bütün bu filmlerin yolunu açan ise, Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’danın başarısı olmuştur.

Aamir Khan Filmleri

Aamir Khan, hem ülkesinde, hem de dünyada Hint filmi denilince akla gelen ilk isimdir. Konuları, oyuncuları ve muhteşem senaryoları ile, Aamir Khan filmleri, çok yüksek izlenme oranlarına sahiptir. Filmlerinin çoğunluğunda, birçok insanın ders çıkarabileceği konular ve olaylar vardır. Ayrıca birçok duruma da eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşır. Birkaç Aamir Khan filmine göz atacak olursak;

3 Aptal: Film, 2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Mühendislik bölümünde okuyan 3 arkadaşına hayatlarına değinirken, öte yandan da eğitim sistemini eleştiren bir altyapısı vardır. Hint filmleri içerisinde, yayınlandığı zamana kadar sinemaya koyulan filmler arasında, en yüksek gişe ve hasılata sahip filmdir. Tabii ki bunda Aamir Khan’ın oyunculuğunun payı çok büyük olsa gerek.

PK: Başrolünde tabii ki Aamir Khan’ın ve beraberinde Anushka Sharma yer almaktadır. Başka bir gezegenden gelerek, tanrıyı bulma çabası içerisine giren bir yabancının maceralarını anlatır.

İsmi Peekay olan bu yabancı, kimsenin akıl edemediği çok basit sorunlarla insanları şaşırtarak düşünmeye sevk etmektedir. Peekay’in bu tanrı arayışı, izleyenleri de felsefik bir yolculuğa çıkarıyor ve farklı düşünce ve görüşlere yer açmanızı sağlıyor.

Yerdeki Yıldızlar: Bu Hint filmi, şimdiye kadar yapılmış Aamir Khan filmleri arasında, herkesin istisnasız kendine bir pay çıkaracağı, bir ders alacağı ve kendini sorgulayıp bulacağı bir film. Kendi türündeki en iyi film. Bu filmde, algı problemi yaşayan 8 yaşındaki Ishaan konu ediliyor.

Algı problemi yüzünden harfleri ve sayıları dans eder gibi gören Ishaan, hayal gücü çok geniş, fakat dersleri çok kötü bir çocuktur.

Etrafındaki herkes onun tembel olduğunu zanneder. Ancak onun problemi disleksidir. Onu anlamayan ailesi, yatılı bir okula yazdırır. Burası onun için bir dönüm noktasıdır. Kendisini anlayan, hatta içindeki çizim yeteneğini fark eden resim öğretmeni Shankar, onun hayatında çok şeyi değiştirir.

Aamir Khan Kimdir?

Aamir Khan, 1965 doğumlu, Hint oyuncu, yapımcı ve yönetmendir. Oyunculuk kariyerine girdiği günden bu yana, Hint sinemasının en sevilen ve beğenilen aktörü olmayı başarmıştır.

Hem kendi ülkesinde, hem de diğer dallarda ödüllere doymayan ünlü aktör, 2011 ve 2014 yıllarında, 2 kez UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilmiştir. Çocuk yaşta amcası sayesinde girdiği sinema hayatında, rol aldığı çok küçük sahnelerden, başrol oynadığı filmlere uzanan muhteşem bir yaşam ve oyunculuk kariyeri.

Daha sonrasında ise, kendi şirketini kurarak kendi filmlerini yapan ve yine başrollerinde oynamaya devam eden Aamir Khan, sadece ülkesinde değil, tüm dünyada Hint filmleri adını duyurmuş ve sevdirmiştir.

Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da, yapımcılık kariyerinin ilk filmidir. Oldukça fazla mesaj ve risk taşıyan bu filmi sinemaya kazandırmak için, kendi şirketini kurmayı beklemesi oldukça akıllıca olmuş. Ve yükselişi bu filmden sonra hızla artmıştır.

Lagaan’dan sonra yapımcılığını üstlendiği ve başrolünü oynadığı filmler de, en az öncekiler ve bu film kadar Hindistan ve dünyada sevilmiş ve ilgi görmüştür. Aamir Khan’ın yaptığı işler, hem kendi, hem de ülkesinin kaderini büyük ölçüde etkilemiş ve değiştirmiştir.

8442