Kredi Veren Banka Dışı Kurumlar

Bankaların faiz durumları ve kredi çekme şartları göz önüne alındığı zaman, insanlar son yıllarda banka dışı kredi veren kurumlara yönelmektedir.

Bankaların faiz durumları ve kredi çekme şartları göz önüne alındığı zaman, insanlar son yıllarda banka dışı kredi veren kurumlara yönelmektedir.

Bu içerikte ve Kredi Banka Dışı Kurumlar Kredi Veren Kurumlar Finansal Kurumlar Kredi İmkanı Kredi Başv konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Banka dışı kurumlar genellikle kredi notu gibi durumlara bankalar kadar takılmadıkları için kredi çekmek çok daha kolay olmaktadır.

Üstelik kredi veren banka harici kurum, kuruluş, şirket ya da şahısların sayısı da oldukça fazladır. Bu sayede dilediğiniz şekilde kredi başvurularınızı yapabilirsiniz. Eğer onay alamazsanız diğerlerini de deneyebilirsiniz.

Şimdi banka dışı kurumlardan nasıl kredi alınacağından ve bu kurumların hangileri olduğundan bahsedeceğiz.

Özel Kredi Veren Kurumlar


Özel kredi kuruluşları, bankalar kadar fazla olmasa da, bankalardan bazı sebeplerden dolayı kredi alamayan kişiler için oldukça avantajlı olmaktadır.

Bireysel kredi veren özel şirketlere bakacak olursak; finansal kiralama kuruluşları, özel holdingler, varlık yönetim şirketleri, ödeme aracı kuruluşları gibi pek çok alternatifin olduğunu görebiliyoruz.

Banka harici kredi almak istiyorum derseniz bu kuruluşlara gerekli başvuruları yaparak kredi alabilirsiniz. Tabii bahsettiğimiz kuruluşların da kendi aralarında bazı şartları bulunmaktadır. Bunların başında gelir belgesi gelir.

Belli bir geliriniz olmadan bu kuruluşlardan kredi alamazsınız. Tabii gelirinizin de kredi almaya yetmesi gerekmektedir. Geliriniz düşük ise, verilecek kredi de düşük olmaktadır.

Üstte söz ettiğimiz kuruluşlara birkaç örnek vererek yönlendirme yapabiliriz. Bunlar Deniz Finansal Kiralama AŞ, Alternatif Finansal Kiralama AŞ, Halk Finansal Kiralama AŞ gibi şirketlerdir.


Kuruluşlar haricinde kredi veren şahıslar da vardır. Ancak şahıs bazlı krediler de faizler de çok yüksek olabilmektedir. Bu nedenle pek çok insan tarafından bankalar ya da az önce söz ettiğimiz kuruluşlar daha fazla tercih edilmektedir.

Banka Dışında Kredi Veren Finans Şirketleri


Banka harici kredi çekmek istiyorsanız karşınıza onlarca alternatif çıkacaktır. Özel kredi kuruluşlarının sayısı çok olduğu için istediğiniz kadar başvuru yapabilir ve şartları sizin için en iyi olan kuruluştan dilediğiniz krediyi kolaylıkla alabilirsiniz.

Kredi veren vakıflar, sizden belli başlı teminatlar isteyebilmektedir. Bunların başında gelir belgeniz gelir.

Eğer çalışıyorsanız, başvuru yaparken mutlaka sabit ve net gelirinizi gösteren belgeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun haricinde senetle kredi veren finans şirketleri de vardır. Ancak onların büyük bir çoğunluğu da sizden gelir belgesi isteyecektir.

Banka haricinde kredi veren bu şirketlerin de şartları olduğu bilinmektedir. Bankalara yaptığınız başvurularda olduğu gibi kredi notu durumu burada da karşınıza çıkacaktır.

Fakat bu kuruluşlar, kredi notunu çok fazla önemsememektedir. Bu nedenle kredi notunuz düşük olsa bile kolaylıkla kredi çekebilirsiniz.

Genellikle kredi notları, kuruluşun size vereceği kredi miktarına etki etmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse, çok yüksek bir tutar çekmenize olanak sağlanmayacaktır. Ancak mesela kredi notunuz düşük olup gelir seviyeniz yüksekse, miktar konusunda başka alternatifler de düşünebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Veren Özel Kurumlar


Kredi veren vakıflar, bankalara göre daha az şarta sahiptir. Bu nedenle bireysel kredi veren özel şirketlerden kredi almak oldukça kolaydır. Ancak burada da bazı şartların olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak kolay kredi veren kuruluşlar bile mutlaka kredi notunuza bakmaktadır.

Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa başvurduğunuz kuruluştan alacağınız kredi miktarı da o kadar yüksek olacaktır. Yani aslında kredi notunuz, kredinizin onaylanıp onaylanmamasını değil de miktarını etkilemektedir.

Kısacası banka harici kredi almak istiyorum deseniz bile kredi notu durumundan kurtulmanız pek mümkün olmamaktadır.

Bu yüzden kredi notunuzun düşmemesi için çektiğiniz kredileri mutlaka düzgün bir şekilde zamanında ödemelisiniz. Mevcut borçlarınızı birden kapatmanız bile kredi notunuzu çok ciddi oranda etkileyecek ve artmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle borçlarınızı kapatmanız çok önemlidir. Borçlarınızı kapatacak gücünüz yoksa da, size bildirilen asgari ücreti zamanında ödemeye başlarsanız en kısa sürede kredi notunuz da yükselecektir.

Kredi notunuzun yükselmesi ile birlikte bankalardan ya da sözünü ettiğimiz tüm bu şirket ya da kuruluşlardan istediğiniz gibi kredi çekebilirsiniz.

Kredi Veren Vakıflar


Banka dışında da kredi veren pek çok vakıf bulunmaktadır. Özel kredi veren kurumlar Finansal kiralama kuruluşları, faktoring firmaları, finansal danışmanlık şirketleri, özel holdingler, yabancı kaynaklı bankaların Türkiye’de bulunan temsilcilikleri ve ödeme aracı kuruluşlarıdır.

Bahsettiğimiz bankasız kredi veren kuruluş ve vakıfların kendi içlerinde bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartları karşılarsanız kredi alabilirsiniz.

Banka dışında kredi veren finans şirketlerinin de tıpkı bankalar gibi bakacakları ilk durum kredi notunuzdur. Kredi notunuzun düşük olması durumunda direkt olarak gelir belgeniz incelenir. Eğer ikisi de düşük olursa, verilecek kredi miktarı da düşük olacaktır.

Ancak kredi notunuzun yüksek olması durumunda dilediğiniz krediyi alabilirsiniz. Aslında bankalar ile kıyaslama yapıldığında, kredi veren vakıflardan kredi almanın daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü, bankalar kredi notu ve gelir seviyesi düşük olanlara kredi vermemektedir. Bu vakıf ve kuruluşlarda ise yalnızca kredi miktarı bu durumdan etkilenmektedir. Normalde de yüksek miktarda kredi çekmek istemeniz durumunda kredi notunuz yüksek olsa bile başka şartlar da aranmaktadır.

Bireysel Kredi Veren Özel Şirketler


Kredi veren vakıflar son yıllarda artmıştır. Bunun nedeni ise bankaların faiz oranlarının yüksek olması ya da insanların kredi notlarının çok düşük olmasıdır.

Bilindiği gibi kredi notu çok düşük olanların bankalardan kredi alması oldukça zordur. İnsanlar bunlarla uğraşmak istemedikleri için bahsettiğimiz özel kredi kuruluşlarını tercih etmektedir. Bu şirketler genellikle senetle kredi veren finans şirketleridir.

Eğer banka harici kredi almak istiyorum derseniz bu vakıf ya da kuruluşlar sizin yardımınıza koşacaktır.

Bankaların kredi başvuru şartlarına baktığımızda genellikle bunlarla aynı olduğu görülmektedir. Örnek verecek olursak, bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda ilk olarak kredi notunuza ardından da gelir durumunuza bakılır.

Eğer bunlarda bir sorun yoksa krediniz onaylanır. Yüksek miktarlı krediler için ise sizden ipotek ya da kefil istenir. Kredi veren şahıslar ya da şirketler de aynı şekilde öncelikle kredi notunuzu sonra gelir durumunuzu inceler.

Özel şirketler ile bankalar arasındaki temel fark ise, bu şartları karşılamadığınızda bankaların kesinlikle kredi vermemesi, özel şirketlerin ise düşük miktarda da olsa kredi vermesidir.

Elbette özel şirketler de yüksek miktarda kredi çekmek istediğiniz zaman, kredi notunuz yüksek olsa bile mutlaka sizden kefil ya da ipotek etmek için bir ev, araba ya da arsa isteyecektir.

Bireysel Kredi Veren Faktoring Şirketleri


Özel kredi kuruluşlarını daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kuruluşlar, tıpkı bankalar gibi ihtiyacı olan kişilere kredi vermektedir.

Bankalardan farkları ise faiz oranlarının düşük olması ve başvuru şartlarının daha hafif olmasıdır. Örnek verecek olursak Yaşar Faktoring kredi başvurusu için kredi notunu çok önemsemeyen şirketlerden bir tanesidir.

Normalde bankalarda 800 gibi kredi notlarına kredi verilmese de bu şirket tarafından verilmektedir. Fakat çok büyük miktarda krediler bu şirket ve diğer kredi veren özel kuruluşlarda da onaylanmamaktadır.

Eğer kredi notunuz düşük olduğu halde ihtiyaç kredisi veren özel kurumlardan yüksek miktarda kredi almak istiyorsanız bunun için mutlaka gelirinizin yüksek olması ya da bir kefilinizin olması gerekmektedir. Bunlar da yoksa kredi almanız ciddi anlamda zordur.

39084