Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar? Kaç Puan Gerekir?

Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar? Kaç Puan Gerekir? Kredi çekebilmek için kredi puanı önemli bir husustur. Bu aşamada kredi puanının nasıl hesaplandığını bilerek buna göre hareket edebilirsiniz. Örneğin ihtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusu açısından ayrıntıları bilmek gerekir. Gerek ihtiyaç kredisi gerekse de taşıt kredisi gibi kredilerin yanında konut kredisi çekme aşamasında kredi puanına ihtiyaç duyulur.

Bankalar size kredi verme aşamasında kredi puan skorunuza göre karar vermektedir. Bu nedenle de kredi talep ederken kredi ödemelerinizin düzenli olmasına ya da diğer bankacılık ürünlerinin düzenli olarak ödenmesine dikkat etmeniz gerekir. Günümüzde bankalar bazı dönemlerde daha esnek davranarak kredi puanları konusunda daha iyimser hizmetler sunar.

Konut Kredisinde En Az Kaç Puan Gereklidir?

Konut Kredisinde En Az Kaç Puan Gereklidir?

Eğer ev kredisi çekecekseniz, konut kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusuna cevap vermeniz gerekir. Konut kredisi diğer kredilerden bazı yönlerle farklılık gösterir. Konut kredisi çekme aşamasında bankalar genellikle daha yüksek miktarlarda kredi kullanımına onay verir. Konut kredisi çekmek istiyor iseniz kredi sicil puanınızın en az 1200 olması gereklidir. Bunun dışında konut kredisi çekerken ödemelerinizin düzenli olarak yapılıyor olması gerekir.

Gelir belgesi yine başvuru aşamasında kullanılır. Bankalar gelir olarak ödemelerinizin en az iki katı kadar bir gelirinizin olmasını beklerler. Konut kredisi aşamasında kredi puanınızın kredi çekmek açısından tek başına yeterli olmadığı ifade edilir. Konut kredisi çekerken bankalar evin değerine kişinin icra takip dosyası olup olmadığına bakarak karar verirler.

Taşıt Kredisinde En Az Kaç Puan Gerekir?

Taşıt Kredisinde En Az Kaç Puan Gerekir?

Taşıt kredisi çekerken bankalar yine kredi puanınıza bakarlar. Taşıt kredisi çekmek için kredi puanı kaç olmalı bu açıdan okuyucuların sorduğu sorular arasında yer alır. Taşıt kredisi çekebilmek için en az 1100 puan olması gereklidir.  Taşıtların satın alınması aşamasında bankaların bu durum dışında başka durumlara baktığını görebiliriz.

Taşıt kredilerinde sıfır ya da ikinci el araç satın alabilirsiniz. İkincil el araçlarda bazı bankalar 7 ya da 10 yaşa kadar araçlara kasko bedeli oranında kredi verir. Sıfır araçlarda ise kredi miktarı 120 bin TL ile sınırlıdır.  Bankalar en fazla bu oran kadar kredi kullanmanıza imkân tanır.  Kredi puanlarının dışında arabanın değerinin en fazla yüzde yetmişi kadar kredi çekebilirsiniz. Kalan yüzde 30 kısım ise sizin tarafınızdan ödenmelidir.

Kredi Puanları Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanlarının hesaplanması aşamasında müşterilerin ödemelerinin düzenlenmesi ve müşterilerin bankacılık ürünlerini kullanması gerekir. Bankaların kredi puanlarının hesaplanmasında hiç bankacılık ürünü kullanmayan insanların sıfır puanı bulunur. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusunu sorabilmek için banka ürünü kullanmak gerekir.

Kredi puanları aylık olarak güncellenir. Aylık olarak değişimler bir sonraki ay puanınıza yansır. Kredi puanlarının hesaplanması aşamasında ödemelerin düzenli olmasının yanı sıra daha önceki kredi ödeme performanslarınız da dikkate alınır.

İhtiyaç Kredisi ve Puanlar

İhtiyaç Kredisi ve Puanlar

Kredi notu nedir kaç olmalı sorusunun en çok sorulduğu alanlardan birisi de ihtiyaç kredileridir. Söz konusu kredilerin çekimi esnasında diğer kredilerden daha farklı uygulamalar söz konusudur. İhtiyaç kredilerinin ödenmesi aşamasında özellikle kredinin hangi amaç için kullanacağı tam olarak bilinmediğinden dolayı yüksek risk bulunur. Bu nedenle ihtiyaç kredilerinin ödenmesi aşamasında  bankaların cevapları farklılık gösterir.

Bankalar bazen politikaları gereği ihtiyaç kredilerinde eli açık davranırlar. Bazen de ihtiyaç kredilerinde daha sıkı bir duruş sergilerler. Yine ihtiyaç kredileri faizleri diğer kredi faizlerine göre daha yüksektir. Puan olarak kredilerin temini aşamasında 1000 ve üzeri puanlarda ihtiyaç kredilerine olumlu dönüşler yapılır. Daha yüksek puanlar kredi çekmenizi kolaylaştırabilir. İhtiyaç kredisi temini noktasında bankaların diğer kredi ürünlerine bakarak karar verdiğini görürüz.

Kredi Notu Nedir Kredi Puanı Nasıl Arttırılır?

Kredi puanının yüksek olması sayesinde kredi çekerken daha  düşük faizlerin uygulanması söz konusudur. Bu nedenle kredi puanını yüksek tutmak tüketici açısından önemlidir. Kredi puanını arttırmak için kredi kartı ya da kredi ödemelerinin zamanında yapılması gerekir. Eğer takipte dosyanız var ise bu durumda kredi puanınız yüksek olsa dahi kredi çekemezseniz.

En az iki yıl takipte dosyanızın olmaması kredi puanınız yüksek olması ile birlikte size iyi bir referans olur. Bankalar mevcut ödemelerinize ve risk puanınıza bakarak kredi taleplerinize olumlu ya da olumsuz dönüş sağlarlar. Kredi notu kaç olursa iyi sorusunun cevabı  1500 ve üzeridir. Genellikle bu puan ve üzeri müşteriler en çok tercih edilen müşteriler arasında yer alır.

Kredi Notu Nedir Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Nedir Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kredi notu nedir kaç olursa çıkar sorusunun dışında başvuru nasıl yapılır bunu da bilmek gerekir. Başvurular internet ortamından ya da banka şubelerinden yapılabilir. Başvuru aşamasında gelir belgenizi ispatlamanız ve geçerli bir kimlik belgesi ile başvuru yapmanız şarttır. Fakat her kredi başvurusu internet ortamından yapılamaz.

Örneğin konut kredisi ya da taşıt kredisi için bankaya uğramanız gereklidir. Bunun dışında ihtiyaç kredilerini bankla şubeleri dışında internet bankacılığı sistemi üzerinden yapabilmek mümkündür. Bankalara yapılan bu tür başvurular aşamasında internet bankacılığı ile olumsuz yanıt almanız durumunda şubeden başvuru yapabilirsiniz.

Şube üzerinden yapılan başvurular genellikle olumlu sonuçlanır. Tabii yeterli puanınız var ve gelir durumunuz yeterli ise başvurularınız olumlu sonuçlanır. Yeterli kredi puanının olmaması durumunda bir sonraki ay yeni başvuru yapabilirsiniz.

Bazı bankalar kredi puanları konusunda dönem dönem daha esnek davranır. Bu nedenle de bankaların kredi puanlarının dışında dönem dönem değişen stratejileri kredi alabilmenizi daha kolay hale getirir. Özellikle pandemi nedeni ile ortaya çıkan yeni dönemde bankaların daha kolay bir şekilde kredi verebilmesinin beklendiği ifade edilebilir. Ülkemizde bu noktada bankaların kredi vermesi noktasında zaman zaman değişimler görülebilir. Bu nedenle tüketici kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabı zaman zaman değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap