Kredi Notu Ne Anlama Gelir Ne İşe Yarar? Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Ne Anlama Gelir ve Ne İşe Yarar? Nasıl Hesaplanır? Tüm finansal geçmişinizin bankaların görebileceği şekilde sicilinize işlemesi kredi notu olarak nitelenir. Bu puanlama sisteminin seviyesi tamamen sizin tercihleriniz ve borçlarınız kapsamındaki ödeme performansınızla ilintilidir. Peki bu finansal geçmişiniz ve sicilinizin bankalar tarafından bilinmesi anlamını taşıyan kredi notu ne işe yarar gelin inceleyelim.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıtlarında olan finansal sicilinizi yansıtır. Kredi kartı harcama ve ödemeleriniz, kredi çekme, kefil olma ve ek hesap kullanma gibi faktörler kredi notunuzu belirlemektedir. KKB, bu faktörleri inceleyip kayıt altında tutar. Gerektiğinde de değerlendirme kriteri olarak banaklar sunar. Kredi çekebilme şartları çok yönlüdür ancak biri de kredi notunuzdur. Kredi notu ne işe yarar diye net bir cevap vermek gerekirse, sizin borç ödeme performansınızın göstergesidir denebilir.

Kredi Notu Ne Anlama Gelir? Tanımı

Kredi Notu Ne Anlama Gelir? Tanımı

Kredi notu ne anlama gelir? Tanım olarak baktığımızda:Kkredili mevzuat hesabınız dahilindeki borçlarınızdır. Yani; ödeme alışkanlıklarınızı, borç miktarınızı ve durumunuzu, kredi kullanım ve kefil olma gibi bilgilerinizi hesaplamaktadır. Bu bilgiler ışığında hesaplanan notun diğer adına Findeks kredi notu denilmektedir. Bu puanlamalar bankanın verdiği değerler değil, sizin genel durumunuzla elde ettiğiniz hakedişlerdir.

Findeks kredi notu endeksleri sizin puanlamanızı oluşturur. Kredi notu risk düzeyiniz yahut puanlamadaki iyilik haliniz bu barem üzerinden hesaplanır. Kredi notu ne işe yarar kısmının belirleyicisi olan endeks sayesinde kredi notunuz düşer ya da yükselir. Bu durumda da kredi puanı yüksek olan herkes sicilinin güvenilirliğine binaen kredi kartı limiti yükseltme ya da kredi çekebilme haklarına sahip olurlar.

Kredi Puanı Neyi İfade Eder?

Kredi notu nedir yanıtını verdikten sonra bu rakamlar neyi ifade ediyor kısmına gelmiş bulunmaktayız. Zira kredi puanı sizin bankalarla olan ilişkinizi güven çerçevesinde sağlayan bir değerdir. Elbette bu değer bazen düşebilir aynı ölçüde başka kıstaslar doğrultusunda da tekrar yükseltilebilir.

Bir bankadan kredi çekmek, kredi kartı talep edebilmek ve benzer konulardaki başvurularınız öncelikle kredi puanı değerlendirmesi kapsamında incelenir. Buradaki kredi puanı değerleri de 0-1900 arasında seyreden Findeks oranıdır. Kredi puanınız ne kadar yüksekse o ölçüde iyi bir banka müşterisi sayılırsınız. Kredi notu ne işe yarar kısmının en net ve açık izahı olsa gerek.

Kredi Notu Neye Yarar?

Kredi Notu Neye Yarar?

Kredi notu yahut diğer tanımıyla kredi puanı, bankaların gözündeki borç ödeme performansınızdır. Kredi puanı ile alacağınız değer banka gözünde borç ödemeye uygun olup olmayacağınızın değerlendirmesini yansıtır. Kredi puanı nedir diye tekrar irdeleyecek, bankaların müşterilerini finansal destek sunacaklarındaki değerlendirme kriterleridir. Bankalar müşterilerinin taleplerini değerlendirirken baz aldıkları en büyük parametre kredi puanı olmaktadır.

Kredi notu ne işe yarar ve kredi puanı hangi alanlar için önemlidir gibi düşünceler için, bankadaki imajınızdır demek hiç de yanlış olmaz. Kredi notu kullanımı bakımından aleyhinize işleyebilir. Bunun önüne geçmek ve kredi puanınızı hep yüksek tutup lehinize çevirmek için ise yalnızca finansal imajınızı korumanız gerekmektedir. Finansal imajınızın kalitesi ise borçlarınıza olan sadakatiniz ile ölçülür. Yani kıstas bankanın hizmetlerinden aktif olarak faydalanmanız ve borçlarınızı zamanında ödemenizdir. Kredi notu ne işe yarar sorusunun cevabı tam olarak budur.

Kredi Notu Ne Anlama Gelir Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Ne Anlama Gelir Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi notu hesaplaması 0 ile 1900 arasında bir değerler ile yapılır. Bu değerleri yükseltmek de düşürmek de kullanıcıların elindedir. Mesela daha önce herhangi bir zamanda herhangi bir bankadan kredi kartı alıp kullanmadıysanız ya da kredi çekmediyseniz sıfır kredi notu olması doğaldır. Kredi kartı kullanmaya başlamanız otomatik olarak puanınızı yükseltir.

Puanınızı yükseltecek etkenler banka ile olan alakanız nispetindedir. Ancak puanınızı olumsuz etkileyip düşürecek etkenler de yine banka ile olan yakınlığınızdır. Yani bankanın verdiği haklar,tarafınızdan kullanılırsa puanınız yükselir. Ancak bu hakları kullanırken borcunuza riayet etmezseniz de kredi puan değeri düşer.

Kredi notu hesaplamasında göz önünde bulundurulan faktörler vardır. Bunlar;

  • Bugüne dek bireysel kredi çekip ya da kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaptıysanız 1900 puan üzerinden %30 puan kazanırsınız. Bu formülün hesaplaması, 1900*30%: 570 puan olarak yapılır.
  • Hali hazırdaki borç durumunuza göre en fazla %25 puanınızı olabilir. Bu da hesaplama neticesinde ortalama 475 puan olmaktadır.

Mevcut kredi ödemeniz veya başka masraflarınız varsa bu puanlar daha da düşmektedir. Kredi notu ne işe yarar baktığımızda bu puanlarla bankada dilediğimiz işlemi yapabilir veya yapamayız. Kredi notu sorgulama için detaylı bilgiyi bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap