Kredi Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir? Değişimi Ne Kadar Sürer?

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir? Değişimi Ne Kadar Sürer? Kredi Kartları günümüzde neredeyse herkeste vardır. İnsanlar hayatlarında çok fazla şifre kullanılır ve kredi kartı şifreleri de bunlardan biridir. Şifrelerin unutulması da sık sık başımıza gelebilecek bir sorundur. Aynı zamanda gerekli görülmesi halinde güvenlik amacıyla da şifre değiştirilmesi gerekebilir. Genel olarak kredi kartı şifre değiştirmek hızlı ve basit bir şekilde yapılabilir.

Ancak bankalar güvenlik nedeniyle bazı zorunluluklar ortaya koyar. Bu nedenle de şifre değiştirme işlemi bazı bilgileri gerekli kılabilir. Sizlere bu yazımızda şifre değiştirmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız. Bu sayede kart şifremi unuttum diyen herkes yeni bir şifre oluşturabilir. İşte kredi kartı şifrelerinin değiştirilmesiyle ilgili bütün detaylar…

Kredi Kartı Şifresi Değiştirme İşlemleri
Kredi Kartı Şifresi Değiştirme İşlemleri

Kredi Kartı Şifresi Değiştirme İşlemleri

Kredi kartlarının şifreleri pek çok nedenle değiştirilebilir. Kart çalınması, şifre unutulması, güvenlik ihlali meydana gelmesi, yeni kart temin edilmesi gibi durumlarda kredi kartı şifresi değiştirilmek zorundadır. Aynı zamanda bankalar genellikle 3 ay aralıklar ile şifre değişimi yapmayı öneriyor. Kredi kartı şifre 3 ay aralıklı süreler ile değiştirildiği takdirde daha güvenli bir şekilde kullanım yapılır.

Değişim işlemi için birçok farklı yöntem bulunuyor. Mobil ve online işlemlerden anında kolay bir şekilde değişim yapmak mümkündür. Bununla birlikte banka şubesine giderek veya bankamatikleri kullanarak da yeni şifre belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve şifre değişim talebinde bulunabilirsiniz. Bankamatiklerden değişim yapmak için kartınızı atm kart girişine takmanız gerekir.

Daha sonra şifre değiştirme veya şifremi unuttum ekranına tıklayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Kredi kartı şifremi unuttum diyenler ATM üzerinde yanlış bilgi girmemeye dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde kart bloke edilebilir. Banka üzerinden değişim yapmak içinse kartınız ve kimliğinizi yanınıza alarak en yakın şubeye başvuru yapabilirsiniz. Telefonla bankayı arayarak şifre değiştirmek isterseniz bazı güvenlik sorularını yanıtlamanız yeterli olacaktır. Kredi kartı şifremi nasıl değiştirebilirim diye merak ediyorsanız bu yöntemleri kullanarak hemen yeni bir şifre belirlemeniz mümkündür.

Kredi Kartları Şifresi Nasıl Olmalıdır?
Kredi Kartları Şifresi Nasıl Olmalıdır?

Kredi Kartları Şifresi Nasıl Olmalıdır?

Kredi kartları için yeni şifre belirlerken bankalar genellikle sizden aklınızda kalacak güvenli bir şifre belirlemenizi ister. Yeni kredi kartı şifresi kaç rakamlı olmalı sorusunun cevabı 4 ya da 6’dır. Bazı bankalarda 4 rakamlı bir şifre oluşturmanız istenirken bazılarında 6 rakamlı şifreler istenir. Kartınızı kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken şey ilk olarak bankanız ile iletişime geçmek ve kartı kullanıma kapamaktır. Daha sonra yeni bir kart alabilir ve farklı bir şifre belirleyebilirsiniz.

Garanti kredi kartı şifremi değiştirmek istiyorum diyorsanız belirtilen rakam sayısında bir şifre oluşturmanız gerekir. Bu şifre ile daha sonra kartınızı her yerde kullanmaya devam edebilirsiniz. Garanti bankasının farklı hizmet kanallarından bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kart Üzerindeki Sayılar Neyi İfade Eder?
Kart Üzerindeki Sayılar Neyi İfade Eder?

Kart Üzerindeki Sayılar Neyi İfade Eder?

Kredi kartlarının üzerinde çeşitli numaralar bulunur. Bu numaraların ne olduğunu bilmenizde fayda var. Aynı zamanda telefon bankacılığı yoluyla da şifre değiştirirken bu bilgilere ihtiyaç duyulabilir. Ziraat Bankası kredi kartı şifremi unuttum diyenler bu bilgiler ile sesli yanıt sisteminden şifre değişimi yapabilir.

Öncelikle 16 haneli sayının ilk rakamı ödeme sistemini ifade eder. Rakam 4 olunca VİSA, 5 olunca ise MASTERCARD ödeme yöntemi kullanılır. İlk 6 hane ise kartın ait olduğu bankayı ifade eder. Bundan sonraki 9 rakam ise müşteri hesap numarasını gösterir. Kartın ön yüzünde aynı zamanda son ödeme tarihi de yer alır. Arka yüzünde ise 3 haneli bir güvenlik numarası bulunur. Kart üzerinde yer alan numaralar şifre değişiminde ve benzeri işlemlerde kullanılabilir.

Kart Şifresi Değişimi Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı şifresini değiştirmek oldukça kısa süren bir işlemdir. İşlemi dakikalar içerisinde yapmak mümkündür. Hangi banka kanalı ile yaptığınız fark etmez. Kredi kart şifremi değiştirmek istiyorum diyen kişiler yazıda anlattığımız şekilde değişim işlemi yapabilir. Bu işlemin mutlaka kart sahibi tarafından yapılması gerekir.

Banka bazı değiştirme yöntemlerinde kart sahibi hakkında güvenlik amacıyla çeşitli bilgiler sunabilir. Siz de yeni bir kart şifresi oluşturmak isterseniz hangi bankanın kredi kartına sahip olduğunuz fark etmeksizin belirttiğimiz yolları tercih edebilirsiniz. Kredi kartlarının şifre değişimi bu kadar kolay şekilde yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap