Kredi Kart Başvurusu için Kredi Notu Kaç Puan Olmalı

Kredi Kart Başvurusu için Kredi Notu Kaç Puan Olmalı Kredi müracaatında bulunmak isteyen kişilere koyulan şartlardan biri kredi notu olduğu için kişiler, kredi kartı almak için kaç puan gerekir sorusunu sıklıkla yöneltirler.Ancak bu soruya net bir cevap verilmesi mümkün değildir. Bunun nedeni ise kredi sayı aralıkları her bankaya göre farklılık göstermesidir.

Her bankanın risk analizi farklılık gösterir ve kişinin mevcut kredi notu ile diğer bir bankadan kredi kartı alma ihtimali bulunabilir. Bir başka deyişle bireyin kredi notuna bir banka kredi kartı vermek için onay vermeyebilir ancak farklı bir banka bu işlemi onaylayabilir. Az riskli biçimde tanımlanan 1100 kredi notu, bankalar tarafından kredi kartı tahsisinde kullanılır.

Kredi Kart Başvurusu için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemin uygulanabilmesi için güncel veya yakın tarihte olan herhangi bir gecikmenin yer almaması zorunludur. Kredi notunun 1100 olması, normal koşullarda bankalar için yetersiz olarak belirtilir. Ancak kredi notunun en az 1100 olması kadar niçin bu düzeyde olduğu da önemli bir unsurdur.

Eğer gecikmelerden kaynaklı olarak kredi notu daha yüksek bir düzeyden 1100’lü seviyelere düşmüş ise kredi kartı başvurusu onay almayabilir. Bir diğer ihtimalde ise kredi notu, daha alt düzeyden 1100’lü seviyelere doğru yükselmişse ve artış gösterme eğilimindeyse kredi kartı başvurusu onay alabilir. Bir başka deyişle kredi notunun yüksek olması kredi kartı alma şansını doğru orantılı bir şekilde artırır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Sıklıkla sorulan Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı sorusunu açıklamak için örnekler verilerek daha kolay anlaşılmasını sağlar. Kredi notu 1100 düzeyinde olduğu zaman ilk aşamada arzu edilen limit alınamayabilir. Bunun yanında düşük limitli olsa dahi kredi kartı satın alındıktan sonra ödeme düzenine bağlı olarak limit artırım talebinde bulunulması mümkündür.

Maaşlı çalışanlar için bütün bankalardan alınma ihtimali yer alan toplam kredi kartı limiti maaşın dört katını aşamaz. Ancak birtakım istisnai durumlar da mevcuttur. Bankalar, müşterilerine kredi kartı verebilmek için gelir beyanı alarak maaşı mevcut düzeyinden daha yüksek gösterebilirler. Bu şekilde maaşın dört katını aşacak kadar limit verilebilir.

Kredi Kartı Müracaatı

Kredi Kartı Müracaatı

İnsanların merak ile sorduğu Kredi kartı almak için kredi puanı kaç olmalı sorusu için kredi notu 1100’ün altında seyir eden kişiler için olumsuz bir yargı yaratır. Kredi notu 1100’ün altında olması halinde kredi kartı alma ihtimali oldukça azdır. Kredi kartı alabilmek için müracaat değerlendirmelerinde kredi notu önemli bir konuma sahiptir.

Ancak kredi kartı alabilmek amacı ile kredi notunun yüksek veya düşük bulunması tek değerlendirme kriteri olarak görülmemelidir. Kredi kartı müracaat adımında önemli bir değerlendirme kriteri olarak kabul gören kredi notu yüksekliği olumlu sonuç alabilmek için tek başına yetersizdir. Kredi notu kısaca fertlerin finansal davranışları özetleyen ve bu davranışları puanlayan bir referans göstergesi olarak tanımlanır.

Mevcut Limitlerin Kredi Kartı Alınmasında Etkisi

Kredi notu, geçmişte ve bulunulan zaman içinde bankalarda yer alan mevduat tutarlarından, düzenli ödeme alışkanlıklarına kadar pek çok faktör esas alınarak hesaplanır. Bu anlamda Kredi kartı almak için kredi notu önemli bir unsurdur.Bu hesaplama bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na her ay yapmış olduğu bildirimlerin ardından sürekli güncellenir.

Mevcut olarak yer alan limitler açısından, kredi notu her ne kadar yüksek bulunuyor olsa da farklı bankalarda yer alan kredi kartlarına ait mevcut limitler kişiye yeni limit tahsisi veya kredi açılışı için uygun görülmeyebilir. Kredi notu 1 ile 699 arasında değişen kişiler büyük ihtimalle kredi kartı borcu sebebiyle yasal takip geçirmiş olan bireylerden meydana gelir.

Kredi Kart Başvurusu için Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Kart Başvurusu için Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Mevcut kredi kartı, tüketici kredisi veya kredili mevduat hesabı da olmak üzere borçluluk durumunun yüksek olduğu zamanlarda kredi notu her ne kadar yüksek olarak yer alsa da yapılan kart müracaatı onaylanmayabilir. Bir diğer açıdan bakıldığında ise bu borçların düzenli ödenmesi de bir hayli önemli bir unsurdur.

Var olan borçlar düzenli bir biçimde ödenmiyorsa kredi kartı müracaatı yine de onaylanmayabilir. Var olan kredi limitleri, gelirin limitlere oranı ve borçluluk hali gibi hususlar kredi notunu etkileyen faktörlerdendir. Ancak daima bu faktörlerin tamamının ya da özellikle bir bölümünün olumsuz olarak bulunması, kredi notunu tamamen dip noktalara götürmez.

Kredi Kart Başvurusu Kabul Edilmediği Aralık

Kredi Kart Başvurusu Kabul Edilmediği Aralık

Kredi notu 1100 ve daha üstünde, iyi bir düzeyde olsa da kredi kartı alınamayabilir. Kredi notunun beraberinde mevcut limitler, limitlerin aylık gelire oranı ve borçluluk hali müracaat esnasında hesaba katılmalıdır. Kredi notu bankalar için bir hayli önemli bir konudur.

Kredi notu sıfır olarak görünen bir kişi, risk grubunda olsa da çalışma haline göre kredi kartı çıkarma şansına sahip olabilir. Kredi notunun sıfır olması bankanın tüketici ile alakalı fikir sahibi olmaması manasına gelir. Kredi notu 1 ile 699 arasında olan kişilerse bankalar için en riskli grubu temsil eder. Bu kişilerin kredi kartı müracaatı genel itibari ile kabul edilmez.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi müracaatı yapmadan önce kredi notu değerlendirmesinde daha esnek hareket eden bankaları araştırmaları ve ek teminat olması bakımından bankalara kefil ya da ipotek belirtilmesi, kredi kullanma ihtimalini yükseltecek faktörlerdir.

Aylık kredi ve kredi kartı ödemeleri düzenli bir biçimde yapılmalıdır ve aylık kredi ödemeleri bütçeye göre yapılandırılmalıdır. Bunun yanında borçlar tek bir kredide bütünleştirilebilir ve kredi kartı minimum ödemesinin bir gün dahi gecikme olmamasına özen gösterilmelidir. Bu sayede bankalara olumlu bir izlenimin verilmesi sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap