Kredi Ertelemeleri Nasıl Yapılır? Kredi Erteleme Koşulları

Kredi Ertelemeleri Nasıl Yapılır? Kredi Erteleme Koşulları Pandemi sürecinin etkileri ve hala devam eden olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle birçok kişi kredi ödemelerinde zorluk yaşamaktadırlar. Kredi 3 ay erteleme imkanları bu dönemde daha da rağbet görmüştür. Kredi erteleme, bu gibi dönemler için elzem olan bir uygulama iken bunun uygulanabilmesi için gerekenleri herkes bilmemektedir. Ayrıca kişilerin ödeyecekleri kredi borcu oranları da ertelemenin belirlenmesinde önem taşır.

Kredi erteleme talebi dönem itibarıyla her bankanın olumlu yanıt verdiği bir durumdur. Zira şartlar gereği sadece dar gelirli vatandaşlar değil, her kesimden bireyler ve kurumlar maddi sıkıntı yaşayabilmektedirler. Kredi erteleme nasıl yapılır konusuna gelindiğinde ise burada da birtakım handikaplar söz konusu olabilmektedir. Öyle ki kredi erteleme başvurusu kabul edilen kişilere de ekstra vade farkları ortaya çıkmaktadır.

Belirlenen tarihten daha ileri bir tarihe ertelenen kredi ödemeleri, vade sonuna ötelendiği için ilave masraflar da beraberinde gelmektedir. Kredi 3 ay erteleme ve yapılandırma standart olarak uygulanmaz. Kredi vadesi, ödenen rakam, taksitlendirilen kalan tutar gibi birçok parametre faizin belirlenmesinde etkendir.

Kredi Ertelemek Avantajlı mıdır?

Kredi Ertelemek Avantajlı mıdır?

Kredi erteleme oranları ve süreçleri tamamen kişisel tercihler ile ihtiyaçlara göre projelendirilmelidir. Örneğin kredi ertelemenin kişi ya da kuruluşlara rahat bir nefes aldıracağı varsayılsa dahi kredi erteleme mantıklı mı sorusu da akıllara gelmektedir. Bu noktada yine kişisel durum, kredi oranı, ödenen ve kalan tutar gibi faktörler değerlendirmeye alınmalıdır.

Kredi 3 ay erteleme ilk etapta yükünüzü hafifletecek bir avantaj gibi görünebilir. Ancak bankanıza başvurup kredi erteleme talebi oluşturduğunuzda size bazı koşullar ve hesaplamalar sunulur. Bu noktada banka işleyişi ve faiz oranları da göz önünde bulundurulduğunda ertelemenin mantıklı olmadığı aşikar olacaktır. Geçici bir rahatlama hali vaat eden kredi ertelemeleri son çare olacak bir alternatif mahiyetinde değerlendirilebilir.

Kredi erteleme seçeneği hali hazırda içinde bulunduğunuz duruma göre karar verilmesi gereken bir ihtimaldir. Bu ihtimal her zaman yerini korur ancak banka şartlarına göre tercih etmek ya da etmemek tamamen size kalmış bir durumdur. Kredi 3 ay erteleme süreci de kişiler ve koşullara göre güncellenebilir.

Ayrıca kredi yapılandırma veya diğer adıyla erteleme, kredi notunuzu da düşürecek bir uygulamadır. Yine de tekrar etmekte fayda var ki, bu karar tamamen sizin gereklilik halinize ve bankanızın sağladığı koşullara göre nitelenip değerlendirilmelidir.

Kredi Ertelemeleri Başvurusu için Hangi Şartlar Bulunur?

Kredi Ertelemeleri Başvurusu için Hangi Şartlar Bulunur?

Kredi erteleme başvurusu nasıl yapılır konusu başlı başına teferruatlı bir mevzudur. Çünkü kişinin çektiği kredi miktarı, vadesi ve erteleme seçenekleri hususi olarak baz alınıp başvurubu doğrultuda yapılır. Kredi erteleme başvurusu sonrası ilerleyecek olan süreç de kişiye özel planlanır. Kredi 3 ay erteleme mi yoksa daha farklı zaman dilimlerine mi ötelenir bu banka ile kararlaştırılır.

Bankaların çoğu kişiye özel çözümler sunsa da genel olarak kredi ertelemeleri 3 aylık periyotlarda olmaktadır. Kredi 3 ay erteleme hizmet talepleri isteyen herkesi kapsayıp bankaya gitmeye gerek kalmadan da yapılabilmektedir. İnternet üzerinden online olarak yapılan kredi erteleme talepleri için öncelikle başvuru yapılır. Ayrıca banka müşteri hizmetleri aranarak da başvuru yapılabilir.

Kredi erteleme tutarları yalnızca vade ve faiz gibi ek ücretlerden oluşmaz. Mevcut bulunan sigortalarınız ve ödemeleriniz de bundan etkilenebilir. Örneğin; hayat sigortanız iptal edilir, prim tutarlarınız tekrar gözden geçirilir, genel olarak kredi borcunuzun artması gibi hayat sigortası priminiz de yükselir. Yani kredi ertelemek için ne yapmalıyım sorusunaek olarak, erteleme sonrası beni neler bekler sorusunu etraflıca irdelemek çok daha isabetli olacaktır.

2022 Kredi Erteleme ve Faiz Oranları

2022 Kredi Erteleme ve Faiz Oranları

Son yıllarda yarı yarıya artan kredi oranları, kredi erteleme oranları bakımından da etkisini göstermektedir. Kredi çekerken ertelemeli ödeme seçenekleri sunan bankalar, bu ölçüde de faiz oranlarının yüksek tutmaktadırlar. Kredi erteleme hesaplama kişinin çektiği kredi miktarına ve vade farkına göre belirlenir.

Kredi erteleme faiz oranları 12 ay vade ile verilmiş kredilerden başlayıp, yıllar arttıkça değişen rakamlara tekabül eder. Kredi türü, kredi tahsisi, faiz oranı, kredi vadesi, aylık taksit tutarı, yıllık maliyet, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi gibi faktörler, oranları belirlemede kıstastır. Bu değerlendirmeler, kredi almış ve ertelemek isteyen kişinin siciline göre de değişkenlik gösterir. Aynı zamanda erteleme veya borcu yapılandırma da sicile işleyen durumlardandır.

Kredi erteleme oranları 2022 yılı itibarıyla erteleme faizlerinde de güncellemeye gidilmiştir. Bu oranlar bankadan bankaya farklılık gösterir. Ancak ortalama; 1 aylık minimum bir erteleme için %2,87 faiz oranı belirlenmiştir. Kredi erteleme süresi arttıkça faiz oranı da yükseliş gösterir. Buna göre kredi 3 ay erteleme durumunuzun gidişatına göre etkisini hissettirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap