Konut Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Çekilmelidir?

Konut Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Çekilmelidir? diye düşünmeye başladı ev almak isteyenler. Fakat iki kredi tipinin faiz oranlarındaki ciddi düşüşler kişilerin kararsız kalmasına sebep oldu. Faizlerin düşmesi sebebi ile de kişiler bu durumu kendi lehlerine çevirmeye çalışıyor. Fakat konut/ev kredisi mi ihtiyaç kredisi mi arada kalıyorlar. Kişiler net bir karar verebilmesi için bu iki kredi türünün karşılaştırmasını iyi yapmalı ve kredilerin farklı özelliklerini iyi analiz etmelidir. Öncelikle her iki tip kredinin oranlarını baz alacak olursak ev almak isteyen bir kişi 0 evler için devlet banklarına başvurmak isterse konut kredisi oranları %0.64 civarında, eğer ikinci el evler satın almak istiyorsa bu oranda %0.74 oranında uygulanıyor.

Özel bankalarda ise durum biraz daha farklı özel bankalar konut kredi oranlarını %0.79-%0.90 aralığında belirlemiş. Özel bankaların konut kredileri bu aralıklarda değişkenlik gösteriyor. Konut kredi oranları ile ihtiyaç kredi oranlarını karşılaştırdığımızda çok yüksek bir fark yok. Çünkü ihtiyaç kredi oranları da %0.79- %1.10 oranında değişkenlik gösteriyor. Oranların dışında kişinin ne kadar paraya ihtiyacı olduğu da önemlidir. Zira yüksek miktarda kredi çekmek istiyorsanız ihtiyaç kredisine başvurarak istediğinizi elde edemezsiniz.

İhtiyaç kredilerin de teminat dayanağının olmaması bu kredilerde yüksek miktarların çekmesine engel olur. Yüksek miktarda kredi çekmek istiyorsanız konut kredisi daha mantıklı olacaktır. Konut kredilerinde daha yüksek miktarda krediler verilebilir.

Konut Kredilerinin Avantajları Nelerdir?

Konut Kredilerinin Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi mi ihtiyaç kredisi mi düşünüp karar veremediğinizde konut kredilerinin avantajlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Öncelikle konut kredilerinde yüksek miktarlarda kredi çekebilirsiniz. İhtiyaç kredilerinde belirli bir miktarın üzerine çıkamazsınız. Bu sebeple konut kredisi çekmek daha avantajlıdır. Konut kredisi çektiğinizde bankalar bu krediyi 120 aya kadar taksitlendirebilir. Kamu bankalarında bu taksitler 180 aya kadar da çıkabilir.

Bu sizin zorlanmadan kredilerinizi ödemenize yardımcı olur. Fakat ihtiyaç kredilerinde ay vadeleri daha azdır. En fazla 60 ay vade yapılabilir. Bu da kişi zor duruma düşürebilir. Konut kredisi çekerek daha az taksitlerle yaşam standartlarınızı kısıtlamadan ödemenizi yapabilirsiniz. Borcunuzu daha uzun vadeye yaymış olursunuz. Eğer daha erken zamanda borcunuzu ödemek isterseniz konut kredinizi de 60 ay vade taksitlendirebilirsiniz. Bu sayede daha düşük tutar ödersiniz.

Konut Kredisi ve İhtiyaç Kredisinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Konut Kredisi ve İhtiyaç Kredisinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Konut kredisi mi ihtiyaç kredisi mi daha mantıklı diye bir karşılaştırma yapacak olursak konunun biraz daha derin detaylarına inmemiz gerekir. Bu detaylardan ilk ele alacağımız konu masraflardır. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisinin masrafları sizin fikirlerinizi değiştirebilir. Çünkü ilk bakışta masraflar aynı gibi görünse de bazı noktalarda masraflar birbirinden oldukça farklıdır.

İhtiyaç kredilerinde her banka da dosya masrafı ve hayat sigortası masrafları aynıdır. Fakat bazı bankalar bunların yanı sıra bankacılık hizmet paketi, ferdi kaza sigortası ya da bireysel emeklilik gibi masrafları ekler. Eğer hayat sigortasız ihtiyaç kredisi çekmek isterseniz size sunulan orandan daha yüksek bir oranda kredinizi çekmeniz gerekecektir. Bazı bankalar hayat sigortanızı yaptırmadığınızda %0.10 oranında bir fark ortaya çıkartabiliyor. Bu da sizin daha fazla masraf yapmanıza neden oluyor. 

Konut kredisinde ise masraflar biraz daha farklıdır.  Sizden dosya masrafı, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, deprem sigortası, yangın sigortası ücreti, hayat sigortası ücreti gibi pek çok ücret talep eder. Bunların dışında ise bireysel emeklilik, ferdi kaza sigortası ve bankacılık hizmet paketi gibi ek masraflar olabilir. Bazı bankalar bunları da talep edebilir. Fakat ilk başta sayılan tüm ücretler her banka için geçerlidir. Masraflar karşılaştırıldığında ihtiyaç kredisi daha avantajlıdır. Düşük miktarlarda kredi çekmek istiyorsanız ihtiyaç kredisi daha mantıklı olacaktır.

Ev Kredisi Mi İhtiyaç Kredisini Mi Tercih Etmeliyiz?

Ev Kredisi Mi İhtiyaç Kredisini Mi Tercih Etmeliyiz?

Ev kredisi mi ihtiyaç kredisi mi tercih etmeliyiz sorusunda size en uygun kredi türünü tercih etmelisiniz. Yüksek miktarda kredi çekmek istiyorsanız ev kredisi çekmek daha mantıklı olacaktır. Fakat düşük miktarda kredi çekecekseniz ihtiyaç kredisi çekerek konut kredisinin ek masraflarından kurtulabilirsiniz. Birde konut kredisinde her yıl DASK ve yangın sigortanızı yenilemeniz gerekecektir ve bu da ayrı bir masrafa neden olacaktır. Bu masraflar 300-600 TL arasında değişiklik gösterebilir. Tüm bu masraflardan kurtulmak için düşük krediler için ihtiyaç kredisini tercih etmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra kredi tercihinizde erken kapama cezasını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Konut kredilerinde erken kapamak istediğinizde kalan vade 36 aydan az ise %1, fazla ise de %2 oranında kapama cezası ödemeniz gerekir. İhtiyaç kredilerinde ise erken kapama cezası bulunmaz. Bu durumu göz önüne alarak ceza ödemekten kaçınabilirsiniz. Kısacası yüksek tutarlar ve uzun vadede ödeme istiyorsanız konut kredisini tercih edebilirsiniz daha kısa vadede ve az miktarlar için ise ihtiyaç kredisini tercih edebilirsiniz. Bu sayede pişman olmazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap