Konut Kredisi Masraflarının Maliyeti Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Masraflarının Maliyeti Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ev kredisi masrafları ev sahibi olmak isteyen herkesi yakından ilgilendirmektedir. Barınma ihtiyacının en temel ihtiyaçlar kategorisinde olduğu düşünüldüğünde, bir ev sahibi olmak da aslında yaşamsal ihtiyaçlardandır. Kiracılar için konut kredisi ise adeta bir zaruret halini almıştır. Zira bir ev satın alabilmek için genelde belli bir peşinat gerekmektedir. Kredi ise hem peşinat hem de taksitlendirme konusunda kişilere bir destektir.

Ev kredisi masrafları ve kredi alabilme koşulları için öncelikle banka ile görüşmeler yapılmalıdır. Her bankanın kredi verme kriteri başka maddelerden oluşabilir. Ancak çekilen ev kredisi ödemesi başka, kredi masrafları tutarı ise başka rakamlardır. Yani yalnızca masraflar bile büyük ücretlere tekabül etmektedir.

Konut Kredisi Masrafları Nasıl Belirlenir?

Konut Kredisi Masrafları Nasıl Belirlenir?

Konut kredisi masrafları, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu olan BDDK’nın kredi yasası kapsamında belirlenir. Yıllık bazda faiz oranları değişkenlik gösterse de bankaların ev kredisi masrafları uygulamaları bellidir.

Mecburi ve mecburi olmayan masraflar olmak üzere ev kredisi masrafları iki ayrı sınıflandırmayla bulunur.

Zorunlu ev kredisi masrafları şöyledir:

 • Ekspertiz Ücreti,
 • Dosya Masrafı,
 • Kredi Komisyonu,
 • İpotek Tahsis Masrafı,
 • İpotek Kaldırma Masrafı,
 • Hesap İşletim ve Gönderim Masrafı,
 • Zorunlu Deprem Sigortası,
 • Konut Sigortası.

Zorunlu olmayan ev kredisi masrafları ise şu şekildedir:

 • Hayat Sigortası (Birtakım bankalar hayat sigortasını zorunlu olarak uygulamaya koyabilir.)
 • Kritik Hastalıklar Sigortası ve benzer sigortalar,
 • Bankacılık Hizmet Paketleri kullanıyor olmak,
 • Bireysel Emeklilik gibi sigorta primi ödenme devamlılığı olan sigortalardır.

Konut kredisi masrafları nelerdir diye merak ediyorsanız bu maddeler ile ilgili masrafların karşınıza çıkacağı konusunda hazırlıklı olmalısınız.

Konut Kredisi Masraf Tutarları Ne Kadardır?

Konut Kredisi Masraf Tutarları Ne Kadardır?

2022 yılı itibarıyla konut kredileri çok daha esnek şartlarda ve avantajlı olarak sunulmaya başlanmıştır. Bunun en belirgin nedeni pandemi koşullarında birçok insanın işsiz ve evsiz kalmış olmasıdır. Ancak konut kredisindeki destek paketlerinin artması her halükarda ev kredisi masrafları konusunda bir gerileme sağlamamıştır. Yani kredi çekeceğiniz zaman karşınıza mutlaka kredi masrafları çıkacaktır.

Satın alınacak ev, konumu, evin yaşı, sizin mali durumunuz, daha önceki kredi notlarınız gibi birçok etken ev kredisi masraflarında belirleyicidir. Ev kredisi masrafları ne kadar tutar gibi bir sorunun cevabı tamamen kişisel bazda değerlendirilebilir. Ev sahibi olmak isteyenler, cüzi olmayacak rakamlardaki konut kredisi ödemeleri için kendilerini hazırlamalıdırlar. Kredi çekilecek bankayla iletişime geçerek detayları konuşmak en net ücreti ortaya çıkaracaktır.

Konut Kredisi Tutarları Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi masrafları 2022 yılından itibaren farklı faiz oranlarıyla hesaplanır. Ancak tüm bu genel yasalardan önce; yaşınız, mesleğiniz, daha önce çekmiş olduğunuz kredi deneyimleri gibi faktörler incelenir. Ayrıca ödemekte olduğunuz bireysel veya genel sigortalar mevcutsa bunlar da ev kredisi masrafları belirlemede değerlendirme parametreleridir.

Rakamsal olarak daha somut veriler sunmak adına minimum baremlerde örnekler vermek faydalı olabilir. Örneğin, 36 ay vadeyle 15 bin lira ev destek kredisi çekildiğinde bankadan bankaya farklılık gösteren faiz oranları vardır.

1.35 ile 2.63 aralığında değişen faiz oranları bankaların özel prosedürlerine göre belirlenir. Bu prosedürler kişilerin özel durumlarına göre tespit edilip, belli bir ödeme planlaması yapılır. Ev kredisi masrafları da banka koşulları ile şekillenir. Yani konut finansmanı ölçüsünde dosya masrafı ile ekspertiz ödemeleri çıkartılır. Buradaki hesaplamalarda; enflasyon rakamları, vade farkları, faiz oranları, evin nitelikleri ve kredi alacak kişinin özel durumları göz önünde bulundurulur.

Konut Kredisi Masraflarında İade İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Masraflarında İade İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Konut kredisi masrafları iade talepleriniz bazı durumlarda oluşabilir. Bu gibi talepler hemen sonuç vermez ve kolay da işlemeyebilir. Her ne kadar kolay bir yol olmasa da başvuru yapılması gereken mercileri ve yasal haklarınızı iyi bilirseniz mağduriyet yaşamazsınız. Fakat ev kredisi masrafları ve ödemelerinizin tümünü geri alabilmeniz hukuken mümkün olmayacaktır.

Konut kredisi dosya masrafı iadesi talep ediyorsanız bunun için; Yargıtay Kararı gerekmektedir. Öncelikle kredi iadesi talebi için bankaya bir dilekçe vererek başvuru sürecinizi başlatmanız gerekiyor. Bankadan alınan dökümanlarla Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi’ne müracaat edebilirsiniz. Başvurular ve iade taleplerinin olumlu olması için minimum kredi tutarlarının ödenmiş olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap