Konut Kredisi Eş Rızası Almak Zorunlu mu?

Konut Kredisi Eş Rızası Almak Zorunlu mu? Ev kredisi eş rızası almak zorunlu mu sorusuna evet yanıtını vererek bu konu hakkında tüm merak ve bilgilerinizi gidermek istiyoruz. Bankalarda insanlara verilen birçok kredi çeşidi bulunur. Bu krediler ile kişiler ev, konut, araba, iş yeri gibi tüm ihtiyaçlarını karşılar. Normal bir araba kredisi ihtiyaç kredisi ve bazı kredi alımlarında eş rızası gözetilmezken, konut kredisi işlemlerinde eşin rızasının bulunması gerekir. Kişinin eşi bu işleme onay verir ise konut kredisi alınabilir. Eş durumundan rıza yok ise konut kredisi alma işi riske girebilir.  

Bankalar tarafından kişilere verilen konut kredilerinde evli olması halinde eş durumundan rıza alınma işlemine konut kredisi eş muvafakatnamesi adı verilir. Medeni kanun uyarılarınca hiçbir kimse eşiyle ve aile ortamıyla yaşadığı, hayatını sürdürdüğü aile konutunu eşin muvafakat namesi olmadan üzerinden alım satım işlemini gerçekleştiremez. Kanun ile konut alım satım işlemlerinde eşin rızasının alınması hatta zorunlu alınması gerektiği açık bir dille açıklanmıştır.

Banka görevlileri kredili işlemlerden sonra teminat altına alacakları konutu eğer birey evli ise eşinden rıza alarak yapmaktadırlar. Banka işlemlerinde konut alma satımı gibi durumlarda rıza göstermeyen eşler, ileriki zamanlarda eşin açabileceği dava durumunda geçersiz bir hale gelebilir. İleride aile durumunda zarar gördüğü durumlardan ve eşine yapabileceği kötü niyetli davranışlardan dolayı eşin ve çocukların hakkını korumak adına ihtiyaç duyulan bir işlemdir.

Konut Kredisi Alırken Eş Rızası

Konut kredisi veya diğer kredilerin alımında eş rızası alınması gereken durumlardan biri ise bir tarafın borca karşı kefil olmasıdır. Alınacak olan her türlü kredi işlemlerinde kişiler eş onayı olmadan konut kredisi dâhil herhangi bir kredi borcuna kefil olamazlar. Eğer eşlerden biri herhangi bir kredi çekimindeki oluşan borca kefillik yapacak ise eşini bankaya götürüp kefillik işine onay verdiğine dair bir imza atması gerekir. Eşin rızası olmasan kefil olmak isteyen kişilerin bu kefillikleri kabul edilmez. Ancak kefil olan kişi eşinden ayrılmış ya da mahkeme kararı ile ayrı yaşamaya karar vermişler ise bu durumda ev kredisi eş rızası alınmasına gerek duyulmaz. Bu işlemin amacı kişinin hatır gönül işine dayanan bir borcun altına girerek aile yapısına ve aile ekonomisine zarar verilmemesini önlemektir.

Konut Kredisi Eş Rızası Neden Alınır?

Konut Kredisi Eş Rızası Neden Alınır?

Konut alım veya satım işlerine eş rızasının alınması zorunlu bir işlemdir. Ev kredisi eş rızası olmadan alımı veya satımı yapılan konutların eş rızası olmasan yapılamamasının nedeni, herhangi bir boşanma durumunda konut üstünde sözü olan eşin buna dayanarak yaptığı kötü işler için önlem alınma işlemidir. Bu durumlarda eşin veya çocukların hakkı olan kısım alınmış olur.

Konut Kredisi Eş Muvafakat namesi

Konut kredisi çekerken eş rızası almak zorunlu bir eylem olup ev ve konut alım satım işlemlerinde eşten rıza göstermesine eş muvafakat name ismi verilmektedir. Bankalar evli çiftlere kredi verirken ipoteğin geçersiz olması koşullarının önüne geçmek adına ev kredisi eş rızası alırlar. Konut veya ev alım işlerinde eş rızası almayan kişiler ileride boşanma gibi etkenlerde mal paylaşımı konusunda zorluk yaşayabilirler. Eş muvafakat namesi gerektiren konut işlemlerinde eş rızası almadan alım veya satım işlemi yapmak borç yükümlülüğü altına sokar ve tasarruf sağlamaz.

Konut Kredisinde Eş Rızası Zorunlu mu?

Konut kredisi eş rızası alımı zorunlu bir işlem olup belirli durum ve şartlarda eş rızasıalınmasına gerek duyulmayan durumlar vardır. Boşanma durumundaki eşler bunlardan birisidir. Boşanmış veya boşanacak olan eşlerden bir taraf yeni bir ev alma ihtiyacı duyabilir. Eğer kişi konut kredisi ile işlem yapacak ise bu durumda boşanma işlemi henüz gerçekleşmemiş dahi olsa mahkemenin sunduğu karar bankaya sunulur ve buna göre kredi işlemi gerçekleştirilir.

Konut alım ve satım işlerinde eşin rıza göstermediği durumlar olabilir. Bu durumlarda ev kredisi eş rızası almak ileride meydana gelebilecek boşanma veya mahkeme kararı ile ayrı yaşamaya karar verilmesi durumunda bir tarafın konutu satma veya alma konusunda diğer eşin ve varsa çocukların hakkını gözetmek adına ihtiyaç duyulan bir sistemdir.

Bankalar kişilere istedikleri ve istedikleri fiyatta kredi verebilir. Konut kredisi ihtiyaç kredisi, araba kredisi, iş yeri kredisi ve diğer bazı kredilerin alımında kredinin alımına ve alınacak krediye göre eşlerin rızasının olmalı ya da alınması gerekir. Aksi takdirde kişiye kredi verilmez ve kişi amacına ulaşamaz. İhtiyaç kredisi gibi koşullarda eşin rızası alınması gerekmez iken, konut alım işlerinde krediye başvurulacak ise eşin mutlaka rızası alınması gerekir.

Eşin rızası alınmadan konut kredisi alınmaz ve bu durumda istenilen konutunda alım işlemi gerçekleştirilmez. Bu durum medeni kanun kurallarınca da açık bir şekilde anlatılıp bu durumun önemini vurgular. Türk medeni kanunu hiçbir eş kendi eşinin muvafakat namesi olmadan konut almaya veya satma işleri gerçekleştirilemez adlı kuralı ile kişilere bu durumu izah etmeye çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap