Kolay Adres Tanımlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolay Adres Tanımlama Nedir, Nasıl Yapılır? sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilir. Bankacılık alanında son derece önemli olan kolay adres tanımlama, IBAN numarasının tarihe karışmasını sağlayacak nitelikte görünüyor. Bunun yanı sıra kullanıcılara da pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Siz de kolay adres nedir? Kolay adres ne zaman devreye girecek? Kolay adresin getireceği avantajlar nelerdir? Sorularının cevaplarını merak ediyorsanız rehber içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Kolay Adres Nedir, Hangi Anlamı Taşır?

Kolay adres, banka hesaplarının TC numarası, telefon numarası, pasaport numarası, vergi numarası ya da e posta adresine bağlanması işlemine verilen isimdir. Böylece para transfer işlemleri daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Kolay adres FAST sayesinde zaman kaybetmeden, saat kaç olursa olsun dilediğiniz hesaba hızlı bir şekilde para gönderimi yapabilirsiniz.

Kolay adres sistemi sayesinde para göndermek veya para almak eskiye göre çok daha kolay hale gelecek. Hepinizin bildiği gibi IBAN numarası 26 haneli numaradan oluşmakta ve yapılacak en ufak bir hatada çok büyük riskler oluşmaktadır. Kolay adres sistemi sayesinde tüm bu sorunların üstesinden gelinmesi amaçlanmaktadır. Öyle ki kolay adres hafta sonu para gönderme işlemi de mümkün hale gelecektir. Bundan sonra aşağıda yer alan bilgileri kullanarak para alım ve gönderimini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. İşte o bilgiler;

  • TC kimlik numarası
  • Şirket sahipleri için vergi numarası
  • Pasaport numarası
  • Cep telefon numarası
  • E-posta adresi

Bu bilgileri kullanarak para gönderimi yapmak neredeyse çocuk oyuncağı olacak. Siz de bu bilgileri kullanarak kolay adres yöntemiyle sorun yaşamadan para gönderebilir veya çekebilirsiniz.

Kolay Adres Tanımlama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Kolay adres tanımlama nasıl yapılır sorusu kullanıcılar için sıklıkla merak edilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bankada bir hesabınızın olması gerekir. Sonrasında kolay adres tanımlama işlemini gerçekleştirmeniz için bazı kişisel bilgilerinizin bankaya kayıtlı olması gerek. Örneğin bankayı kullanacağınız cep telefon numarası banka sistemi ile aynı değilse, müşteri hizmetlerini arayarak iletişim numaranızı güncellemeniz gerekir. Aynı durum e posta adresi için de geçerlidir. Kolay adres tanımlama işleminden faydalanmak için e posta adresinin de güncel olması şarttır.

Tüm kişisel bilgilerinizi kolay adres güncelleme işlemi ile bankanızdan halledebilirsiniz. Tüm bilgilerinizi güncelledikten sonra internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı programından kolay adres tanımlaması yapabilirsiniz. Bankanıza girdiğinizde kolay adres tanımlama kısmını göreceksiniz. İşlem başladıktan sonra FAST işlemi ile karşılaşacaksınız. FAST işlemi sayesinde 7/24 para gönderim işlemi yapabileceksiniz. Günün her saatinin EFT yapabilmenin yanı sıra resmi tatillerde de para gönderim işlemini gerçekleştirmek mümkündür.

Bu aşamada karşınıza hangi iletişim bilginiz ile devam etmek istediğiniz çıkacaktır. Buradan cep telefonu, e mail adresi veya TC kimlik numarası alternatiflerinden birini seçebilirsiniz. Hangi bilgiyi aktif hale getirirseniz o seçenek ile işlemi sürdüreceksiniz.

Kolay İşlem Tanımlama Ne Zaman Aktif Olacak?

Kolay Adres İşlem Tanımlama Ne Zaman Aktif Olacak?

Kolay işlem tanımlama ne zaman sorusu internet kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Bu işlem şimdiden pek çok kullanıcı tarafından kullanılıyor. FAST ödeme sistemi devreye girdiğinde gece gündüz fark etmeden, banka mesai saatinde olmasa bile ödeme yapabileceksiniz.

Kolay adres limiti de bankalar tarafından bir tık düşüktür. Bankalar müşterilerini denemek amacıyla FAST işlem limit sınırını 1000 TL olarak belirlemiştir. 1000 TL ve daha alt değerler için siz de her istediğiniz vakit FAST ile para gönderimi yapabilirsiniz. Üstelik 50 TL ve 100 TL gibi değerler de belirlenmiştir. İşleminizi bu değerler kapsamında daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Kolay Adres Ücretleri

Kolay Adres Ücretleri

Kolay adres ücretleri de ilk defa bu işlemi uygulayacak vatandaşlar tarafından merak edilir. Ancak bankalar tarafından bu tutar 0 olarak belirlenmiştir. Yani kullanıcılar ücretsiz bir şekilde bu işlemden faydalanabilir. Bankalar bu işlemi müşteri memnuniyeti kazanmak adına gerçekleştirmiş olup yılsonuna kadar FAST işlemlerini ücretsiz olarak sürdüreceklerdir. Yani şuan için kullanıcılardan kolay işlem için hiçbir ücret alınmamaktadır.

Kolay Adresi Birden Fazla Adrese Bağlamak Mümkün müdür?

Kolay adresi birden fazla hesaba bağlamak kullanılan her bir hesap farklılık arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası hesabınızı cep telefonuna bağladıysanız aynı cep telefon numarasını başka bir hesapta kullanmamanız gerekir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap