Kiraz Domates Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kiraz domates genelde sos yapımında kullanılır. Yemeklik için küçüktür. Diğer sebzeler gibi sağlımıza faydaları vardır. Alerji gibi zararları olabilir.

Kiraz Domates

Kiraz domates olarak adı geçen domates çeşidinin halk arasında da çeşitli adlarla anıldığını duymamız mümkündür.

Bu yazıda ve Kiraz Domates Yemeklerde Kiraz Domates Kullanımı Kiraz Domatesin Faydaları Kiraz Domatesin Zararları Kiraz ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Örneğin halk arasında kiraz domates olarak değil de daha çok şeklinden dolayı misket görünümünü andırdığı için misket domates veya sıkça adını duyduğunuz çeri domatesler aslında tam olarak bu çeşitlere verilen adlandırmalardır.

Normal domatesten farklı olarak yapı yönünden daha çok sivri ve küçük olmalarıyla tanınırlar. Ayrıca lezzet olarak bakıldığında bu domateslerin tadının inanılmaz olduğunu söylemeden geçemeyiz. Kiraz domates özellikleri açısından bakıldığında görsel olarak kırmızı ve parlaklığı ile dikkat çekerken lezzeti ile ayrı bir önem taşır.

Ebat olarak normal domatese göre daha küçüktür. Lezzet olarak da normal domatese kıyasla daha iyidir. Sıcak mevsimlerde üretimi artış gösterir. Sağlığımız açısından başta göz sağlığı ve sonrasında cildimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır.

Kiraz domates fidesi satışını yapan birçok yer vardır. Örneğin tohum ve fidelerin satışa sunulduğu yerden kiraz domates fidesini kolayca temin edebilirsiniz. Ayrıca bunun için internet alışverişleri de güvenle tercih edilebilir.

Bir başka domates çeşidi de şeker domates, çeri domatesin çeşitlerinden olmakla birlikte tatlı ve oldukça sulu bir tadı vardır. Parlaklığı ve kırmızılıyla alıcılarına adeta göz kırpar. Ilık ve sıcak mevsimlerde yetişmekte olan şeker domatesin yaz mevsiminde güneşli bölgelerimizde yetişmesi daha mümkündür.

Geçirgen toprak yapısını seçen şeker domates türü açısından bakıldığında soğuğa dayanmaz, kötü olur. Lezzet açısında zirvede olduğu aylar tam anlamıyla güneşin tepede olduğu yaz günlerinin uzun olduğu Temmuz ve Ağustos aylarıdır. İçeriği bakımından da besin değeri yüksektir.

Kiraz Domates Nasıl Saklanır?

Kiraz domates nasıl saklanır araştırmaları özellikle kış aylarına geçişte çok sık gündeme gelir. Domatesin asıl mevsimi yaz olduğu için kış aylarda da bu ihtiyacı karşılamak istenir. Bunun için başvurulan uygulamalardan birisi domatesleri güzelce yıkadıktan sonra yeşil kısımlarını temizleyip tüm bir şekilde dondurucuya atmaktır.

Dolapta muhafaza etmek için yeteri kadar yerim yok diyarsanız domatesleri tüm dondurmak yerine küçük küçük dilimleyerek saklama işini gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm ve dilimlenmiş olarak tercih etmeyenler için ise diğer bir alternatif yöntem olarak rendeledikten sonra dondurucuya atmak tavsiye edilir. Hem yemeklerde pratik olarak kullanım açısından ve genelde sos olarak kullanıldığında rendeleyerek saklamak daha çok tercih edilir.

Kiraz Domates Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kiraz domates yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna gelindiğinde normal domatesten farklı olarak yemeklerde ana malzeme olarak kullanılması pek mümkün değildir çünkü ebat olarak küçüktürler. Fakat yemeklerde lezzet açısından kullanıldığı görülür.

Makarna gibi sos gerektiren yemeklerin yanında sos içinde kullanılır ve yemeğe ayrı bir lezzet katar. Salatalara lezzet ve görsellik açısından da meşhurdur. Zaten ebat olarak oldukça küçük olan çeri domatesleri ikiye bölerek salatalarda kullanıldığını çok sık görürüz.

Görsel açıdan da sofralara zenginlik katan domates kahvaltıda da vazgeçilmez besinlerden biridir. Rengi ve ebadındaki şirinlikle kırmızı domates sofraları adeta süsler. Reçel olarak kullanılabilir. Kurutulup yemeklerde kullanılabilir. Kısacası kırmızı domatesin kullanım alanları oldukça geniştir.

Kiraz Domates Faydaları

Kiraz domates faydaları saymakla bitmez. Örneğin içeriğinde bulundurduğu A vitamini ile göz sağlığımız için son derece önemli bir besin kaynağımızdır. İçeriğinden kaynaklanan mucizevî etki ile cildimizin yenilenmesinde rol oynar.

Giderek ilerleyen yaşlanma belirtilerin önleyici bir etkiye sahip olmasının yanında asıl mucizevî etkisi gün boyu maruz kaldığımız güneş ışınlarına karşı cildin sahip olduğu doğal dengeyi korumasıdır. Üstelik yüksek tansiyon gibi şikâyetleri olan hastalara da iyi gelir. Ayrıca vücutta bulunan kan şekerinin seviyesinde de düzenleyici rol oynar.

Kiraz Domates Nelere İyi Gelir

Kiraz domates nelere iyi gelir sorusuna verilecek en net cevaplardan birisi vücudun ihtiyacı olan eksikleri tamamlayan en doğal besindir.

Kiraz domates: başta cildimiz olmak üzere iç ve dış sağlığımız için son derece önemlidir. Cildin yenilemesinde, A vitamininin doğal yolla karşılanmasında, göz sağlığında, kan şekerini düzenlemede ve yüksek tansiyon hastalarında göstermiş olduğu etkilerle faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Kiraz Domates İçindeki Vitaminler

 Kiraz domates içindeki vitaminler, genellikle ilk akla gelen vitamin çeşidi A vitaminidir. A vitamininin yanı sıra C vitamini de bulundurur. Aynı zamanda içerik bakımından da antiviral özelliğine sahiptir.

Kiraz Domates Kalorisi

Kiraz domates kalorisi bir başka merak edilen konuların başında gelir. Küçük boy kırmızı domatesten başlamak gerekirse yaklaşık olarak  85 gram gibi miktardan bahsetmek mümkündür. 85 gram ise 14 kalori gibi bir rakama denk gelir. Orta boy kırmızı domatese gelindiğinde 110 gram yani 19 kaloridir.

Kiraz Domates Zararları

Kiraz domates zararları konusundan önce organik olmayan her domates ve besin bizler için zarar teşkil eder. Kırmızı domatesin aşırı kullanım neticesinde böbreklere zarar verdiği söylenir. Bu nedenledir ki böbrek hastalarının kırmızı domates kullanımında aşırıya gitmemeleri ve tüketirken dikkat etmeleri önemle tavsiye edilir.

 

81532