Kesilen Sütten Peynir Yapımı

Süt ürünlerinin yapılış aşamasında sütün kesilme noktası önemlidir. Süt belirli şartlar olgunlaştığında hali hazırda kesilir ve sonrasında peynir, çökelek gibi ürünler yapılabilir. Ancak bunu kasıtlı olarak da yapmak mümkündür. Örneğin limon suyu ve sirke en sık kullanılan seçeneklerdir. Kaynattığınız sütün kaymak tutma aşamasında iken içerisine yarım limonun suyunu sıkmanız durumunda süt kesilecek ve katılaşmaya başlayacaktır.

Tamamıyla kaynattıktan sonra ortalama 2 dakika içerisinde de katılaşma tam anlamıyla başlayacaktır. Katılaşan sütü yaklaşık olarak 2 saat kadar bekletmeli, üzerini ise havlu ile örtmelisiniz. Bu sayede hem içerisine bir şey kaçma riskini önlemiş olursunuz hem de katılaşmanın tam anlamıyla gerçekleşmesine yardımcı olursunuz.

Bekleme süresi olan 2 saat geçtikten sonra tel süzgecin üzerine koyacağınız iki kat tülbentten süzeceğiniz kesik sütü katı bir biçimde elde etmiş olacaksınız. Fakat bu süzme işlemi için de ortalama 2 saat kadar beklemeniz önerilir. Hemen süzerek sıkmak doğru değildir. Süzülme tamamlandıktan sonra suyunu tamamıyla sıkarak tülbentten dışarıya akıtmalı, ardından elde ettiğiniz lor peyniri bir kaba almalısınız.

Sütün Kesilmesi Nasıl Sağlanır? Kesildikten Sonra Lor Nasıl Yapılır?

Elinizde 1 litre kadar süt varsa ve bu sütün kesilmesini sağlayarak lor peynir yapmak istiyorsanız uygulayacağınız adımlar oldukça basittir. Hem organik hem de ev yapımı lor peyniri için ihtiyacınız olacak malzemeler şunlar.

  • 1 litre süt
  • Birkaç kaşık yoğurt
  • Yarım limon
  • Yarım çay bardağı sirke

Aslında burada limon, yoğurt ve sirke aynı görevi görüyor. Dolayısıyla bunların hepsini kullanmaya gerek yoktur. Hangisi mevcutsa herhangi birisini kullanarak sütün kesilmesini sağlayabilirsiniz. Limon, sirke veya yoğurt sütün asit dengesini değiştirecek ve eklenmiş olacak asit ile beraber sütün kesilmesini sağlayacaktır.

Sütü kaynama noktasına kadar getirdikten sonra üzerinde kaymak oluşmaya başladığı vakit limonun suyunu sıkarak ekleyin. Kesilme normal şartlarda o an gerçekleşir. Fakat gerçekleşmemesi durumunda biraz daha kaynatmaya devam edebilirsiniz. Lor peynirin oluşum sürecinde yeşilimsi bir su görebilirsiniz. Bu yeşilimsi rengi gördüğünüzde direkt olarak lor peynirinizin hazır olduğunu söyleyebiliriz.

Yaklaşık 2 saat bekletip, 2 saat ise süzme aşamasına aldıktan sonra lor peyniriniz afiyetle yenmek için hazır duruma gelmiş olacak. Lor peynirin yapım aşamasında elde edilen yeşilimsi su ise aslında son derece faydalıdır. Dolayısıyla ayran yaparken, çorba suyu olarak ya da çiçekleri sulamak için kullanılabilir.

Süt Neden Kesilir? Kesildiğinde Neler Yapılabilir?

Sütün kesilmesi hemen herkesin başına gelebilen bir olaydır. Bunun ana nedeni sıcaklıktır. Sıcakta kalan süt kesilir. Dolayısıyla kaynama noktası geçen sütlerde de kesilme görülür. Ancak sütün kesilmesi durumunda ziyan olduğunu düşünmemelisiniz. Keza süt ürünleri bu şekilde imal edilir. Sütün kesilmesiyle beraber peynir, lor, çökelek yapımı mümkün olur.

Kesilmiş Sütten Peynir Yapmak

Eğer ki kesilmiş süt ile peynir yapmak istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır.

  • 5 litre süt
  • Mutfak torbası
  • Tuz

Hali hazırda kesilmiş olan sütü değerlendirmek için peynir yapacaksanız ya da normal sütü kasıtlı olarak kesilmesini sağlayarak peynire çevirecekseniz kaynama aşamasından sonra 5 dakika daha kaynatın. Bu aşamada peynir yapacağımız için 5 litre süt için 2 tatlı kaşığı tuz ilave etmek ideal sonucu verecektir.

Tuzun ilave edilmesinden sonra 2 dakikalık daha kaynatma süresi devam etmelidir. Bu süreçte süt yeniden kesilecek ve soğumaya bırakılacak noktaya gelecektir. Akabinde ise ihtiyacınız olacak şey tel süzgeçtir. Bir kabın üzerine tel süzgeci yerleştirerek üzerine de tülbent sermek suretiyle süzme işlemine başlayın. Tercihen kabın üzerinde bulunan süzgeç ve üzerine serdiğiniz tülbent ile beraber kapayarak ağırlık koymak gerekebilir.

Örneğin tülbent sıkıca kapandıktan sonra 5 litrelik bir su kabını süzgecin üzerine yerleştirebilir ve oluşturacağınız baskıyla daha iyi süzülmesini sağlayabilirsiniz. Zira süzme işlemi ortalama 10-12 saat sürecektir. Geceden bıraktığınız kesilmiş sütü sabah süzülmüş şekilde peynir olarak alabilirsiniz.

Tuz miktarını arttırmanız elde edeceğiniz ev yapımı peynirin dayanma gücünü yükseltecek, daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Fakat hem sağlık açısından hem de damak tadı yönünden tuz oranının iyi ayarlanması önemlidir. Peynir altı suyu olarak bilinen ve süzüldükten sonra elde edilen su ise yapacağınız hamur işlerinde tuzsuz bir biçimde kullanılabilir. Zira ekmek hamurları için kullanılan ekşi maya ile aynı standarda sahiptir.

Kesilmiş Sütten Çökelek Yapmak

Kesilen sütten çökelek yapmak da bir başka değerlendirme şeklidir. Çökelek kıvamı neticesinde pastörize süt ile yapıldığında çok daha verimli sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Pastörize sütleri bir tencereye boşalttıktan sonra güzelce kaynatmaya başlayın. Kaynama aşamasında iken limon ilave ederek kesilme sürecini başlatın ve bunun ardından 5 dakika daha kaynatmaya devam edin.

Hali hazırda 5 dakikalık sürenin sonunda topak topak olan sütü soğutmak için kenarı alabilirsiniz. Soğuma işleminin ardından da süzülmesi için yine tel süzgeç ve üzerine tülbent ile süzmeye bırakmalısınız. Dilerseniz bu aşamada tuz ilave edebilirsiniz.

3558