Kayısı Kurusu Nasıl Yapılır?

Kayısı, damak tadımıza uyan ve oldukça da fazla tüketilen meyvelerden olmaktadır. Yaz aylarında taze taze tüketilen kayısı kış aylarında da kuru kayısı olarak ..

Kayısı, damak tadımıza uyan ve oldukça da fazla tüketilen meyvelerden olmaktadır. Yaz aylarında taze taze tüketilen kayısı kış aylarında da kuru kayısı olarak tüketilmektedir. Ülkemizde özellikle Malatya bölgesinde yetişen Kayısı her mevsim tüketilebilen ve oldukça da beğenilen bir besin maddesi olmaktadır. Ayrıca kayısı marmelatı veya reçel olarak da tüketilmektedir. Özellikle de kuru kayısı olarak daha fazla tüketilen kayısı nasıl kurutulur ona bakalım.

 Kayısı kurutma yolları

 Gün kurusu olarak da isimlendirilen kayısı kurusu, yapımı son derece basit olmaktadır. Kayısı kurusu yapmak için ilk olarak taze kayısılar iyice yıkanmalı ve tam orta bölümlerden ayrılır. Temizlenen ve ortadan ikiye bölünen kayısılar temiz bir bez üstüne yayılır ve birkaç gün boyunca güneşin altında bırakılır. Ortalama olarak 3 gün geçtikten sonra ortadan ikiye bölünen ve bir tarafta kalan çekirdekler çıkartılmaya başlanır. Çekirdeklerin çıkartılması da oldukça kolaydır. Alt kısımdan tutularak sıkılan kayısılar çekirdeklerini çıkartacak ve bu işlem son derece de basit şekilde gerçekleştirilecektir. Kayısıların çekirdeklerinin çıkartılması olayına yörede pırtlama denmektedir. Çekirdekleri çıkartılan kayısılar tekrardan çarşafın üzerine serilir ve kurumaya bırakılır. Bu aşamada kayısılar iyice kuruyup renk değişene kadar bekletilmelidir. Bu kurutma evresinde kayısılar taze kayısı halinden de renginden de değişecek ve daha koyu bir renk alacaktır. Sarı bir renkte olmayacaktır. Kuru kayısı veya gün kurusu rengi aslında koyudur. Hem de oldukça yoğun koyu bir renkte bulunur. Bildiğimiz sarı ve açık renkte değildir. Fakat piyasada bulunan birçok kuru kayısı sarı şekilde durmaktadır. Bu aslında kayısıların işleme uğradığını göstermektedir. Daha diri ve daha güzel görünmesi için tam bir koyu değil de sarı renkte oluşturmaktadırlar. Bu işlem içinde kayısı kuruları kükürtlenmektedir. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı ve uzmanlar kayısıların kükürtlenmesinin zararlı olmadığını söylese de işlem uygulandığından dolayı bu tür kayısılar önerilmemektedir. Alacağınız kuru kayısılarda özellikle en koyu renkleri tercih edin. Ya da yaz ayından kayısı alarak kendiniz de kuru kayısı yapabilirsiniz. 66726