Katılım Sigortacılığında Sunulan İmkanlar

Katılım Sigortacılığında Sunulan İmkanlar 2022 yılının son aylarında yürürlüğe giriş yapan Katılım Sigortacılığı Yönetmeliği, sigortacılık bölümü için yeni imkanlar sunuyor. Alandaki ilk verilerin planlanmasının ardından Türkiye Sigorta Birliği yani diğer anlam da TSB ilk ayları da sigorta verilerine bakarak analiz sonuçlarını tüm halka açık şekilde paylaşım yaptı.

2022 yılının Ocak ayında incelenerek hazırlanan performans raporunda katılım sigortacılığının, yılın ilk aylarında 109 milyon 474 bin Türk lirası değerinde prim kazanç eldi edildiği belirtildi. Katılım sigortacılığında çeşitli türlerden poliçelerden kayıt edilen primler, 7 adet sigorta şirketi tarafından elde edilmiştir. Hem kamu hem de özel şirketlerin elinde bulunduğu liste de birinci sırayı rakiplerine çok büyük fark atarak ünlü bir sigorta firması kazanmıştır.

Büyük Pay Kazanan Sigorta Şirketi

Katılım bankacılığının büyük payını ünlü bir sigorta şirketi sahiplendi. Pazar payının fazlaca kısmını %74 pay oranı ile bu firma oluşturuyor. Toplam da 80 milyon 820 bin Türk lira prim üreten firma 23 milyon 326 bin Türk lirası ile başka bir sigorta firması takip etmektedir.

3 milyon 579 bin Türk lirası prim ile katılım sigortalarından biri ile devam ediyor. Kamu girişimi olan sigorta firması ise 753 bin Türk lira prim elde kazanç sağlarken onu yine başka bir katılım sigorta firması 566 bin Türk lira prim üretimi ile takip ediyor. İki sigorta firması ise 4 bin Türk lira prim kazanç sağlayarak cetvelin son sıralarında yer alıyor. 

Trafik Primleri Listenin Başlangıcında

Trafik Primleri Listenin Başlangıcında

 
Sigorta bölümünde tüm primlerini %4 gibi büyük önem taşıyan bir payın hayat branşları oluşturuyor. Toplam da 4 milyon 234 bin Türk lira prim üretimine dahil oldu. Prim de kazanılan toplam %96 oran ise hayat dışı branşlarda kayıt ediliyor.

Başka İçerik:  Egzoz Emisyonunun Çevreye Verdiği Zararlar Nasıl Azaltılır?

Geleneksel sigorta kapsamında olduğu gibi katılımcı sigorta modelinde ise alının en büyük kısmını trafik
sigortası oluşturuyor. Sektörde tüm primler göz önüne alındığında yüzde 4 gibi önemli bir payını, hayat sigortası branşları oluşturarak toplamda 4 milyon 234 bin lira prim üretimine sahip oldu.

Prim toplamının %96’sı ise hayat dışı branşlarda kaydedildi. Geleneksel sigorta alanında olduğu gibi katılımcı sigorta modelinde de alanın büyük bir kısmını trafik primleri kapsıyor. Trafik primleri 53 milyon Türk lirasına varırken %50 pay ile diğer paketlere fazlaca fark attı. Kasko primleri %14 pay ile 15 milyon primle takip edip üretim sağladı. Yangın ve doğal afetler gibi sigortaları %10 payla sadece 10 milyon Türk lira prim üretimi sağlandı.

Katılım Sigortacılığında Farklılıklar Nedir?

 
Katılım Sigortacılığında Farklılıklar Nedir?

Alışılmış modelden farklı olarak tekafül sigortacılığı ya da katılım sigortacılığı da diyebiliriz. Firmada dayanışma formülleri ile sigortaya çözüm sağlamaya çalışılıyor. Farklı bireylerin toplaşarak grup içinde zarara uğrayan şahısların hasarlarını tazmin etmesine dayandırılarak güvence modeli, yardımlaşma esasını ele alarak çalışılıyor. Katılım sigortacılığı bünyesinde toplanan paralar risk fonunda birikim yapılıyor. Katılımcılar arasında zarara uğrayan poliçe sahibi kişiler hasarını fonda bulunan teminattan alarak tazminatını gideriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap