Kasko Sigortası Yaptırmak Önemli Mi?

Kasko Sigortası Yaptırmak Önemli Mi? Trafikte her ihtimali düşünmekte fayda vardır. Trafik sigortası bir zorunluluk olmakla birlikte bunun bütünleyicisi ve tamamlayıcısı olarak da kasko sigortasını söylemek yanlış olmaz. Hem araç için hem de kişilerin sağlığı için kasko sigortasının çok büyük bir önem taşıdığını bilmeniz gerekir. Sadece bunlarla sınırlı bir faydası yoktur. Ön görülemeyen trafik kazalarına, çevresel dış etkenlere karşı da bir güvence sağlar.

Bu ve bunun gibi bazı nedenler dolayısı ile kasko sigortasının çok önemli olduğunu bilmekte fayda vardır. Kasko sigortası için yapılan poliçe içeriğinde de bazı farklılıklar görülmesi muhtemeldir. Bu da sigorta poliçesinin yapılmış olduğu firmaya göre değişiklik göstermesinden kaynaklıdır.

İçerik olarak genel olarak aynı olsa da ufak tefek bazı farklılıkların olduğu bilinir. Bu farklılıklar da sigorta poliçesi için ödenen ücret konusunda farkın olmasına yol açar. Küçük bazı detaylar ile büyük felaketlerde hem sağlığınızı hem de aracınızı korumuş olacağınızı unutmamalısınız.

Kasko sigortası hırsızlık, kaza, darbe, çalınma, yangın gibi durumlarda devreye girer. Bu zorlu zamanlarda hem sizin hem de aracınızın güvende olduğunu bilmek, maddi olarak giderlerin karşılanacağını bilmek bir nebze olsun kişileri rahatlatmaya yeter.

Sigorta poliçesinde ana teminatlar olarak görülen bu durumlar kişilerin mağdur olmasının önüne geçmek için yapılanlardır. Mesela; çarpma ya da çarpılma durumlarının olması halinde aracınız güvence altındadır. Bunların yanı sıra terör ve deprem gibi afet durumları için de ek güvenceler ekletilerek maddi açıdan zora düşmemenizi sağlayabilirsiniz.

Başka İçerik:  Volkswagen Kasko Sigortası

Her Daim Güvende Olun

Kasko sigortası kapsamında olan araç sahipleri, oluşan kötü durumlara karşı kendi koruma altına aldığı için daha rahat tavır alır. Maddi olarak yeni bir araç alacak durum olmasa da kasko sigortanız sayesinde aracınız için maddi destek alabilirsiniz. Tüm bunlar sigorta poliçesine eklettiğiniz teminat maddeleri ile olur.

Her daim güvende olmayı isteyen, trafikte ya da aracı park halinde iken aklı araçta kalmayan kişilerin geniş bir sigorta poliçesi yaptırması tavsiye edilir. Hem sağlığınız hem aracınız için güvenli bir adım atmalısınız.

Kasko Sigortası Yaptırmak ve Ek Teminatların Kapsamı
Kasko Sigortası Yaptırmak ve Ek Teminatların Kapsamı

Kasko Sigortası Yaptırmak ve Ek Teminatların Kapsamı

Ek teminatlar, sigorta poliçesi kapsamı içerisinde yer almasını istediğiniz, ana teminatlardan tamamen farklı içeriklere sahip olan durumlardır. Terör, doğal afet, eskime payı gibi ek teminatları poliçe kapsamına dâhil etmeniz önemlidir.

Ana teminatların yanı sıra ek teminatların da çok faydalı olduğu ve bunların da en az ana teminatlar kadar gerekli olduğunu bilmeniz gerekir. Olası bir durum halinde maddi destek alarak ya da aracın bakımlarını yaptırarak bütçenizi zora sokmaktan geri kalırsınız.

Kasko Sigortası Kaza Anında Nasıl Devreye Girer?
Kasko Sigortası Kaza Anında Nasıl Devreye Girer?

Kasko Sigortası Kaza Anında Nasıl Devreye Girer?

Trafikte seyir halinde ya da park halinde iken bir araca çarpmanız ya da aracınıza çarpılması durumunda oluşan hasar için öncelikle tutanak tutulur. Tutanak sonrasında araçların resimleri çekilerek resimler ile birlikte sigorta şirketine gidilerek evraklar teslim edilir. Sizin ve karşı tarafın oluşmuş olan hasarı için kasko sigortası devreye girer. Kusur kimde ise onun sigorta poliçesinden ücret temin edilir.

Karşı taraf hatalı ise aracınızın bakım ve tamir işlemleri karşı tarafın sigortasından karşılanır. Bu durumda hiçbir ödeme yapmadan sigorta işlemlerinden faydalanmış olursunuz.

Kişiler Üzerinde Kasko Sigortasının Geçerliliği Nasıldır?
Kişiler Üzerinde Kasko Sigortasının Geçerliliği Nasıldır?

Kişiler Üzerinde Kasko Sigortasının Geçerliliği Nasıldır?

Kaza halinde kişilerin zarar görmesi durumunda ya da ölüm ile sonuçlanan bir durum olması halinde vefat ve sakatlık hallerini kapsayan içerikler devreye girer. Mesela; araç içerisinde seyahat eden kişilerin biri veya hepsinin vefat etmesi halinde vefat edenlerin varislerine maddi bir tazminat ödenir. Sakatlık ya da hastalık gibi durumların olması halinde ise kişini kendisine tazminat ödenerek kusurun kapatılması sağlanır.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Yaptırmadan Teklifleri Karşılaştırın

Tüm bunlar sigorta poliçesine ekleteceğiniz ek maddeler ile geçerlidir. Bazı dar kapsamlı sigorta poliçelerinde bu tür içeriklerin yer almadığını bilmeniz gerekir.

Enflasyon İle Kasko Sigortası İlişkisi Nedir?

Günümüzde her şeyin enflasyon üzerinden hesaplandığı ve fiyatların bu doğrultuda belirlendiği bilinir. Hal böyle olunca araç piyasası da enflasyondan etkilenen alanların başında gelir. Enflasyonun artması ile birlikte araçların değerlerinde de artış olması beklenir. Bu yüzden enflasyon arttıkça aracınızın değeri artar ve sigorta poliçenize de aracın değeri işlenir.

Bunun yapılmasındaki temel amaç ise aracın değer kaybetmesinin önlenmek istenmesinin yanı sıra aracınızdan daha pahalı bir araca zarar vermeniz halinde kaskonuzun aracın hasarını karşılayabilecek boyutta olmasını sağlamaktır. Bu yüzden enflasyon oranında kasko sigortası da değişiklik gösterir.

Kişiler Kendi İsteklerine Göre Sigorta İçeriklerini Seçebilir Mi?
Kişiler Kendi İsteklerine Göre Sigorta İçeriklerini Seçebilir Mi?

Kişiler Kendi İsteklerine Göre Sigorta İçeriklerini Seçebilir Mi?

Araç sahibi olan her birey, kasko sigortasını yaptırırken içeriklerini kendisi seçebilir. Özellikle ana teminatlara ek olarak sunulan teminatlardan dilerse hepsini seçebilir. Ancak genel olarak kişiler ek teminatlardan kendilerine daha cazip gelenleri seçerek kısıtlı sigorta işlemi yapar.

Kaza ya da ön görülemeyen sebeplerin olması halinde ise maddi olarak sıkıntıya düşer. Bu durumu yaşamamak adına gerekli tüm önlemlerin alınması sizleri her anlamda kolaylığın içine sevk edecektir.

Kasko Sigortası İçin Nereye Başvurulmalıdır?
Kasko Sigortası İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Kasko Sigortası İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Zorunlu trafik kaskosunun yanı sıra bulunan bu sigorta türü,  sigorta acenteleri tarafından yapılır. Kolaylıkla bu yerlere erişim sağlanabilirken, bulunduğunuz ve yaşadığınız yerdeki herhangi bir sigorta acentesinden kasko sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte online ya da çağrı merkezi üzerinden de erişim sağlayarak bu tür işlemleri kısa süre içinde yatırmanız mümkün hale getirilmiştir. Teknolojinin her türlü faydasını kullanarak aracınızı, kendinizi ve yakınlarınızı koruma altına alabilirsiniz. Bu sayede daha güvenli bir seyahat içerisinde olabilir, ön görülemeyen durumlar ile karşı karşıya kalındığında daha soğukkanlı bir tavır ile olayların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Başka İçerik:  Araç Pert Olursa Sigortada Ne Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap