Karpuzla Yapılan Tarifler

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz, tatlı ve sulu yapısı ile birlikte posalı olmasıyla son derece doyurucu bir meyvedir. Taze olarak dilimlen..

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz, tatlı ve sulu yapısı ile birlikte posalı olmasıyla son derece doyurucu bir meyvedir. Taze olarak dilimlendiğinde muhteşem bir lezzete sahip olmaktadır. Bununla birlikte buzdolabında soğutulup tüketilmesi de yaygındır. Hiçbir zararı olmayan karpuz, yaz aylarının en iyi serinleticisidir. Serinletici bir meyve olarak tüketilmesiyle birlikte çok tarifte de kullanılabilmektedir. Karpuzla yapılan tarifler son derece lezzetli bir kıvama sahip olmaktadır.

Karpuzlu Tarifler

Mangalda karpuz:

Mangal geleneğinin ülkemizde ne kadar yaygın olduğunu söylemeye gerek yok sanırız. Mangal keyfine dahil olan lezzetlerden birisi de karpuzdur. Halka halka doğranmış kırmızı soğan, bir bardak sirke ve yarım bardak şeker ve tuzla birlikte bir kap içinde karıştırılır. Hazırlanan bu karışım yarım saat kadar dinlendirilir, ardından da içine zeytinyağı eklenir. Dilimlenmiş olan karpuzların üzerine bu sos sürülür ve 5 dakika kadar mangalda pişirilir. Pişirilen karpuzların üzerine soğan dilimleri ve cevizle fesleğen eklenip tuzlanarak servis edilir.

Yemeklerde karpuz:

Sulu ve tatlı bir meyve olan karpuz, genellikle diğer lezzetlerin yanında aperatif olarak servis edilmektedir. Bunun dışında ise bol baharatlı, tuzlu bir sos ile birlikte servis edildiğinde çok farklı bir lezzete dönüşür. Tatlı bir meyve olan karpuz, tuzlu soslar ile karıştırılıp servis edildiğinde son derece farklı ve unutulmayacak bir lezzete dönüşür.

Tatlı olarak karpuz :

Karpuz çekirdekleri temizlendikten sonra küçük parçalar haline getirilir ve dondurulur. Dondurulan bu karpuz dilimleri yenilmek istendiğinde mutfak robotundan geçilir ve sorbe haline getirilir. Karpuzlu sorbenin içine başka meyveler de dahil edilebilmektedir. Özellikle limon suyu ile birlikte yapılan sorbe çok büyük beğeni almaktadır.

Meyve salatası :

Karpuzun çekirdekleri temizlendikten sonra küçük dilimler haline getirilir ve sulu meyveler ile karıştırılarak, meyve salatası şeklinde servis edilir. Yaz kahvaltılarının ve atıştırmalıklarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Güne enerjik başlamayı planlayanlar için de iyi bir alternatif olmaktadır. Karpuzlu meyve salatasının verdiği enerji ile gün boyunca kendinizi daha dinç hissedersiniz. Karpuzla yapılan bir diğer pratik tarif ise karpuzlu doğum günü pastasıdır. Yuvarlak karpuz dilimlerinin diğer meyveler ile karıştırılıp üst üste diziliminden bir pasta görünümü elde edebilirsiniz. 99605