Karpuz Nasıl Saklanır? Kalorisi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karpuz çabuk bozulan bir meyvedir ve buzdolabında saklanır. Kas ağrılarına iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi düşük aşırı tüketim zararlıdır.

Karpuz

Karpuz yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan ve sofralarda mutlaka her yaz görülmeye devam eden, oldukça zengin içeriklere sahip bir yaz meyvesidir.

Dışı yeşil ve içi kırmızı olan bu meyveyi neredeyse sevmeyen yoktur. Hem lezzetiyle hem de bol miktarda içerdiği besin değerlerinin faydasıyla oldukça yeterli miktarda tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. 

İçi bol sulu olan ve bazen çekirdekli bazen de çekirdeksiz olan bu karpuzun her yaş grubu tarafından sevildiği oldukça aşikârdır. Yaz aylarında hasadı yapılarak satışa sunulan bu değerli meyvenin özellikle de soğuk şekilde tüketilmesi önerilir.

Farklı tatlarla birlikte ya da tek başına tüketilmekte olan karpuzun yaz aylarında doktorlar tarafından da tüketilmesi gerektiği sık sık tavsiye edildiği bilinir.

Karpuz Nasıl Saklanır?

Yaz aylarında çok sıcak havalarda, buz gibi tüketilmesi tercih edilen karpuzun saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Yaz mevsimine hitap eden ve herkes tarafından sevilerek tüketilen karpuz nasıl saklanır sorusunu da akıllara getirmeye devam ediyor. Karpuzun alındığı andan itibaren ister bir bütün halinde isterseniz de dilimlenmiş bir şekilde buzdolabında saklanması uygundur.

Yazın sıcağın ve nemin etkisiyle, dışarıda saklanan karpuzlar ne yazık ki çok kısa süre içerisinde bozulur, çürür ve ekşiyerek çöpe atılmak zorunda kalınabilir. Karpuzlar, bir bütün halinde satışa sunulduğu gibi bölünerek ya da sizin istediğiniz miktarlarda kesilerek de satışa sunulabiliyor.

Bu nedenle eğer buzdolabınızı bütün bir karpuzun sığamayacağını düşünüyorsanız, bölünmüş şekilde satılanlardan da temin edebilirsiniz. Mutlaka serin ve kuru ortamda saklanması gerekiyor.

Karpuz Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hem yemeklerde ve tatlılarda kullanımı uygun olan hem de tek başına tüketimi uygun olan karpuz yemeklerde nasıl kullanılır sorusu en çok merak edilen sorular içerisinde yer alıyor.

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan karpuzun yemeklerden daha çok tatlılarda ve soğuk içeceklerde kullanıldığı aşikârdır.

Karpuzların küp küp doğrayarak buzlu içeceklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca kabuklarıyla birlikte istediğiniz büyüklükte doğrayacağınız karpuzlardan reçel yaparak yaz kahvaltı sofralarınızı daha renkli ve daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Bunun dışında ise karpuzun etli kısımlarını ince ince dilimlenerek fırında kurutulabilir ve kuru şekilde de tatlılarla tüketebilirsiniz.

Karpuz Faydaları

Karpuz faydaları neredeyse saymakla bitmez bolluktadır. Yaz aylarında susuzluk hissini gideren ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olan karpuzun en büyük faydalarından birisi anti-inflamatuar özellik taşımasıdır.

Kalp sağlığını korumanıza yardımcı olduğu gibi kronik iltihaplanmaların azalmasına da yardımcı olur. İçerdiği potasyum ve magnezyum gibi kıymetli besin değerleri sayesinde kas ağrılarınıza da iyi gelir.

Aynı zamanda çeşitli kanser risklerine karşı da koruyucu olan karpuzun bir diğer faydası ise saç ve deri sağlığını korumasıdır. Bol miktarda zengin içeriğe sahip olan karpuzun cildi ve kuru olan tüm bölgeleri nemlendirme özelliği de bulunuyor.

Karpuz Nelere İyi Gelir?

Faydaları düşünüldüğü zaman karpuz nelere iyi gelir diye araştırmak isteyenler de mevcuttur. Karpuzun düzenli tüketilmesi sonucunda kolesterol seviyesini dengede tutmaya iyi geldiği ve özellikle de kas sistemini güçlendirdiği bilinir.

Kanser riskine karşı koruyucu olduğu ve düzenli tüketim sonucunda daha genç, diri ve temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olduğu da en bilinen iyilikleri arasında yer alıyor.

Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan kolajen içeriği sayesinde deride meydana gelebilecek olan kırışıklık ve yaşlılık belirtilerinin de en aza inmesinde önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda karpuzun kalp atış hızını dengede tutmaya iyi geldiği de en bilinen özellikleri arasındadır.

Karpuz İçindeki Vitaminler

Birçok açıdan sağlığa faydası olan karpuz içindeki vitaminler sayesinde günlük besin değerinizi karşılamanıza da yardımcı oluyor.

Bol miktarda A vitamini ve C vitamini içeren karpuzun gribal enfeksiyonlara ve yazın meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı da savaştığı biliniyor.

İçerisinde en çok A vitamini ve C vitamini barındıran karpuzun aynı zamanda potasyum, lif ve magnezyum açısından da zengin bir içeriğe sahip olduğu biliniyor.

Bu nedenle yaz aylarında fırsat buldukça tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Yaz aylarında sağladığı en büyük faydalardan biri de dehidrasyona iyi gelmesidir.  

Karpuz Kalorisi

Tüm besinlerin kalorisi hesaplanırken 100 gram üzerinden hesaplama yapılıyor. Karpuz kalorisi de 100 gram üzerinden ele alındığında 31 kalori olarak karşınıza çıkar.

Kalori açısından oldukça düşük miktarda yağ ve karbonhidrat içerir. Bu nedenle karpuzu yaz aylarında istediğiniz kadar tüketebilir ve tüm vitamin ve minerallerinden doğru miktarlarda yararlanabilirsiniz. 

Kilo almak yerine kilo vermede yardımcı olan karpuzun kalorisi vücudunuza yağ ya da karbonhidrat olarak girmez. Bu nedenle kilo yapar mı kaygısına kapılmadan gönül rahatlığıyla karpuzu yaz aylarında bol miktarda tüketebilirsiniz.

Ancak güç içerisinde aşırıya kaçmamaya özen göstermeli ve karpuzu tükettiğiniz kadar su tüketimini de dengede tutmalısınız. Karpuzun içerisinde yer alan %90 oranındaki su miktarı susuzluğu gidermeye de yardımcıdır. Düşük kalorisi sayesinde birçok kişi karpuz zayıflatır mı sorularına da yanıt arıyor.

Karpuz Zararları

Yararları kadar en az karpuz zararları da merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Ancak yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda bu yaz meyvesinin bir zararına ya da yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak her besin kaynağında olduğu gibi aşırı tüketime gidildiği takdirde, karpuzun da bir takım zararları meydana gelebilir.

Aşırı tükettiğiniz takdirde midenizde hazımsızlık ve sık sık idrar sorunu yaşayabilirsiniz. Yeterli miktarda tükettiğiniz sürece hiçbir problem yaşamaz ve tüm faydalarını da vücudunuza almış olursunuz.

Ancak gereğinden fazla tüketmeye devam ederseniz, böbrekler daha fazla çalışmak zorunda kalabilir ve bu nedenle idrar sorunları yaşarak hasta olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu nedenle günlük belirli porsiyonlarda tüketmek en doğrusudur. 

 

40833