Karın Ağrısı Nedenleri, Türleri ve Riskleri

Karın ağrısı çekmek hemen hemen herkesin canını sıkar. Çünkü bu ağrının şiddeti için bir üst sınır yoktur. Kimisi için ufak bir ağrı hissedilirken kimisi için çok ağır bir ağrı söz konusu olur.

Karın Ağrısı Neden Olur


Karın ağrısı çekmek hemen hemen herkesin canını sıkar. Çünkü bu ağrının şiddeti için bir üst sınır yoktur. Kimisi için ufak bir ağrı hissedilirken kimisi için çok ağır bir ağrı söz konusu olur.

Bu makalede ve Karın Ağrısı Karın Ağrısı Nedenleri Karın Ağrısı Türleri Karın Ağrısı Riskleri Karın Ağr detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bunu ise kişinin kendisinin tayin edebilmesi çok güçtür. Hatta halk arasında çok yaygın bir yanlış anlaşılma oluşmuştur.

Bu ise düşük şiddetli bir karın ağrısının önemsiz bir anlık reaksiyon olduğu düşüncesidir. Oysa çok az şiddette bir ağrıyla kolon kanseri teşhisi bile konulabilir.

Sizi uykudan uyandıran ve uyumanıza mani olan karın ağrısı ise tüm bu ekstrem şiddetine rağmen normal bir gaz sıkışması şeklinde lanse edilebilir.

Karın ağrısı çeken insanların çoğunlukla bu ayrımı yapamaması normal karşılanmaktadır. Çünkü karın bölgesinde birçok organ ve doku bulunur.

Hangi organın ağrıdığı ve bunun hangi sebebe dayandığı ise tahmin edilmesi güç bir durumdur. Doktor muayenesi ve önemsenmesinin en önemli gerekçesi de budur.

Karın ağrısı sebepleri arasında pek çok ciddi hastalığın yatabileceği unutulmamalıdır. Bunlar arasında mide, karaciğer, bağırsak sendromları, kan rahatsızlıkları, damar yollarında tıkanmalar ve sertleşmeler, gaz sıkışması gibi hastalıklar sık görülmektedir.

Apandisit gibi hastalıkların ise teşhisi için temel belirti karın ağrısıdır.

Karın Ağrısı Türleri


Karın ağrısı farklı formlarda gözlemlenebilecek bir rahatsızlıktır. Burada tipik olarak herkesin yaşadığı ağrı türlerine değinmeye çalışacağız.

Ancak bu formlar dışında da farklı bir karın ağrısı oluşabilir. Karın ağrısı ile beraber mide bulantısı, istifra, titreme, karıncalanma ve karın bölgesinde şişkinlikler gözlemlenebilir.

Dolayısıyla bu tip durumlarda vakit kaybetmeden hastaneye gitmekte fayda görüyoruz.

·        Aniden Başlayan Şiddetli Karın Ağrısı


Genellikle hiçbir şey yokken ortaya çıkar ve süresi belirsizdir. Şiddeti sebebiyle uykudan uyandırabilir veya uyumanıza engel olabilir.

Normalde yaptığınız günlük aktivitelerinizi yapmanıza engel olabilir. Bilhassa sağ alt kısımda bulunan ağrılar apandisit, karnın orta kısmında yoğunlaşan ağrılar ise mide delinmesi başta olmak üzere ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

·        Normal Karın Ağrısı


Çoğunlukla gaz ve gaz sıkışması kaynaklı ağrılardır. Yine genel olarak yemekten sonra gözlemlendiği dikkat çeker. Sindirim sorunu yaşayanların veya hazımsızlık, “reflü veya gastrit” sorunları olanların sık gözlemlediği ağrı türüdür.

Karın bölgesinin büyük kısmı etkilenir fakat dayanılamayacak bir ağrı değildir. İnsanların büyük çoğunluğunda ise bu ağrı kendiliğinden geçer.

·        Karın Bölgesinde Kramp


Aslında normal karın ağrısı ile hiçbir farkı olmadığını söylemeliyiz. Yalnızca çok yemek yemek, şişkinlik şikâyeti, gaz sıkışması gibi durumlarda ani bir baskı oluştuğundan meydana gelebilir.

Bu kramp şeklinde karın ağrısı ile karşı karşıya kaldığınızda sınır 24 saattir. Eğer 24 saattir belirli periyotlarla bu durumu yaşıyorsanız doktora başvurunuz.

Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?


Karın ağrısı şikâyeti ile doktora başvuracak olanların en merak ettiği nokta budur. Aslında bunun için böyle bir soru kalıbına gerek dahi yok.

Çünkü dahiliye yani iç hastalıkları uzmanına göründüğünüz takdirde ilgili poliklinik servisine yönlendirilmeniz mümkün olacaktır.

Yinede şüphelendiğiniz bir etken varsa ve karın ağrısı nedenleri arasında geçmişe dönük, genetik veya hasta öyküsü açısından önemli ayrıntılara hakimseniz aşağıdaki alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

·        Genel Cerrahi


Sürekli karın ağrısı yaşayanların ve bunun yanında sindirim ve boşaltım sisteminde düzensizliklerle boğuşanların bu bölüme çıkması gerek.

Bilhassa gaz sıkışması kaynaklı kabızlık şikâyetleri ön plana çıkıyor.

·        Gastroenteroloji


Burada mide ve bağırsak kaynaklı karın ağrıları muayene ediliyor. Tabi ki bu durumu tayin etmek zor olabilir. Ancak karnınızın orta kısmı ve alt kısmı için ağrı hissiyatı artıyorsa bu bölüme başvurunuz.

·        Dahiliye (İç Hastalıkları)


Karın ağrısı haricinde gördüğünüz diğer belirtileri göz önünde bulundurmalısınız. Titreme, ateşlenme, terleme, mide bulantısı, istifra ve benzeri etkilerle beraber karın ağrısı görüldüğü zaman dahiliye uzmanına görünmelisiniz.

Olası bir diğer durumda ise poliklinik yönlendirmeyi kendisi yapacaktır.

Karın Ağrısı Nedenleri


Karın ağrısı nedenleri arasında gerçekten çok farklı sebepler olabiliyor. Yani basit bir organ rahatsızlığı veya kanser hücrelerinin bir organı bitirme noktasına getirmesi, mide delinmesi gibi çok ciddi hastalıklar bile söz konusu olabiliyor.

Bazen ise basit bir gaz sıkışması veya sindirim sorunu dahi buna sebep olabiliyor.

İshal
Huzursuz Bağırsak Sendromu
Mide ve Bağırsak enfeksiyonları
Alerjenler
Gıda zehirlenmesi
Kabızlık
Gaz sıkışması
Hazımsızlık
Ülser
Diyabet
Apandisit
Mide yanması
Crohn rahatsızlığı
Reflü
Böbrek taşı
Abdominal aort anevrizması
Bağırsak iskemisi
Gastrit
Kan hastalıkları
Bağırsak tıkanması
Akciğer iltihabı
Akciğer enfeksiyonu
Pankreatit
Zatürre
Bağırsak kanseri
Mide delinmesi
Böbrek üstü beziyle ilgili rahatsızlıklar
Hepatit
Kalp Krizi
Mide kanseri
Divertikülitis
Herhangi bir kanser teşhisi


Kadınlarda Karın Ağrısı


Halk arasında bu nedenler gayet net bir biçimde görülebiliyor. Bazen ise nadir görülmesine karşın söz konusu olabilecek etkenler ortaya çıkıyor. 

Örneğin kadınlarda karın ağrısı için çok daha farkı bir skala oluşuyor. Çikolata kisti olarak bilinen ve kadınlarda sık gözlemlenebilen endometriozis veya adet döneminin çok sancılı geçmesi buna neden olabiliyor.

İdrar yolu enfeksiyonu ve sonrasında görülen sistis ise yine kadınlar için ciddi bir probleme dönüşebilir. Karın ağrısı ise en net belirtiler arasındadır. Yumurtalık kistleri, pelvik iltihabı, kaslarda gerilmeler ve oluşabilecek dış gebelik bunlar arasında yaygındır.

Karın Ağrısı Risk Yaratır Mı?


Eğer karın ağrısı şikâyetiniz genel ağrı konseptinde ve kısa süreliyse problem olma ihtimali zayıftır. Fakat apandisit gibi şüpheleri ortaya çıkarabilecek düzeyde ise ciddi riskler yaratabilir.

Hatta uzun süren veya dayanılamaz hale gelen karın ağrıları için 112 acil hattını aramaktan çekinmeyin.

Kabızlık ile istifra aynı anda görüldüğünde
Kürek kemiklerinde ağrı hissedilirken bulantı görüldüğünde
Göbekte derinin gerginliği artarken hassasiyetin artış göstermesinde
Kan kusmak, kanlı dışkılama vb durumlarda
Kemoterapi veya Radyoterapi görüyor iseniz
Kramp şeklinde bölgesel ağrılar hissediyorsanız
Hamilelik şüphesi varsa
Nefes darlığı yaşıyorsanız
Karın ve çevresinden ameliyat olduysanız veya olacaksanız
Yukarıdaki hikâyeler size tanıdık geliyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü risk faktörü taşıyan bir başka etkenden dolayı bu problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Karın Ağrısı İçin Nasıl Önlem Alınır?


Aslında burada karın ağrısı için belli başlı kaidelerden söz etmek gerekiyor. İlk olarak karın ağrısı şikâyeti için ne zaman doktora başvurmak gerektiğine değinelim.

Bunun için herkesin kendine gör bir fikri olacaktır. Fakat bazı genel kuralları göz önünde bulundurmak gerek.

Mesela yukarıda belirttiğimiz risk faktörlerinden birini veya birkaçını yaşıyorsanız hemen 112 acili arayabilirsiniz.

İshal 5 günü geçtiğinde
Şişkinlik 2 günü geçtiğinde
Mide ağrısı 7 günü geçtiğinde
Bulantı ve kusmayla görülen karın ağrısı 2 günü geçtiğinde
Karın ağrısı işle iştahınız kesildiğinde
Adet veya anomali şeklinde vajinal kanama uzun sürdüğünde
Karın ağrısıyla beraber ateşiniz yükseldiğinde
İdrar yaparken yanma hissetiğinizde
Hızlı biçimde kilo vermeye başladığınızda
Yukarıdaki durumlar bir üst kısımda belirttiğimiz risk faktörleri ile doğrudan ilişkili olabilir. Bu aşamada da hemen bir doktora danışmanız gerekecektir.

Ayrıca evde karın ağrısı tedavisi için sizi rahatlatacak bazı etkenler olduğunu söyleyebiliriz.

Katı yiyecekler tüketmemek
İstifra sonrası yemek yememek (en az 6 saat)
Alkol tüketmemek
Kafeinli içecekler tüketmemek
Gazlı ve asitli içecekler tüketmemek
Domates, yağlı yiyecekler, kızartma ve fast food tüketmemek
Karın ağrısını geçirmek için su tüketimi önemlidir.

Fakat istifra gibi durumlarda su tüketsek bile safra olarak tekrardan çıkarma şansı yüksektir. Dolayısıyla yudum yudum su içmek sizi ve midenizi rahatlatabilir.

Aynı zamanda bunu yaparken mideyi ılık tutmak adına sıcak su torbası uygulayabilirsiniz. Birçok ağrıda olduğu gibi sıcak kompres kesinlikle karın ağrısı için bir numaralı çözümdür.

Eğer besin lifi yönünden zengin yiyeceklere menülerinizde yer verirseniz bu sorunların yaşanma ihtimali azalacaktır.

Yine sebze ve meyve tüketerek mide ve bağırsağınız için düzenli bir form yakalamanız mümkün olur. Sindirim ve boşaltım sisteminizin sağlıklı çalışması ise karın ağrısı yaşamamanız için birinci kıstastır.

Yemek yeme alışkanlığınızı düşük porsiyonlarla sık sık yapmak ve günlük su ihtiyacını karşılamak gerçekten önemlidir.

43781