Karbonatın faydaları nelerdir?

Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat çok iyi bir iştah açıcıdır ve mide hastalıkları için bir şifa kaynağı olmaktadır. Bol miktar su ile tüketildiğinde mide..

Karbonatın faydaları nelerdir?


Karbonat çok iyi bir iştah açıcıdır ve mide hastalıkları için bir şifa kaynağı olmaktadır. Bol miktar su ile tüketildiğinde mide yanması ve mide ekşimesine iyi gelecektir.

İçeriğimizde ve Karbonat Karbonatın faydaları Karbonat kullanımı Karbonatın sağlığa etkileri Karbonat ve cilt konusunda detaylar bulabilirsiniz.


Dişlerinizi diş macunu ile fırçaladıktan sonra fırçayı biraz karbonata batırıp tekrardan dişlerinizi fırçalamanız sonucunda dişleriniz oldukça beyazlayacak ve son derece de iyi bir bakım yapmış olursunuz.


Yemeklerde çok az miktar karbonat kullanmak yemeklerin hazmını kolaylaştıracak ve son derece de farklı bir lezzet oluşturacaktır. Örneğin kuru fasulyenin pişmesi sırasında bir miktar karbonat atmanız kuru fasulyenin hem gazını alacak hem de daha kolay şekilde pişmesini sağlayacaktır.
Banyo yaparken durulanma suyuna bir miktar karbonat atmanız sonucunda cildiniz daha yumuşak olacaktır.


Güneş yanıklarında birazcık sulandıracağınız karbonatı yanık olan yere sürün ve acısını aldığını hemen göreceksiniz.
Buzdolabının kötü kokması sorunlarını gidermek için de karbonat kullanabilirsiniz. Bir çay tabağının içine koyacağınız karbonatı buzdolabına bırakın ve kokuları giderdiğine kendiniz şahit olun. 15 günde bir karbonat olan çay tabağını değiştirmeniz gerekmektedir.


Gümüşlerinizi karbonatla ovarsanız, daha parlak olduğunu göreceksiniz. Aynı etki porseleneler içinde geçerli olacaktır.
Mutfak tezgahlarını ve lavaboları temizlemede karbonat ve limon kullanabilirsiniz.


Çamaşırlar yıkanırken deterjanın üzerine karbonat dökmek deterjanların tüm kimyasal etkisini giderecektir. Durulama suyuna eklenecek olan karbonat ise çamaşırların daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.


Koltuk, halı veya elbiselere bulaşan yağ lekelerini çıkarmak için de karbonat kullanabilirsiniz. Leke olan bölüme karbonat dökün ve biraz ıslatın sonrasında bir saat bekletin ve lekenin çıktığını kendi gözlerinizle görün.


Tıkanmış lavabo ve gider borularını açmada da karbonat kullanabilirsiniz. Bir bardak karbonatı lavaboya dökün üzerine de bir bardak sirke dökün. Ardından lavaboya kaynar su dökün ve böylelikle lavabonuz açılmış olacaktır.


Karbonatı biraz sulandırın ve peeling gibi yüzünüze sürün, yüzünüz canlanacak ve cildiniz tüm ölü hücrelerden arınmış olacaktır.
Sivrisinek ısırmalarında karbonatı biraz sulandırın ve sinek ısırığı olan bölgeye sürün.

Tüm kaşıntı anında kesecektir.
Karbonat birçok sorunda kullanılan ve fayda sağlayan bir madde olmaktadır.

Fakat fazla kullanılması her şeyde olduğu gibi zararlı olacaktır. Bu yüzden dolayı da karbonatı kararında kullanın.

8151