Kangal Bakımı

Kangal yavruları doğduktan sonra gözlerini açar 20 gün sonra görmeye başlarlar. Haftalık bir süreden sonra anne sütünden kesilir ve Bu aşamadan sonra ek besine..

Kangal yavruları doğduktan sonra gözlerini açar 20 gün sonra görmeye başlarlar. Haftalık bir süreden sonra anne sütünden kesilir ve Bu aşamadan sonra ek besine ihtiyaç duymaya başlarlar. Doğumundan 45 gün geçen kangallar günde ortalama 500 beslenmesi gerekmektedirler. Sağlıklı bir şekilde beslenmesi için Kuru mama tercih edilmelidir Bununla birlikte yavrulara ilave besin olarak sulandırılmış inek sütü yumurta sarısı kemik unu ve vitaminlerde Tabiki verilebilir. Yavru kangalların içeceği sütler aşırı sıcak ya da soğuk olmamalıdır bu dönemde kurum ama ya da farklı cins köpeklerin kullandığı mamalar verilebilir. Kangallar 5 haftalık periyodu geçirdikten sonra ev yemekleri tüketebilirler Fakat bu kangalların tüm yemekleri yiyebileceği anlama tabii ki gelmiyor. Köpeklerin ishal olmasını engellemek için aşırı yağlı yemeklerden kesinlikle kaçınmak gerekir Bunun yerine yağsız tavuk kıyması kaynatılmış yumurta makarna bal veya çorba verilmesi gerekir. Öğle yemeklerinde süt verilmesi kangalların daha güçlü kalması için avantajlı olacaktır. Yavruların yetişkinliğe adım atmasından sonra sütü azaltılarak zamanla kesilebilir Kangalların beslenmesinde yemek saatleri düzenli belirlenmelidir Kangal köpeği yetişkinler içtikten sonra günde iki önüne beslenebilir. Yavru kangal köpeklerine 15 günde bir Devit 3 vitamini verilmesi gerekiyor. Bu köpeğe iğne yoluyla enjekte edilir aynı zamanda Kangal yavrularına petical ve canvit gibi destekleyici vitaminler değiştirilebilir. Kangal köpeğine özellikle yavru iken az ama sık öğünler vermeniz gerekir. Beslenmelerinin yanında yavru ve yetişkin kangalların dışkıları kontrol edilmelidir. Bu durum köpeğin ishal olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. İshal olan köpekler hemen bir veterinere götürülmelidir. Kangallara yaz mevsiminde tavuk eti vermeniz sakıncalı bir durumdur. Yaz aylarında fazla tavuk yiyen kangal köpeklerinde uyuz ve egzema gibi hastalıklar görülebilmektedir. Sivas yöresinin en önemli özelliklerinden bir tanesi olan kangalları almak ve Onlara bakmak gerçekten çok zor bir uğraştır. Çoğunlukla sürüleri korumak amaçlı olarak sürülerde bulunan kangallar çok asil hayvanlardır ve Sivas’ta çok özel eğitim merkezleri bulunmaktadır. 85097

İçeriğimizde ve Kangal Bakımı Kangal Köpeği Kangal Besleme Kangal Eğitimi Kangal Sağlık Bakımı Kangal Yav ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.