Kalu Bela Ne Demektir? Kalu Beladan Beri Müslüman Olmak Ne Anlama Gelir?

Kalu Bela

Kalu Bela Arapça kökenli bir söyleyiş olup insanların yaratılmadan önceki hallerini ifade eden bir durum olarak kabul edilmektedir. Kalu beladan beri Müslüman olmak ise insanın dünyaya gönderilmeden önce ruhların yaratıldığı esnada Müslüman olmayı seçmesini ifade etmek için kullanılmaktadır. Kalu Bela kelimelerinin ne anlama geldiği ve neyi kast ettiği hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Yazımızda ve Kalu Bela Kalu Bela anlamı Kalu Beladan beri Müslüman olmak Kalu Beladan beri Müslüman olmak anlamı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Kalu
Kalu Bela Ne Demektir? Kalu Beladan Beri Müslüman Olmak Ne Anlama Gelir?

İnsanoğlunun yaratılması ve dünyaya gönderilmesinden önce Allahu Teala tüm dünyada yaratacağı ruhları bir yere toplayarak ruhlara Ben sizin Rabbiniz değil miyim diye sorar bunun karşılığında ruhlar ise Kalu Bela derler. Yani evet Sen bizim Rabbimizsin demektir. Bundan sonra Allah’u Teala kullarını yaratarak dünyaya gönderir ve dünyadaki imtihanlarla birlikte bu sözü hatırlamalarını onun emir ve yasaklarına uyarak sözlerinde durmalarını beklemektedir.

Bu hususta Kuran-ı Kerim’de Rabbin, Âdemoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini almış ve onları kendilerine şahit tutarak; ‘Ben sizin Rabbiniz değil miyim?’ (demişti). ‘Evet (buna) şahidiz,’ dediler. Kıyamet günü: ‘Biz bundan habersizdik’ demeyesiniz. (el-A’râf, 7/172).buyurulmuştur.

LrrauhT6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir