Kadınların Tüketmesi Gereken Besinler

Sağlıklı beslenmek tüm insanlar için gereklidir, kaliteli bir yaşam sürebilmek için ve hastalıklara yakalanmamak için beslenme çok önemlidir. Kadın erkek fark ..

Sağlıklı beslenmek tüm insanlar için gereklidir, kaliteli bir yaşam sürebilmek için ve hastalıklara yakalanmamak için beslenme çok önemlidir. Kadın erkek fark etmez tüm bireyler sağlığına dikkat etmelidir. Fakat kadınlar biraz daha özenli ve dikkatli beslenmelidir. Doğaları gereği kadınlar hamilelik, menopoz gibi nedenlerle bazı sağlık sorunlarına yatkınlıklarından dolayı vücudun bazı besinlere daha fazla ihtiyacı vardır.

Yoğurt:

Yaş ilerledikçe ve menopozunda etkisiyle kadınların en büyük sorunlarından biri kemik erimesidir. Zamanında alınan kalsiyum içeren besinler ile bu sorunu en hafif düzeyde atlatmak mümkündür. Yoğurt bünyesindeki probiyotikler ile zararlı bakterilerden vücudu korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kadınlarda çok görülen iltihap bağırsak sendromu, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar ve vajinal enfeksiyon riskine karşı koruma sağlar. Her gün düzenli olarak yoğurt tüketilmelidir, en azından haftada 3-5 porsiyon tüketilmesi kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

Yağlı Balıklar:

Hücre sağlığı için önemli bir yere sahip olan yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri yönünden zengindir. ayrıca kalp sağlığı, felç, hipertansiyon, depresyon gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Bunların yanında omega-3 açısından zengin olan diğer besinlerden ceviz ve keten tohumu da tüketilmelidir.

Fasulye:

Protein ve lif açısından zengin bir besindir, düşük yağ oranı vardır. Meme kanseri ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Hormonların düzenlenmesinde etkilidir.

Kırmızı Sebze Ve Meyveler:

Meme kanserine iyi gelen domates, karpuz gibi kırmızı meyveler likopen bakımından zengindir. Likopen güçlü antioksidan açısından zengindir, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Hücreleri korur ve zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucudur.

D Vitamini Kaynakları:

Süt, somon, uskumru, sardalye ve ton balığı yüksek oranda D vitamini içermektedir. Kemikleri geliştiren kalsiyumun emilmesi için D vitamini gereklidir. D vitamini eksikliği, kemik erimesi, diyabet, multıpl skleroz, meme kanseri, kolon kanseri, yumurtalık kanserini önler. Ne kadar da D vitamini içeren besinler tüketilse de direkt güneş ışığı almayınca vitaminlerin emilmesi azalmaktadır. Bu vitaminleri vücudun alıp kullanabilmesi için güneş ışınlarının etkilemesi gerekir. Her gün öğlenleri yarım saat güneşlenmek faydalı olacaktır. 63552