Jale İnan’ın İnsanlık için Yaptığı Hizmetler Nelerdir?

Jale İnan

Jale İnan, bu ismi daha önce duydunuz mu? Kadınların her işi başarabileceğini gösteren Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli arkeologlarından biridir ve insanlığa birçok faydalı hizmeti bulunmaktadır.

Bu yazıda ve Jale İnan İnsanlık için Hizmetler Jale İnan’ın Katkıları Jale İnan’ın Hizmetleri Jale İ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Jale
Jale İnan’ın İnsanlık için Yaptığı Hizmetler Nelerdir?

Eski dönemlerde, birçok işi erkekler yapıyor, kadınlar geri planda kalıyordu. Günümüzde bu durum tersine dönmeye başladı. Ama çok eski yıllarda bile kadınlara her şeyin yapılabileceğinin mümkün olduğunu gösteren isimlerden biri Jale İnan’dır. İlk Türk kadın arkeolog olarak adını tarihe yazdırmıştır. Seneler boyunca Perge ve Side antik kenti hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmuştur. Buradan çıkan değerli eserler O’nun sayesinde müzede sergilenmeye başlanmıştır. Side, Antalya gibi önemli müzelerin temellerinin atılmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca, Türkiye’deki tarihi eserlerin yurt dışına kaçırılmasını önleyici kazılar da yapmıştır.

Jale İnan Kimdir?

Jale İnan, 1914 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türkiye’nin birçok noktasında önemli çalışmalara imza atmıştır. Ülkemizin en meşhur arkeologlarından biridir. Sadece ülkemizde değil, yurt dışında da faydalı işler yapmıştır.

Tarihi, kültürel, medeniyet, ar-ge açısından da rehber bir kişiliktir. Mozaik, Portre heykelcilik gibi alanlarda çalışmaları olmuştur. 1453 senesine kadar İstanbul’da hüküm süren Bizans İmparatorluğu başta olmak üzere Roma heykelciliğinde de yaptığı araştırmalarla kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Madde Madde Jale İnan Kimdir, İnsanlığa Hizmetleri Nelerdir?

  • Jale İnan, TC’nin ilk kadın Arkeoloğudur.
  • Side müzesinin ülkemize kazandırılmasını sağlamıştır.
  • Klasik Arkeoloji Kürsüsü gibi önemli araştırmalarda çalışmaları olmuştur.
  • Side ve Perge gibi önemli antik kentlerde kazılara dahil olmuştur.
  • Antalya müzesinin daha kapsamlı olması için çalışmalar yapmıştır.
  • Arkeologlar içerisinde çok sayıda kişiye rehber olmuştur.
  • Profesör unvanını almış çok başarılı bir arkeologtur.
  • Arkeolojiyle ilgili kendini Almanya’da geliştirmiştir.
  • Hayatının büyük bölümünü arkeolojik kazılara adamış, birçok değerli eser bulduğu gibi restorasyon için da emek vermiştir.

Jale İnan Eserleri

Antalya, Roma devri portreleri (1965), Roman and Early Byzantine portrait sculpture in Asia Minör (Küçük Asya’daki Roma ve erken Bizans portre hey­kelciliği) [E. Rosenbaum ile, 1966],  Römische und Früh byzantinische portrats plastik aus der Turkei (Türkiye’de Roma ve erken Bizans portre heykelciliği) [2 cilt, 1979).

iAnnPsW1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir